Suchość pochwy w ciąży i połogu – jak sobie z nią radzić
W ciąży ciało kobiety zmienia się, przygotowując ją najpierw do porodu, a potem do roli matki. Podczas tych dziewięciu miesięcy zachodzą w kobiecie zmiany, z którymi musi się mierzyć zarówno na poziomie biologii jak i psychiki. Ciąża to błogosławiony stan, jednak burza hormonów jaka wówczas zachodzi w organizmie może dać się we znaki, nie tylko w postaci zmiennego nastroju, ale także często dokuczliwych niedyspozycji w postaci suchości pochwy. Ta dolegliwość, kobiecie nie spodziewającej się dziecka, potrafi mocno utrudnić życie, a co dopiero ciężarnej… Jak sobie poradzić z tą niedogodnością jeżeli spotka właśnie Ciebie?
Suchość pochwy w ciąży
Dotyka ona jedynie niektórych kobiet, przeważnie w pierwszym trymestrze ciąży. Objawia się pieczeniem i swędzeniem w okolicach intymnych, czasem te dolegliwości mogą być tak intensywne, że utrudniają chodzenie. Suchości pochwy towarzyszy również ból podczas stosunku, czyli tzw. dyspareunia, która pojawia się w skutek niedostatecznego nawilżenia pochwy. Dodatkowo kobieta może także zaobserwować żółtawe upławy. Nieleczona suchość pochwy może być naprawdę groźna i prowadzić do otarć i krwawienia spowodowanego uszkodzeniem błony śluzowej. Przyczyną tej przykrej dolegliwości są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej. W pochwie kobiety produkowany jest śluz, który nie tylko nawilża ją, ale także chroni przez wszelkimi drobnoustrojami. Dodatkowo śluz ważny jest podczas stosunku, umożliwia bowiem kobiecie przeżywanie bezbolesnego i przyjemnego seksu. Za wytwarzanie śluzu odpowiadają estrogeny. Jeśli mamy do czynienia z ich deficytem pojawia się właśnie atrofia pochwy. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna, bo suchość pochwy może być także objawem infekcji grzybiczej i bakteryjnej, może być także skutkiem przyjmowania pewnych leków. Jednak w przypadku kobiet ciężarnych najczęściej wywołuje ją wspomniany wcześniej spadek estrogenów.
Suchość pochwy w połogu
Suchość pochwy w połogu dotyczy dużej części kobiet, również związana jest ze zmianami hormonalnymi. Pozytywna informacja – ta przypadłość mija, trzeba uzbroić się w cierpliwości stosować doraźnie produkty zwiększające komfort i ochronę, najlepiej z naturalnymi składnikami.