Jak odpoczywać z brzuszkiem?
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Zmienia się gospodarka hormonalna, a cała fizjologia przestawia na tory umożliwiające prawidłowy rozwój płodu do szczęśliwego zakończenia porodem. Wzrasta obciążenie wszystkich narządów, głównie serca, nerek, wątroby, ale też płuc i zmienia się wydolność wysiłkowa. Nie dziwi więc fakt, że skoro masa ciała się zwiększa, to coraz trudniej jest zachować wcześniejszą sprawność. Tym bardziej, że powiększający się po 20 tygodniu brzuszek tego nie ułatwia. Zmienia się środek ciężkości i sposób chodzenia. Wygodniej chodzić na płaskim obcasie.
W trosce o nogi
W drugiej połowie ciąży powiększająca się macica może uciskać na sploty żylne miednicy małej i powodować utrudniony przepływ krwi w żyłach. Istnieje wtedy zwiększone ryzyko powstawania żylaków kończyn dolnych, które w zależności od stanu naczyń krwionośnych obejmują czasami znaczny obszar. Aby tego uniknąć, należy zwracać uwagę na prawidłowe odżywianie, ale też strzec się długotrwałego obciążenia krążenia poprzez siedzenie czy stanie. Odpoczynek jest bardzo ważny. Zalecaną pozycją jest takie uniesienie kończyn dolnych, aby stopy znajdowały się powyżej miednicy. Można to uzyskać w pozycji leżącej lub siedzącej. Wystarczy podłożyć poduszkę pod stopy. Sprzyja to ułatwianiu powrotu krwi żylnej w kierunku serca. Dodatkowo można stosować specjalne pończochy uciskowe na istniejące już żylaki. Muszą być one jednak dobrze dobrane i zakładane, gdy jeszcze leżymy w łóżku po przebudzeniu.
Ważne jest też, aby mama z brzuszkiem spała w nocy przynajmniej przez osiem godzin. Najlepiej, jeśli ten sen jest nieprzerywany.
Jak leżeć?
Mama może zaopatrzyć się w specjalne poduszki w kształcie litery „S”, które ułatwiają leżenie na boku, kiedy brzuszek ciążowy uniemożliwia ulubioną pozycję na brzuszku, a leżenie na plecach utrudnia oddychanie. Poduszkę taką wkłada się pomiędzy nogi, co wspomaga swobodne oddychanie, kiedy kobieta leży na boku. Odpowiednia pozycja ułatwia też odczuwanie ruchów dziecka. Kiedy mama leży na plecach, wtedy ciężarna macica uciska naczynia krwionośne i kobieta odczuwa nadmierne ruchy maluszka – dziecko stara się, aby mama zmieniła pozycję. Dla obu stron więc leżenie na boku jest pewnym wytchnieniem i ułatwia odpoczynek.
Aktywna mama
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bardzo dobrze jest pamiętać o naturalnej aktywności i nie unikać spacerów, szczególnie na świeżym powietrzu. Poprawia to krążenie krwi w naczyniach żylnych. Długotrwała pozycja siedząca osłabia to krążenie. Warto więc co jakiś czas wstać od biurka i przejść się lub unieść stopy powyżej linii paska.
Gdy coś jest nie tak
Jeśli odczuwamy nadmiernie napinającą się macicę i jest nam ciężko, to wtedy dobrze jest spokojnie położyć się na boku i poleżeć. Często napięcie czy skurcze ulegają osłabieniu, bo więcej krwi dopływa do ciężarnej macicy. Szczególnie jest to widoczne, jeśli kobieta ma anemię lub stany zapalne pochwy czy jelit związane z nieprawidłowym odżywianiem. Utrzymanie prawidłowych parametrów krwi zależne jest od diety i jeśli mogą wystąpić jakiekolwiek niedobory, warto wspomagać się preparatami specjalnie przygotowanymi dla ciężarnych. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych objawów związanych z niedoborami witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju ciąży, jak i chroniącymi stan naczyń krwionośnych.
Tekst: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik