RR, czyli rozsądne rodzicielstwo – mity dotyczące opieki nad noworodkiem, cz. 2 artykuł Janiny Frączek, laureatki konkursu „Położna na medal”

Rozsądne rodzicielstwo to nie zbiór sztywnych zasad i nieprzekraczalnych granic. To raczej podejście, którym warto się kierować w opiece nad maluszkiem. Podejście oparte na rozsądku i poczuciu, że racjonalne decyzje i umiejętność zaufania sobie jako rodzicom zawsze powinny skutkować tym, co najlepsze, zarówno dla dziecka jak i dla pozostałych członków rodziny. Szczególnie ważne jest niepoddawanie się zero-jedynkowo mitom i średnio wiarygodnym albo w ogóle niewiarygodnym opiniom, które to szczególnie w dobie Internetu bardzo szybko zdobywają coraz większe zasięgi. Zalecam zdrowy rozsądek, spokój, baczną obserwację i szukanie odpowiedzi u osób, które zasługują na miano autorytetów.

Poniżej prezentuję drugą część dość często powtarzanych i powielanych mitów, które narosły wokół tematu opieki nad niemowlakiem, z moją ocen ich wiarygodności.

  1. Smoczek jest szkodliwy dla dziecka.

MIT

Temat smoczka budzi wiele kontrowersji. Jako położna uważam, że podawany w odpowiednim czasie nie powinien szkodzić. Zaspakaja on podstawową potrzebę ssania u noworodków, dzięki czemu uspokaja i daje uczucie bezpieczeństwa. Jednak należy pilnować, aby ssanie smoczka nie przerodziło się w nawyk i aby w odpowiednim czasie z niego zrezygnować.

  1. Waga noworodka. Duży znaczy zdrowy.

MIT

Wymiary noworodka, a więc jego waga i długość to dla młodych rodziców bardzo ważny temat. Pamiętajmy, że duży nie zawsze znaczy zdrowy. Norma wagi noworodków jest bardzo szeroka. Donoszony noworodek to taki, który waży ponad 2 500 g i oczywiście taki, który waży ponad 4 000 g.

  1. Szczepienia są groźne i niebezpieczne.

MIT

Szczepienia to najskuteczniejsza ochrona zdrowia dziecka. Są zalecane wszystkim dzieciom, dlatego ich bezpieczeństwo jest bardzo dokładnie sprawdzane. Zrezygnowanie ze szczepień naraża dziecko na poważne konsekwencje.

  1. Noszenie, kołysanie, przytulanie to złe postępowanie. „[…] nie noś dziecka, bo się przyzwyczai, bo będzie miało krzywy kręgosłup albo później zacznie chodzić”.

MIT

Bycie blisko mamy jest uwarunkowane biologicznie i każde dziecko się tego domaga. Noszenie to bliskość i bezpieczeństwo. Dziecko powinno czuć, że mama czy tata jest blisko, że kocha, dotyka, tuli czy kołysze. Pozostawienie dziecka samotnie niekorzystnie wpływa na jego rozwój.

  1. Kąpiel – noworodka należy wykąpać zaraz po porodzie, a później kąpać codziennie.

MIT

W ostatnim czasie zmieniły się procedury dotyczące kąpieli. Dzieci rodzą się z naturalną ochroną skóry tzw. mazią płodową, która chroni je przed zakażeniami a także posiada właściwości immunologiczne. Stanowi ona naturalną barierę ochronną. Dlatego nie powinno się jej zmywać. Według współczesnych zaleceń dziecko należy kąpać według potrzeby. Nie ma potrzeby kąpać go codziennie.

Rodzicielstwo ma największą moc, kiedy jest świadome i rozsądne. Wtedy daje rodzicom nie tylko pełnię szczęścia, ale też dużo spokoju. Moja rada dla rodziców – obserwujcie swoje pociechy, słuchajcie siebie jako rodziców nawzajem, wierzcie w swoje umiejętności i wspierajcie się na każdym kroku. Zaręczam, że wasze maleństwo nie tylko będzie to widzieć i słyszeć, ale przede wszystkim będzie to czuć. Poza tym, kiedy tylko macie okazję, to konsultujcie wasze rodzicielskie dylematy z położnymi. Na pewno postarają się pomóc. A jak znajdziecie chwilę, to dodatkowo miło zachęcam, żeby podziękować swojej położnej poprzez nominację do konkursu „Położna na medal”. Zgłoszenia przyjmowane są do końca września. Zaręczam, że dla każdej położnej taka nominacje to duży zaszczyt i wyróżnienie.

„Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest też podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, siódmej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do wyjątkowo, nie 31 lipca, ale 30 września 2020 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info

Janina-Frączek_Położna na medal

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock