Profilaktyka unikania bólu w trakcie zmiany opatrunku

Skóra uznawana za największy organ w organizmie człowieka pełni jedną z ważniejszych ról – stanowi barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, zapobiega wnikaniu mikroorganizmów i odpowiada za termoregulację. Niestety, sama bywa wrażliwa na działanie tych czynników i zdarza się, że ulega uszkodzeniom, które należy zabezpieczyć odpowiednim opatrunkiem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku skóry dzieci, która nie jest w pełni wykształcona czy w przypadku osób starszych, kiedy traci swoje właściwości. W trakcie licznych badań potwierdzono, że odklejaniu opatrunku dosyć często towarzyszy ból. Jest on odczuwalny zwłaszcza u najmłodszych i osób starszych, jak również u pacjentów cierpiących na różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne jak pęcherzowe odklejanie naskórka. Obecnie mamy możliwości zredukować ból towarzyszący zmianie opatrunków przy użyciu odpowiedniego preparatu ułatwiającego usuwanie plastra.

Skóra to największy organ w organizmie człowieka. Poza barierą przed infekcjami i ochroną narządów wewnętrznych pełni wiele istotnych funkcji, jak regulacja temperatury ciała i ochrona przed promieniowaniem. Skóra jest również narządem czucia – to dzięki umieszczonym w niej receptorom odczuwamy ciepło, zimno, dotyk i ból. Skóra ma bardzo rozgałęzioną sieć nerwową, której liczne zakończenia są rozmieszczone nieregularnie na całym ciele. Ich zadaniem jest rejestrowanie wrażeń dotyku oraz bólu.

Jak każdy organ, skóra nabiera swoich właściwości z czasem. U niemowląt, zwłaszcza tych przedwcześnie urodzonych, występuje niewielka spójność miedzy skórą właściwą a naskórkiem, ze względu na mniejszą ilość włókien kolagenu i elastyny. Skóra jest bardziej przepuszczalna dla toksyn, bakterii i wszelkich preparatów stosowanych w trakcie pielęgnacji i leczenia najmłodszych. Taka skóra jest również bardziej podatna na wszelkiego rodzaju urazy, pęknięcia czy odparzenia, które należy zabezpieczyć odpowiednim plastrem. Stosowanie opatrunków to chleb powszedni dzieci cierpiących na schorzenia dermatologiczne, jak pęcherzowe odklejanie naskórka, a także cukrzyków stosujących wkłucia do pomp insulinowych.

Z kolei wśród osób starszych naskórek nie złuszcza się tak szybko, staje się coraz cieńszy i suchy. Skóra właściwa traci zdolności do wiązania wody, przez co zmniejsza się elastyczność i jędrność skóry. Z wiekiem do skóry dociera coraz mniej składników odżywczych, przez co wiotczeje i staje się podatna na urazy czy odleżyny, które niejednokrotnie wymagają zastosowanie opatrunku.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego we współpracy z Kanadyjskim Towarzystwem Pediatrycznym, zmiana opatrunku została zakwalifikowana jako procedura wywołująca ból. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, jest on odczuwalny przez około 80% pacjentów z ranami różnego rodzaju. Powoduje fizyczne i psychiczne cierpienie, wywołuje lęk i niepokój. Osłabia funkcjonowanie systemu odporności i opóźnia sam proces leczenia i gojenia rany.

W przypadku najmłodszych, nieumiejętna zmiana opatrunku niepotrzebnie naraża dziecko na ból oraz powoduje uszkodzenia naskórka. Sprzyja to utracie wody oraz ułatwia wnikanie substancji toksycznych i drobnoustrojów jak bakterie czy grzyby. W placówkach medycznych wprowadzane są procedury, które umożliwiają unikanie bolesnych procedur towarzyszącym m.in. zmianie opatrunków. W warunkach domowych unikanie tego rodzaju bólu ułatwią nam specjalne preparaty. Ich głównym zadaniem jest zaburzanie połączeń między plastrem/przylepcem a naskórkiem. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni preparat, np. zawierający disiloksan. Powinien on być przede wszystkim jałowy, czysty mikrobiologicznie – będziemy go stosować na otwartą ranę, której nie powinniśmy nadkażać. Ważne, żeby preparat miał potwierdzony brak cytotoksyczności, tzn. aby nie podrażniał skóry i nie przenikał przez naskórek. Skład takiego preparatu powinien być jak najbardziej prosty, aby uniknąć podrażnień wywołanych np. zawartością alkoholu, rozpuszczalników organicznych czy substancji zapachowych. Innowacyjne preparaty tego rodzaju wykorzystują technologię tzw. worka w puszce- substancja czynna nie jest zmieszana z gazami rozprężającymi (propan, butan), tylko umieszczona w szczelnym worku, który z kolei umieszcza się w puszce wypełnionej powietrzem. Dzięki temu aplikacja sprayu jest delikatna, a sam produkt nie wywołuje zimnego uczucia na skórze. Sam preparat powinien szybko odparowywać i umożliwiać całkowite usunięcie kleju, pozostawiając skórę gotową do aplikacji kolejnego opatrunku. Innowacyjny preparat, który spełnia wszystkie te funkcje, posłuży w domowej apteczce nie tylko w kontekście pielęgnacji skóry najmłodszych. Z pewnością ułatwi odklejanie plastrów hormonalnych, wodoodpornych, rozgrzewających, worków stomijnych czy taśm kinesiotapingowych.

Skóra dziecka to jeden z wrażliwszych organów, najbardziej narażony na uszkodzenia i pęknięcia. Stosowanie plastrów czy opatrunków to codzienność wielu rodzin, zwłaszcza w okresie wiosenno- letnim, kiedy maluchy aktywnie spędzają czas na zewnątrz i łatwo o stłuczenia. Wymiana opatrunku staje się wyzwaniem w przypadku dzieci uczulonych na klej, czy cierpiących na różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne. Jak wykazano w badaniach, dziecko może odczuwać ból w trakcie odklejania różnego rodzaju plastrów. Na szczęście obecne preparaty na rynku umożliwiają zredukować odczuwanie bólu do minimum – istotne jest, aby wybrać ten, który będzie najskuteczniejszy i najbardziej bezpieczny dla skóry dziecka.

StickOff® – bez bólu przy zmianie opatrunku.

StickOff® to wyrób meStickOff-wizual-kartonik_17.10dyczny w postaci sprayu zawierającego disiloksan, do bezbolesnego usuwania ze skóry wszelkiego rodzaju plastrów i opatrunków samoprzylepnych:

  • nie wywołuje podrażnień, nie przenika przez naskórek

  • szybko odparowuje – po aplikacji skóra jest gotowa na przyklejenie kolejnego opatrunku
  • jest jałowy- może być stosowany na otwarte rany i oparzenia

  • całkowicie usuwa klej ze skóry
  • może być aplikowany pod dowolnym kątem

  • ma prosty skład –nie zawiera alkoholu, rozpuszczalników organicznych, substancji zapachowych, propanu ani butanu

  • bezpieczny dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży

  • bezpieczny dla osób cierpiących na pęcherzowe odklejanie naskórka, pacjentów z ranami, odleżynami i oparzeniami

    ChromaStock_5874934

    www.smartpharma.com.pl

    zdj aranżacyjne: chroma stock

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock