Żelazo elementarne – jak najefektywniej walczyć z anemią w ciąży
Większość kobiet w trakcie swojego życia mierzy się z anemią. Zgodnie z danymi WHO w Polsce cierpi na nią 25% kobiet w wieku rozrodczym oraz 26% ciężarnych. Odpowiednio zbilansowana dieta nie zawsze wystarczy, aby skutecznie walczyć z niedoborami żelaza bądź anemią przed, w trakcie lub po okresie ciąży. Wówczas rekomenduje się odpowiedniej dawki preparatu z żelazem. Warto wybrać ten, który najlepiej i najszybciej uzupełni niedobory tego pierwiastka i ograniczy występowanie skutków ubocznych.
Anemia u ciężarnej – problem częsty, lecz możliwy do opanowania.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), problem niedokrwistości jest powszechny, a odsetek kobiet borykających się z tym problemem rośnie z roku na rok. Wg danych WHO w Polsce na anemię cierpi 25% kobiet w wieku rozrodczym. Natomiast wśród ciężarnych wg WHO anemię obserwuje się u 26% kobiet, przy czym większość z nich narażona jest na niedobory żelaza szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Czynnikami zwiększającymi ryzyko anemii są ponadto ciąża mnoga, dieta uboga w żelazo, przewlekłe choroby układu pokarmowego, silne wymioty w trakcie ciąży oraz wrodzone choroby krwi przyszłej mamy.
Niedobór żelaza w trakcie ciąży może doprowadzić do wystąpienia anemii i innych poważnych powikłań: przedwczesnego porodu, zaburzeniami w rozwoju płodowym, małą masą urodzeniową dziecka, a nawet poronieniem.
Odpowiednio zbilansowana dieta nie zawsze wystarczy, aby skutecznie zapobiegać lub walczyć z niedoborami żelaza. Wówczas lekarz w trakcie wizyty zaleca stosowanie preparatu zawierającego ten pierwiastek. Aby zapobiegać niedoborom żelaza w trakcie ciąży, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje stosowanie dodatkowej suplementacji żelaza u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. U kobiet planujących ciążę rekomenduje się stosowanie 18 mg żelaza dziennie. Przyszłe mamy do ukończenia 8 tyg. ciąży powinny przyjmować dziennie 26-27 mg żelaza, a po ukończeniu 8 tygodnia zaleca się 30 mg dziennie. W przypadku stwierdzenia niedokrwistości, suplementacja żelaza zalecana jest w dawce 60-120 mg dziennie, a konkretną dawkę ustala lekarz na podstawie wyników badania krwi.
Należy pamiętać, że żelazo jest pierwiastkiem toksycznym i jego nadmiar może wywoływać negatywne skutki uboczne. Organizm ludzki nie posiada naturalnego mechanizmu wydalania nadmiaru żelaza, dlatego dawka oraz czas podaży żelaza powinny być określone przez lekarza. Efektem nieodpowiednio dobranej dawki zwykle są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza wskutek podawania żelaza o niskiej biodostępności. Częstym zjawiskiem podczas przyjmowania soli żelaza są bóle brzucha i wymioty, powodowane podrażnianiem błony śluzowej żołądka przez związki żelaza. Dodatkowo, nadmiar żelaza w przewodzie pokarmowym może powodować biegunki i zaparcia lub powstawanie wolnych rodników uszkadzających m.in. komórki nabłonka w jelitach.
Żelazo elementarne – żelazo o najwyższej efektywności działania
Obecnie na polskim rynku zarejestrowanych jest wiele preparatów z żelazem, w tym zawierające żelazo elementarne. Co czyni je wyjątkowym?
Wysoka zawartość żelaza w produkcie:
Żelazo elementarne jest żelazem występującym w stanie wolnym. Nie jest to sól żelaza jak w większości produktów farmaceutycznych. Zawartość żelaza w preparacie z żelazem elementarnym jest znacznie wyższa (98% żelaza) niż w tabletce zawierającej siarczan (średnio 36%) lub pirofosforan żelaza (około 30 %), przez co możliwe jest zastosowanie znacznie mniejszej dawki, aby uzyskać efekt terapeutyczny.
Dynamika reakcji i najwyższa biodostępność
Do przekształcenia w formę możliwą do wchłonięcia i wykorzystania przez organizm, żelazo elementarne potrzebuje jedynie kwasu solnego obecnego w żołądku, a reakcja zajdzie nawet w przypadku niewielkiej ilości kwasu, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Jego uwalnianie i wchłanianie następuje w sposób łagodny i jest rozłożone w czasie. Bardzo wysoka biodostępność żelaza elementarnego (69%) sprawia, że jest dobrze wchłaniane, nie zalega na błonie śluzowej jelita i nie wywołuje skutków ubocznych jak zaparcia, czy biegunki. Nie ma metalicznego posmaku oraz nie barwi zębów.
Potwierdzone bezpieczeństwo stosowania
Sama forma żelaza posiada status bezpieczeństwa GRAS (Generally Recognised As Safe) nadany przez Amerykański Departament Zdrowia. Żelazo elementarne jako jedyne jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Neonatologiczne w zapobieganiu i leczeniu anemii m.in. u wcześniaków i jest z powodzeniem stosowane w tej grupie pacjentów.
Bezpieczeństwo stosowania żelaza elementarnego zostało potwierdzone w licznych badaniach klinicznych, w których udział brały kobiety, również kobiety w ciąży. Potwierdzono, że suplementacja żelazem elementarnym kobiet, które systematycznie oddawały krew, skutecznie zapobiegała niedoborom żelaza, podtrzymując odpowiedni poziom zapasu żelaza w postaci ferrytyny. Natomiast analizy na grupie ciężarnych kobiet potwierdziły, że żelazo elementarne skuteczniej zwiększało poziom hemoglobiny w porównaniu do konwencjonalnych preparatów (siarczan żelaza i fumaran żelaza), miało istotnie lepszą skuteczność oraz było lepiej tolerowane.
https://www.smartpharma.com.pl/produkty/innofer
Fotografia: Chroma Stock