AKTYWNE 9 MIESIĘCY. AKTYWNOŚĆ RUCHOWA WAŻNA W CZASIE CIĄŻY

Aktywność fizyczna kobiet ciężarnych, podobnie jak w przypadku pozostałych osób, jest bardzo ważna każdego dnia. To, w jaki sposób przyszłe mamy będą realizować swoją aktywność to sprawa zupełnie osobista. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to ruch nad morzem, w górach czy w parku obok domu. Najważniejsze jest dopasowanie konkretnych aktywności do możliwości ciężarnej i dobre samopoczucie.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że przeciętna zdrowa kobieta w ciąży, niezależnie od trymestru, w którym aktualnie się znajduje, powinna dziennie pokonać odległość około 5 – 6 km. Jest to dystans, który korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję, a do tego gwarantuje dobre samopoczucie. Poświęcając czas na aktywności fizyczne warto wiedzieć, że w trakcie ciąży w ciele kobiety następują pewne naturalne zmiany – krzywizny kręgosłupa, obciążenie stawów i rozluźnienie więzadeł. Trudno o lepszy sposób na kompensowanie wspomnianych zmian i unikanie ewentualnych dolegliwości bólowych niż ruch. Najlepiej na świeżym powietrzu.
Czas na aktywności śmiało można planować samemu: spacery, basen, gimnastyka w domu. Można również skorzystać z zajęć zorganizowanych, prowadzonych przez profesjonalnie przygotowane do tego osoby. Są to zajęcia taneczne dla kobiet w ciąży – doskonale relaksują matkę i dziecko oraz wspomagają ogólną wydolność organizmu. Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na zajęcia pilatesu i yogi – wpływają na wzmacnianie poszczególnych partii ciała, kontrolowanie własnego ciała, a także są doskonałą nauką relaksacji. Warto zwrócić uwagę na zajęcia na basenie, które doskonale relaksują i wzmacniają mięśnie.
Jeżeli chodzi o zajęcia oferowane przez szkoły rodzenia, to w większości są to zajęcia o profilu oddechowo-relaksacyjnym, i trudno je zaliczyć do aktywności fizycznych.
Często dostaję pytania, czy przyszłe mamy mogą korzystać z siłowni? Tak, nie mniej jednak trening musi być ułożony z wykwalifikowaną osobą, która ma odpowiednie kompetencje do prowadzenia treningów kobiet ciężarnych. Najlepiej, jeżeli jest to fizjoterapeuta, ponieważ doskonale zna biomechanikę ciała kobiety w ciąży. Warto spytać o dostępność tego typu trenerów zanim wybierzemy się na siłownię.
Kluczową kwestią w kontekście aktywności fizycznych jest poświęcenie uwagi na trening mięśni dna miednicy. Są to mięśnie odpowiedzialne za statykę i stabilność narządów moczowo-płciowych jak również uczestniczą aktywnie w porodzie. Te ćwiczenia śmiało można nazwać formą swoistego treningu.
Zdarzają się przypadki, że z powodów ginekologicznych do pewnego momentu przyszłe matki nie mogą podejmować aktywności fizycznej. W takich sytuacjach warto pamiętać, że mniej więcej od 37 tygodnia ciąży należy rozpocząć nawet minimalny wysiłek. Będzie on potrzebny dla wstawienia się dziecka w kanał rodny, wystąpienia akcji porodowej samoistnej w terminie porodu, poprawy krążenia i poprawy samopoczucia.
Niska aktywność fizyczna kobiet ciężarnych jest powodem występowania chorób wikłających ciąże, złego samopoczucia, męczliwości, obniżonego nastroju, występowania akcji skurczowej spontanicznej po terminie porodu oraz gorszej tolerancji na ból i wysiłek porodowy. Warto pamiętać o podtrzymywaniu aktywności fizycznej z okresu poprzedzającego ciążę lub zapoczątkować ją i zadbać o siebie i swoje dziecko. Wspólny ruch może być również doskonałym elementem pogłębiającym relacje matki i partnera. Warto spróbować.

– radzi Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Położna na Medal”

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock