Kiedy z dzieckiem do stomatologa?
Pojawienie się pierwszego zęba oznacza pierwszą wizytę u stomatologa z naszym maluchem. Wizyta ta ma za zadanie oswojenie dziecka z dentystą i pouczenie Rodzica, w jaki sposób powinien czyścić ząbki oraz wały dziąsłowe dziecku. Jeśli jednak przegapiliśmy ten okres, zalecamy wybrać się do stomatologa jak najszybciej w celu konsultacji i sprawdzenia stanu jamy ustnej dziecka. Na pewno nie można zwlekać z wizytą do pojawienia się bólu. Narazimy bowiem dziecko na nieprzyjemne skojarzenia, bo stomatologa będzie kojarzyło jedynie z bólem.
Nieprawdą jest, że zębów mlecznych się nie leczy!
(zdj. Brush Baby)Zęby mleczne wypadną, to jest pewne, ale nie powinny być zepsute. Próchnica przenosi się z zębów mlecznych na stałe! Nie dbanie o zęby mleczne da o sobie znać w przyszłości. U dzieci, które wcześniej stracą zęby mleczne, szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. Stałe zęby mogą wyrosnąć w innych miejscach lub jedne na drugich. Później konieczna będzie opieka ortodontyczna.
Codzienna profilaktyka, w połączeniu z kwartalnymi wizytami u dentysty, powinny ustrzec maluszka przed próchnicą. Wraz z wyrznięciem się zębów trzonowych warto jest dopytać lekarza o możliwość zalakowania mleczaków. Ten bezbolesny, kilkuminutowy zabieg zapewni ząbkom skuteczną ochronę. Zazwyczaj zaleca się powtarzanie lakowania co sześć miesięcy.
Pierwsza wizyta u stomatologa powinna być wizytą adaptacyjną podczas, której dziecko zaprzyjaźni się z dentystą. W gabinetach przyjaznych małym pacjentom, wizyty adaptacyjne polegają na pokazaniu sprzętu stomatologicznego. Podczas takiej wizyty lekarz opowiada do czego służą: końcówki, dmuchawka czy ślinociąg. Dziecko może pojeździć na fotelu dentystycznym czy też nauczyć się wypluwania wody do spluwaczki, a potem nalać sobie wodę do kubeczka. Pamiętajmy, aby ta wizyta odbyła się w porze dnia, w której dziecko nie jest ani zmęczone, ani śpiące. Po takim spotkaniu dziecko na pewno będzie chętniej współpracowało z lekarzem podczas kolejnych wizyt.
Polecamy: