Nie tylko prezerwatywa? Co Polki wiedzą o antykoncepcji i jak podejmują decyzje o jej wyborze?

Choć Polki znają różne metody antykoncepcji, to w praktyce zdecydowana większość z nich stosuje te same, wypróbowane sposoby. Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że 43 proc. Polek stosujących antykoncepcję wybiera prezerwatywę jako sposób zabezpieczenia przed ciążą. 41 proc. kobiet stosuje tabletki antykoncepcyjne. Po pozostałe metody sięgamy znacznie rzadziej.

Prezerwatywa, pigułka czy plaster?

Wydawać by się mogło, że w czasach powszechnego dostępu do Internetu, zdobycie wiedzy na temat różnych metod antykoncepcji i wybór najbardziej dogodnej z nich nie powinien sprawiać trudności. Jednak badania przeprowadzone przez TNS Polska w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej „Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji” pokazują, że choć Polki znają wiele metod antykoncepcji, to w praktyce sięgają po kilka najbardziej popularnych. Wśród 5 metod, które wybieramy najchętniej, prym wiodą prezerwatywa i tabletki antykoncepcyjne – każdą z nich wybiera ponad 40 proc. kobiet. Stosunkowo często Polki stosują tzw. kalendarzyk – to wybór 16 proc. pań. 5 proc. kobiet zdecydowało się na stosowanie wkładki domacicznej, a 4 proc. stosuje antykoncepcję awaryjną. Wydaje się, że wybór metody jest podyktowany przede wszystkim tym, co jest najbardziej popularne, a nie skutecznością i wygodą stosowania.
Tezę tę wydają się potwierdzać wyniki dotyczące stosowania plastrów antykoncepcyjnych – wybiera je 3 proc. Polek. Tymczasem plastry to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Cechują się wysoką rzeczywistą skutecznością w porównaniu z popularnymi tabletkami antykoncepcyjnymi, których teoretyczna skuteczność jest wysoka, jednak w praktyce ulega obniżeniu z uwagi na dużą liczbę błędów w stosowaniu, popełnianą szczególnie przez początkujące pacjentki. Plastry antykoncepcyjne charakteryzują się najmniejszą spośród dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej dostępnej na rynku dawką hormonów, która uwalnia się w innowacyjnym systemie transdermalnym. W związku z tym, odznaczają się lepszym profilem tolerancji podczas stosowania (oznacza to m.in.: mniejsze ryzyko odczuwania bólu piersi i głowy przez pacjentki). Innowacyjna antykoncepcja transdermalna jest korzystna dla układu pokarmowego. Przezskórna forma stosowania nie obciąża wątroby, a problemy trawienne nie wpływają na obniżenie efektu antykoncepcyjnego. To też metoda wygodna i dyskretna. Innowacyjny plaster antykoncepcyjny jest niewielki, transparentny, i niewidoczny na skórze. Zapewnia dużą dowolność -można go przykleić na podbrzuszu, ramieniu czy pośladku. Jest wygodny w stosowaniu,o przyklejeniu plastra wystarczy pamiętać raz w tygodniu, dlatego dobrze sprawdza się u kobiet, które dopiero rozpoczynają stosowanie antykoncepcji, prowadzą dynamiczny tryb życia i nie chcą podporządkowywać rytmu dnia reżimowi przyjmowania środków antykoncepcyjnych.
Dlaczego warto wyjść poza utarte schematy i rozważyć różne metody antykoncepcji, wyjaśnia ekspert w dziedzinie ginekologii i seksuologii, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta: Badania pokazują, że wiedza Polek na temat różnych metod antykoncepcji jest powierzchowna i niepełna, zwłaszcza w obszarze nowoczesnych metod kontroli płodności. Niezwykle istotne jest też edukowanie Polek o tym, że wybierając metodę antykoncepcji, powinny brać pod uwagę jej skuteczność, bezpieczeństwo oraz dopasowanie do własnych potrzeb i stylu życia. Warto rozmawiać o tym z ginekologiem.

Antykoncepcja to wspólna sprawa

Antykoncepcja to jednak nie tylko sprawa kobiety. Z przeprowadzonych badań wynika, że większość Polek decyzję o wyborze określonej metody antykoncepcji podejmuje wspólnie z partnerem. W ten sposób decyzję podejmuje 42 proc. kobiet. Aby była ona satysfakcjonująca dla obojga partnerów, powinna być oparta na 4 filarach: rozmowie o tym, co partnerzy akceptują, a czego nie akceptują w obszarze antykoncepcji, wspólnym wzięciu odpowiedzialności za wybór określonej metody i konsekwencji jej stosowania, trosce o zdrowie partnerów w dłuższej perspektywie czasowej i elastyczności. Warto pamiętać, że decyzja o wyborze metody antykoncepcji nie jest ostateczna i powinna być na bieżąco dopasowywana do aktualnej sytuacji życiowej i potrzeb obojga partnerów. Psycholog i terapeuta par Maria Rotkiel potwierdza, że stosowanie antykoncepcji niesie za sobą korzyści psychologiczne dla związku: Stosowanie metody antykoncepcji dopasowanej do potrzeb kobiety, może podnosić jej poczucie bezpieczeństwa w związku i dać jej poczucie, że poprzez kontrolę własnej płodności może aktywnie wpływać na swoje życie. Tym samym antykoncepcja może wpłynąć pozytywnie na ogólny poziom zadowolenia ze związku.

Antykoncepcja = satysfakcja z życia seksualnego?

Stosowanie antykoncepcji wpływa na poziom satysfakcji ze związku seksualnego. Jedna na pięć Polek deklaruje, że możliwość zajścia w ciążę jest czynnikiem, który obniża jej zadowolenie z życia seksualnego. Wybór antykoncepcji, zwłaszcza hormonalnej, może pozytywnie wpłynąć na satysfakcję kobiety ze związku i na dobór życiowego partnera.
Wpływ antykoncepcji hormonalnej na związek komentuje seksuolog, dr hab. Michał Lew – Starowicz: Dość często można się spotkać z poglądem, że antykoncepcja hormonalna może mieć negatywny wpływ na kobiece libido. Nie zapominajmy, że reaktywność seksualna jest kształtowana przez wiele czynników biologicznych, psychologicznych, relacyjnych i kulturowych. Bezpośredni wpływ antykoncepcji na wystąpienie zaburzeń pożądania dotyczący prawdopodobnie tylko części kobiet doświadczających spadku pożądania i może wynikać z działania antyandrogennego. Istotne znaczenie mają: stan zdrowia, stosowane leki (np. przeciwdepresyjne, uspokajające i nasenne, moczopędne, czy obniżające ciśnienie tętnicze), kondycja psychiczna (stres, przemęczenie, nastrój) oraz sytuacja w związku i perspektywy życiowe.
Odpowiednio dobrana, dobrze tolerowana i akceptowana przez oboje partnerów metoda antykoncepcji może podnieść poziom satysfakcji z życia seksualnego (podnosi poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas stosunku i obniża niepokój związany z możliwością nieplanowanej ciąży). Udane życie seksualne czyni związek trwalszym i bardziej satysfakcjonującym, sprzyja bowiem częstemu przeżywaniu bliskości fizycznej i związanej z nią „więziotwórczej” czynności neurohormonalnej (m.in. uwalnianie oksytocyny, prolaktyny), wzmacnianiu poczucia atrakcyjności i rozładowaniu stresu psychicznego – dodaje ekspert.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO