Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Po pierwsze woda!

Rodzice często zastanawiają się, jak nauczyć swoją pociechę picia wody. Wychowanie małego smakosza wody może być proste, a przede wszystkim możliwie niezależnie od wieku dziecka! Najlepiej metodą małych kroków, bo już jedna szklanka wody dziennie robi różnicę!

1. Zacznij jak najwcześniej!

Preferencje żywieniowe i akceptacja lub jej brak nowych smaków rozwija się w okresie niemowlęcym. Warto wówczas przyzwyczajać dzieci do neutralnego smaku wody. Ale czas na naukę zdrowych nawyków jest dobry w każdym momencie!

2. Nie zakładaj, że dziecko nie lubi wody

Daj maluchowi szansę polubić wodę i wybierać ją do picia. Upodobania smakowe dzieci często zależą od otoczenia, a nie ich własnych preferencji. Założenie, że dziecko woli to co słodkie i w kolorze wcale nie musi być słuszne i uzasadnione.

3. Pilnuj, by woda była zawsze blisko

Badania potwierdzają, że pijemy nie tylko chętniej, ale też więcej, gdy napój znajduje się w zasięgu ręki. To prosty i skuteczny trik, do szybkiego wykorzystania. Niech woda będzie zawsze na stole w kuchni lub na biurku w pokoju dziecka.

4. Wprowadzaj wodę stopniowo i chwal za jej picie

Kształtowanie zdrowych nawyków to prawdziwe wyzwanie. Najważniejsze by zacząć i nie poddawać się. Wykorzystaj każdą okazję na podanie chociaż łyka wody i chwal za jego wypicie. Małe porcje i regularne nawadnianie jest bardziej efektywne niż wypicie od razu szklanki wody.

5. Sukcesywnie zmniejszaj zawartość cukru w napojach

Warto sprawdzać zawartość cukru na etykiecie kupowanych produktów i wybierać te o mniejszej jego zawartości. Można też rozcieńczać wodą soki i w ten sposób zmniejszać preferencję słodkiego smaku.

6. Gdy dziecko jest spragnione podaj mu wodę

Po intensywnej zabawie, ćwiczeniach, przy wysokiej temperaturze otoczenia uczucie pragnienia bywa tak silne, że domaga się niemal natychmiastowego zaspokojenia. Warto to wykorzystać i zaproponować dziecku wodę.

7. Organizuj degustacje

Dodaj do wody plastry cytryny czy pomarańczy lub listki mięty i pozwól dziecku wybierać. Zróbcie wspólnie kolorowe kostki lodu (wody z dodatkiem owoców) i pozwól dziecku dodać je do czystej wody.

8. Zadbaj o atrakcyjną oprawę

Dzieci uwielbiają kubki i słomki w różnych kształtach i kolorach. Ich wybór jest ogromny, a dzięki takim gadżetom woda z pewnością będzie wspaniale smakować!

9. Wprowadź rytuały związane z wodą

Dla dzieci rytuały mają duże znaczenie. Dają im nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również pomagają kształtować nawyki. Czasami największą frajdą i zachętą może być możliwość samodzielnego nalania sobie wody.

10. Baw się z dzieckiem i rozmawiaj z nim o wodzie

Pokaż dziecku, że chociaż woda nie jest słodka ani kolorowa, to jednak jest ciekawa − ma wiele zastosowań i daje wiele możliwości. Opowiedz, jakie znaczenie ma dla organizmu człowieka oraz jak ważna jest w świecie przyrody. Zachęć je do picia poprzez zabawy, które nie tylko sprawią maluchowi radość i poszerzą jego wiedzę, ale także pozwolą spojrzeć na wodę z innej perspektywy. Eksperymentowanie z przedmiotami w wodzie (co pływa, co tonie), zabawa ze stanami skupienia czy wspólne podlewanie kwiatków – możliwości są niemal nieograniczone! Jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj na stronę www.wolewode.pl, gdzie znajdziesz mnóstwo pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi w różnym wieku.

11. Daj dobry przykład i… poproś o to dziadków

Aby przekonać dziecko, dobrze samemu dać przykład, inaczej będziemy mało wiarygodni w naszych działaniach. Jeśli więc dotychczas woda nie gościła na Waszym stole, to warto to zmienić i poprosić o zaangażowanie wszystkich domowników. Także dziadków, u których wciąż jeszcze dominuje przekonanie, że zwykła woda jest bezwartościowa i trzeba do niej coś dodać – syrop, herbatkę czy chociaż odrobinkę cukru… a przecież siła wody tkwi przede wszystkim w tym, że nie zawiera ona zbędnych dodatków.

12. Zachęć przedszkole swojego dziecka do wzięcia udziału w akcji „Mamo, tato, wolę wodę!”

Już od 2009 roku w przedszkolach w całej Polsce wodny bohater Zdrojek zachęca dzieci do picia wody i… te działania przynoszą efekty. Nic tak nie wpływa na dzieci jak wspólna zabawa, wzór ulubionych koleżanek i kolegów oraz celebrowanie picia wody w przedszkolnej grupie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock