Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Polskie matki zbyt krótko karmią piersią

Najnowszy raport poświęcony wdrażaniu praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej

Warszawa, 7 września 2015 r. – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Z badania „Ocena wdrażania praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej oraz sposobu żywienia dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia” wynika, że już kilka dni po porodzie, aż 25% mam, nie karmi swoich dzieci wyłącznie piersią. Te niepokojące dane skłaniają do myślenia, czemu choć coraz więcej kobiet decyduje się na karmienie piersią, spory odsetek z nich szybko z niego rezygnuje.
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem, aby dostarczyć niemowlęciu niezbędne składniki odżywcze. Pokarm matki to najbardziej specjalistyczne pożywienie, które spełnia jego szczególne potrzeby żywieniowe. WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka oraz jego kontynuację po rozszerzeniu diety nawet do 2. roku życia. Dane z badania przeprowadzonego przez prof. Barbarę Królak-Olejnik oraz dr inż. Danutę Gajewską we współpracy z Fundacją NUTRICIA, wskazują jednak, że podstawowe zalecenia WHO odnośnie zasad żywienia niemowląt są w Polsce realizowane w sposób niewystarczający. Wśród matek dzieci do 6. miesiąca życia, piersią karmi tylko 38%, a wyłączne karmienie piersią stosuje jedynie 4% . Niepokoi również fakt, że spośród mam, które nie karmią już piersią większość zakończyła karmienie w ciągu 1 miesiąca życia dziecka.
Najczęstszymi powodami zaprzestania karmienia piersią podawanymi przez matki są przekonanie, że dziecko się nie najada – taki powód deklarowało 35% wśród matek dzieci do 4. m.ż. i 48% matek dzieci do 6. m.ż. Inne powody zaprzestania karmienia naturalnego po 4 m.ż. dziecka to m.in. 20% – brak pokarmu u matki, 17% – niechęć dziecka do ssania piersi, natomiast 14% kobiet wskazało na chorobę lub problemy zdrowotne dziecka. Zdecydowanie rzadziej wskazywane były takie przyczyny jak: niechęć matki do kontynuacji karmienia piersią, powrót do pracy, zalecenia lekarza pediatry czy wprowadzenie do diety innych pokarmów. Te dane wskazują na potrzebę opieki laktacyjnej nie tylko podczas pobytu w szpitalu, ale również po wypisie do domu.
Jednoznacznie można stwierdzić, że najwyższy stopień realizacji standardów okołoporodowych występuje w szpitalach posiadających tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”, gdzie 60% matek spotkało na oddziale specjalistę z zakresu laktacji, aż 70% matek uzyskało pomoc w przystawieniu dziecka do piersi jeszcze w trakcie przebywania na sali porodowej, natomiast trzy czwarte matek biorących udział w badaniu uzyskało informację o miejscach oraz sposobach uzyskania pomocy i porad związanych z laktacją po opuszczeniu szpitala. Ponadto w ramach inicjatywy szpitali przyjaznych dziecku, matki uzyskują informacje o tym jak karmić piersią (jak rozpoznać czy dziecko prawidłowo ssie i się najada, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi) oraz jakie korzyści płyną z karmienia piersią. „Dotychczas realizacja inicjatywy szpitali przyjaznych dziecku wynikała z dobrej woli personelu medycznego i kierowana była jedynie do zainteresowanych szpitali. Obecnie – dzięki zintegrowaniu 10 kroków do udanego karmienia piersią z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej – wszystkie szpitale położnicze muszą realizować zasady obowiązujące w szpitalach przyjaznych dziecku, czyli do podjęcia działań na rzecz ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią” mówi prof. Barbara Królak-Olejnik, współautor badania.
Choć wciąż daleko nam do zaleceń WHO, widać, że szeroko zakrojone akcje edukacyjne oraz realizacja inicjatywy szpitali przyjaznych dziecku służą upowszechnianiu karmienia piersią. Z badania jednoznacznie wynika, że właśnie te kobiety, które rodziły w placówkach z tytułem „Szpitali Przyjaznych Dziecku” dłużej karmią swoje dzieci piersią. Realizacja standardów opieki okołoporodowej wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia wciąż wymaga ulepszeń i konsekwentnej realizacji, a tylko tak kobiety karmiące mogą otrzymywać odpowiednie wsparcie oraz wiedzę z zakresu karmienia piersią, zwłaszcza po wypisie ze szpitala. Opieka laktacyjna, informowanie o korzyściach płynących z karmienia piersią oraz odpowiedzi na pytania dotyczące tego procesu powinny stanowić trzon promocji karmienia naturalnego. Wytrwałość w realizacji standardów pozwoli na skuteczne wykorzystanie potencjału polskich matek pragnących karmić naturalnie. Dlatego też tak ważne jest podwyższanie wiedzy personelu medycznego, który sprawuje opiekę nad matkami, tak, by wydłużyć proces karmienia piersią w Polsce.
„Kobiety szybko rezygnują z karmienia piersią, oznacza to dla nas potrzebę stałego prowadzenia szerokiej edukacji i zorganizowanych form wsparcia matek karmiących w zakresie przezwyciężania trudności związanych z karmieniem piersią. Matki dbając o swój sposób odżywiania się już w okresie ciąży kształtują prawidłowe nawyki żywieniowe swojej pociechy. Jak najdłuższe karmienie piersią stanowi kolejny krok w zapewnieniu prawidłowego rozwoju oraz w ochronie swojego dziecka przez kluczowy dla jego rozwoju okres, czyli 1000 pierwszych dni jego życia.” – powiedziała Marta Szulc, kierownik Fundacji NUTRICIA, inicjatora programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.
Na edukacyjnej platformie www.1000dni.pl mamy mogą korzystać z bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat karmienia piersią przygotowanych we współpracy z ekspertami.
Badanie „Ocena wdrażania praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej oraz sposobu żywienia dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia” odbyło się w latach 2014-2015. Celem prowadzonego badania jest ocena wdrażania standardu opieki okołoporodowej w zakresie zawartych w nim praktyk laktacyjnych, jego wpływu na realizację tych procedur w oddziałach położniczych i noworodkowych w Polsce, wpływu realizacji standardu na czas karmienia piersią oraz ocena sposobu odżywiania niemowląt w pierwszym roku życia.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock