Sprawdź czy masz szansę na refundację in vitro

Mija półtora roku od rozpoczęcia rządowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Dzięki niemu nawet pary, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na leczenie niepłodności ze względów finansowych, otrzymały szansę posiadania potomstwa. Ponad 10 500 par rozpoczęło już leczenie. Wraz z nowym rokiem kliniki otrzymają nowe środki na leczenie niepłodności. Sprawdź, czy i Wy macie szansę na refundację in vitro.

Kto kwalifikuje się do programu?

Do programu kwalifikują się trzy grupy pacjentów. Pierwszą z nich są pary, które nie mają żadnych szans na zajście w ciążę w sposób naturalny (u kobiet takim czynnikiem jest m.in. trwałe uszkodzenie jajowodów). Drugą grupą są pary posiadające dokumentację medyczną świadcząca o tym, że co najmniej od 12 miesięcy starają się o dziecko. Trzecią grupę stanowią pary, u których w wyniku leczenia (np. onkologicznego) może dojść do utraty płodności u jednego z Partnerów. Ważny jest również wiek kobiety przystępującej do programu – w dniu przystąpienia nie może mieć ukończonych 40 lat (samo leczenie może rozpocząć później). Warto jednak pamiętać, że kolejne lata zwlekania zmniejszają szansę na dziecko. Wzorcowymi przykładami par, które kwalifikują się do zabiegu in vitro są te, u których stwierdzono upośledzenie funkcji jajowodów (u kobiety) lub niską koncentrację plemników w ejakulacie (u mężczyzny). Mają one największą szansę na powodzenie zabiegu – tłumaczy dr n. med. Wojciech Kolawa, specjalista ginekolog-położnik z Centrum Medycznego Macierzyństwo. Co ważne, pary starające się o włączenie do Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego nie muszą być małżeństwem.

Bezpłatne in vitro nie dla każdego

Program rządowy nie refunduje in vitro za sprawą obcego dawcy. Oznacza to, że do zapłodnienia musi dojść dzięki połączeniu komórek rozrodczych Partnerki i Partnera. Jeśli u kogoś z Was wyklucza się szansę na pobranie komórek rozrodczych (tzn. mężczyzna nie produkuje żywych plemników, a u kobiety nawet w wyniku stymulacji jajeczkowania nie dochodzi do dojrzewania komórek jajowych) nie będziecie mogli starać się o refundację. Z programu wyklucza brak pozyskania komórek jajowych w dwóch cyklach stymulacji jajeczkowania. Na kwalifikację do programu ma także wpływ fizjonomia kobiety. Dyskwalifikuje brak lub wady macicy. Macica jest organem niezbędnym w trakcie ciąży. To w niej zagnieżdża się zarodek i rozwija się płód. O ile uszkodzenie, a nawet brak jajowodów dzięki współczesnej medycynie nie przekreśla szansy kobiety na posiadanie potomstwa, o tyle brak macicy, czy niektóre jej ciężkie wady, jak atrezja czy macica szczątkowa uniemożliwiają donoszenie ciąży – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Kolawa. Do rządowego programu in vitro nie mogą przystąpić także pary, u których stwierdzono nawracające utraty ciąż.

Znajdź placówkę

W całej Polsce w programie Ministerstwa Zdrowia bierze udział ponad 30 ośrodków. Wszystkie placówki znajdują się na stronie invitro.gov.pl. Warto zapisać się do programu, nawet jeśli np. planujecie przeprowadzkę do innego miasta i obawiacie się, że nie będziecie mogli kontynuować leczenia w wybranym przez Was ośrodku. Każda para uczestnicząca w Programie może bowiem zmienić klinikę, do której się pierwotnie zgłosiła. Zmiany można dokonać tylko raz, ale nie wymaga ona zgody ze strony lekarza czy ośrodka. Para może dokonać zmiany kliniki, gdy zakończyła pełny cykl medycznie wspomaganej prokreacji lub gdy jeszcze nie rozpoczęła żadnego cyklu. Nie można jednak zmienić kliniki przed wykorzystaniem wszystkich zarodków powstałych w trakcie jednego cyklu leczenia.
W ramach Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego urodziło się już ponad 680 dzieci. Warto skorzystać z możliwości, którą daje nam państwo lub choćby zasięgnąć porady ekspertów z kliniki leczącej niepłodność. Szczególnie, gdy starania o maluszka niepokojąco się przedłużają.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock