Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Stomia u noworodka

Około 75% stomii u pacjentów poniżej 18. roku życia wyłanianych jest w grupie noworodków i niemowląt. W większości przypadków u dzieci, stomia jest sposobem leczenia, a jej wyłonienie ma charakter czasowy. Przyczyny jej wytworzenia mają duży wpływ na dalszy rozwój i pielęgnację dziecka.
Stomia to celowe, chirurgicznie wytworzone połączenie światła jelita z powierzchnią skóry brzucha. W wyniku jej wyłonienia maluszek wypróżnia się właśnie przez stomię. W zależności od miejsca wyłonienia wyróżniamy: kolostomię – połączenie światła jelita grubego ze skórą, ileostomię – połączenie światła jelita cienkiego ze skórą i urostomię – połączenie światła dróg moczowych bezpośrednio ze skórą lub poprzez jelito cienkie.
W okresie noworodkowym przyczyną wyłonienia stomii są przede wszystkim wady wrodzone, takie jak zarośnięcie odbytu, niedrożność jelita cienkiego lub grubego, czy kloaka – połączenie dolnych dróg moczowych i końcowego odcinka przewodu pokarmowego.
Wskazaniem do wykonania stomii w okresie noworodkowym mogą być zaburzenia unerwienia przewodu pokarmowego: wrodzony brak zwojów nerwowych – choroba Hirschsprunga, a – zwłaszcza u dzieci przedwcześnie urodzonych – niedorozwój tych zwojów. Zmiany zapalne jelit, pod postacią martwiejącego zapalenia jelit z perforacją (przedziurawieniem ściany jelita), są także wskazaniem do wykonania stomii – komentuje prof. dr hab. n.med. Elżbieta Gawrych z Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Onkologicznej PUM w Szczecinie, współpracująca z kampanią „STOMAlife. Odkryj stomię”.
Okres noworodkowy trwa od momentu urodzenia się dziecka do 28. dnia życia, później dziecko wchodzi w okres niemowlęcy. U niemowląt i dzieci starszych wskazania do wyłonienia stomii
są nieco inne, niż u noworodków. Zazwyczaj jest to nabyta niedrożność przewodu pokarmowego, choroba Leśniowskiego-Crohna, nowotwory czy ciężkie urazy miednicy z uszkodzeniem odbytu.
U dzieci starszych i nastolatków stomia zwykle towarzyszy leczeniu nieswoistych zapaleń jelit oraz perforacji jelita z rozlanym zapaleniem otrzewnej.
U najmłodszych pacjentów przetoki jelitowe zwykle wyłaniane są czasowo, czyli do czasu kiedy będzie można odtworzyć ciągłość przewodu pokarmowego. W pewnym sensie jest to etap leczenia, takiego noworodka, rzadko stomia stała. W większości przypadków istnieje możliwość odtworzenia całości przewodu pokarmowego i normalnego funkcjonowania – komentuje dr Stanisław Paradowski Kierownik Oddziału Chirurgii SPZOZ w Szczecinie, współpracujący z kampanią „STOMAlife. Odkryj stomię”.
Stomie czasowe u dzieci zamyka się w różnym okresie. Jest on zależny od choroby podstawowej, będącej przyczyną wyłonienia stomii u noworodka i zwykle trwa od 1 miesiąca do 3 miesięcy od jej wykonania. Rzadko zdarza się, że przetoki jelitowe u dzieci wykonywane są na całe życie.
Stomie stałe wykonywane są u pacjentów w wieku dziecięcym sporadycznie, najczęściej w przebiegu choroby nowotworowej jelita grubego – komentuje prof. Elżbieta Gawrych.
Zalecenia dotyczące diety, pielęgnacji skóry wokół stomii i dalszego rozwoju dziecka są w większości przypadków zależne od schorzenia będącego przyczyną do wyłonienia stomii, a także od rodzaju wykonanej przetoki.
W trakcie rozwoju dziecka ze stomią nie można zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry wokół stomii. Dobrze dobrany stomijny sprzęt i prawidłowa pielęgnacja pozwala uniknąć wielu powikłań, nieprzyjemnych dla malucha.
Więcej na temat stomii u noworodków:
www.youtube.com/watch?v=PTVEoKE69KY&list=UUASbzN0doHFGsAk9tlJwi0Q

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO