Wyjątkowy program edukacyjny „Nauka ratuje życie”
Rzeszów, 17 stycznia 2018 r. – W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie otwarto edukacyjną salę podań leków, w której mali pacjenci będą mogli korzystać z materiałów poświęconych fascynującym faktom z historii odkryć medycznych. Innowacyjna przestrzeń w rzeszowskim szpitalu powstała w ramach projektu „Nauka ratuje życie” zainicjowanego przez Roche Polska.
Celem inicjatywy jest partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz innowacji w edukacji najmłodszych pacjentów. Centrum Nauki Kopernik – partner projektu – przygotował warsztaty naukowe, od grudnia 2017 r. dostępne w ofercie Centrum. Twórcami unikalnej koncepcji wizualnej oraz materiałów edukacyjnych prezentowanych w sali w Rzeszowie są Wojciech Mikołuszko i Joanna Rzezak – para autorów znanych z doskonałych publikacji dla dzieci.
Pierwszy w Polsce projekt dotyczący edukacyjnych sal podań leków w szpitalach „Nauka ratuje życie”, w ramach którego powstała sala w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, składa się z trzech filarów: unikalnego programu edukacyjnego mającego na celu rozbudzić ciekawość nauki ze szczególnym naciskiem na wiedzę z obszaru medycyny; stworzenia pierwszych w Polsce innowacyjnych sal podań leków w szpitalach oraz współpracy z Centrum Nauki Kopernik, którego warsztaty zostaną udostępnione dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii.
Otwarcie edukacyjnej sali podań leków w Rzeszowie to kolejny ważny etap rozwoju projektu „Nauka ratuje życie”, który zainicjowaliśmy, aby stworzyć najmłodszym pacjentom inspirujące środowisko, w którego otoczeniu lepiej znosić będą trudy leczenia. Jednocześnie chcemy rozbudzić w dzieciach ciekawość i chęć poznawania fascynującego świata medycyny i nauki wierząc, że u źródeł motywacji przyszłych naukowców, często stoją osobiste doświadczenia, które sprawiają, że poświęcają oni życie pracy naukowej i rozwiązaniu problemu. Rzeszów, który konsekwentnie podejmuje działania w celu stworzenia warunków sprzyjających inwestycjom w innowacyjne przedsięwzięcia, jest dla nas ważnym partnerem w tym projekcie. – podsumowuje projekt Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska.
Nauka ratuje życie – program edukacyjny
Unikalny program edukacyjny „Nauka ratuje życie” powstał, by rozbudzić w dzieciach ciekawość nauki oraz zaprezentować sylwetki polskich i zagranicznych naukowców, a także w przystępny i interesujący sposób przedstawić wiedzę naukową z obszaru medycyny. Koncepcję, zakres tematyczny i treści stworzył dobrze wszystkim znany duet złożony z Wojciecha Mikołuszko – popularyzatora nauki, dziennikarza, autora książek dla dzieci oraz ilustratorki, właścicielki charakterystycznej, uwielbianej przez dzieci kreski – Joanny Rzezak. W ramach programu „Nauka ratuje życie” zespół przygotował cztery interaktywne zeszyty naukowe przekazujące najważniejsze treści dotyczące witamin, szczepień czy przeciwciał monoklonalnych oraz angażujące dzieci w zabawy i ćwiczenia, by utrwalić wiedzę.
Nauka ratuje życie – edukacyjne sale podań leków
Drugi element programu to cztery innowacyjne, edukacyjne sale podań leków w szpitalach, dzięki którym najmłodsi pacjenci będą odbywali leczenie w warunkach zapewniających wygodę i bezpieczeństwo w czasie trwającego godzinę lub dłużej podawania leku, ale również – dzięki aranżacji sal i wykorzystaniu doskonałych materiałów edukacyjnych – otrzymają inspirację do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji. Sale podań leków, których koncepcję wypracował duet Mikołuszko-Rzezak, to przestrzeń na oddziałach szpitalnych dedykowana dzieciom. Dzięki niej mali pacjenci nie będą zmuszeni do przyjmowania leków w pustej sali szpitalnej, czy na przypadkowym krzesełku. Każda z sal, oprócz niezbędnego sprzętu medycznego, zawiera autorską kolekcję materiałów edukacyjnych wybraną specjalnie przez Wojciecha Mikołuszko – książki, gry planszowe i filmy popularyzujące sylwetki kluczowych polskich i zagranicznych naukowców oraz wiedzę z obszaru medycyny. Ściany sal prezentują wyjątkowe, wielkoformatowe, inspirujące do nauki i pełne ciekawych wiadomości ilustracje. Do dyspozycji małych pacjentów będą też interaktywne zeszyty edukacyjne stworzone specjalne na potrzeby programu oraz materiały wypracowane wspólnie z Centrum Nauki Kopernik.
Bardzo się cieszymy, że możemy zaoferować naszym najmłodszym pacjentom tak komfortowe warunki, jest to ogromna zmiana. Dzięki nowej sali podań, pacjenci przez czas podawania leków rozwijać swoją wiedzę o świecie i ciekawość. Powstała kolorowa i inspirująca przestrzeń, w której chociaż na chwilę będą mogli oderwać się od myśli o chorobie i poznać wiele ciekawostek z zakresu medycyny i nauki – mówi mgr inż. Krzysztof Bałata, Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.
Rzeszów i całe województwo podkarpackie rozwija się wyjątkowo dynamicznie i jest otwarte na innowacje. Szczególnie takie, które umożliwią najmłodszym rozwój i rozbudzą ich ciekawość świata. Dlatego cieszy mnie, że nasz region mógł się zaangażować w ten projekt – powiedział Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pan Marszałek Stanisław Kruczek
Nauka ratuje życie – współpraca z Centrum Nauki Kopernik
Kolejny filar programu „Nauka ratuje życie” to działania prowadzone wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. W ofercie instytucji dostępne są interaktywne warsztaty naukowe propagujące wiedzę nt. witamin. Jednocześnie prowadzone są prace z udziałem Laboratorium biologicznego Centrum Nauki Kopernik nad wykorzystaniem innowacyjnych technologii przenoszących materiały edukacyjne Centrum do rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki interaktywnemu filmowi i aplikacji mali pacjenci i dzieci z całej Polski będą mogły korzystać z tych wyjątkowych treści edukacyjnych za pomocą tabletu, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Współpracując z firmą Roche mamy okazję przenieść treści edukacyjne tworzone w laboratorium biologicznym do wirtualnej rzeczywistości i aplikacji edukacyjnych. Na początek wybraliśmy scenariusz zajęć związany z luminescencją – czyli zimnym świeceniem, które stało się motorem napędowym nauk biologicznych w XXI wieku. Kolejnym zagadnieniem, nad którym pracujemy wspólnie, jest scenariusz dotyczący witamin. W naszym laboratorium pracujemy z uczestnikami zajęć metodą badawczą, mocno angażując ich w wykonywane doświadczenia – dzięki przeniesieniu części naszych pomysłów do wirtualnej rzeczywistości będziemy mieli okazję trafić do znacznie szerszego grona odbiorców, przenieść nasze laboratorium do wirtualnego świata, ale przede wszystkim pokazać ludziom, że nauka naprawdę ratuje życie – tłumaczy Stanisław Łoboziak, szef laboratorium biologicznego z Centrum Nauki Kopernik.
Nauka ratuje życie – długofalowa inicjatywa
W ramach pierwszego etapu projektu powstają łącznie cztery sale na terenie polskich szpitali, przeznaczone dla pacjentów pediatrycznych oddziałów chorób reumatologicznych. W 2018 roku zróżnicowane działania edukacyjne obejmą kolejne oddziały szpitalne tak, by korzyści odniosła jak największa grupa pacjentów.