Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Książki na wyciągnięcie czytnika – literatura w podróży

Lato zbliża się wielkimi krokami, a to zwykle oznacza częstsze wyjazdy. Podróże są zajmujące – odkrywamy nowe miejsca, angażujemy się w różne kultury i poznajemy nowych ludzi – ale jest jeszcze dużo czasu pomiędzy. Co wtedy robić? Czytać! Ciężko wyobrazić sobie urlop, w czasie którego nie znajdziemy chwili na zanurzenie się w lekturze i nadrobienie książkowych zaległości. Zamiast dźwigać ze sobą kilogramy opasłych tomów, wystarczy sięgnąć po jedno małe urządzenie, jakim jest czytnik ebooków i wybrać dowolną pozycję. Podpowiadamy skąd czytać… i dlaczego warto właśnie na czytniku.

W oczekiwaniu na samolot, podczas podróży pociągiem, wylegując się na plaży, czy odpoczywając w górach przyda się nam jakaś forma rozrywki, a czytanie wydaje się idealną opcją. Choć książki elektroniczne nie zastąpią nam tych tradycyjnych, to bezsprzecznie stanowią w stosunku do nich znakomite uzupełnienie i sprawią, że nasz bagaż nie przekroczy dopuszczalnej wagi ani gabarytów, bo zamiast zabierać ze sobą kilka książek w wersji papierowej, wystarczy wsunąć do podręcznej torby czytnik ebooków i mieć pod ręką dobrą lekturę w każdej wakacyjnej sytuacji.

Literatura za darmo

Posiadanie czytnika ebooków wiąże się z masą korzyści, o których będziemy tu jeszcze wspominać. Jedną z godnych uwagi zalet jest z pewnością bezpłatny dostęp do całkiem sporej biblioteki treści. Na przykład do księgozbioru Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona, która jest jedną z największych bibliotek on-line w Europie i udostępnia około 3 milionów „obiektów cyfrowych”, w tym książek, czasopism a nawet starodruków, map czy grafik.

Rozbudowaną bazę lektur szkolnych i klasyków literackich znajdziemy także na stronie projektu Wolne Lektury, gdzie w ramach inicjatywy mamy dostęp do prawie 6 tysięcy bezpłatnych utworów. Książki zostały odpowiednio opracowane, opatrzone przypisami i zapisane w najpopularniejszych formatach obsługiwanych np. przez polskie czytniki inkBOOK. Podobnie w Bookini i na stronie Chmuraczytania, gdzie obok pokaźnego zbioru darmowych ebooków znajdziemy także audiobooki do pobrania. Warto dodać, że w wielu księgarniach internetowych, obok listy płatnych tytułów znajduje się oddzielny katalog „darmowe ebooki”, w którym zgromadzono e-książki z legalnych źródeł.

Książka na abonament?

Popularyzacja e-czytelnictwa sprawiła, że oferta księgarni internetowych poszerzyła się o ebooki, które możemy błyskawicznie nabyć „jednym kliknięciem”. Jednak hitem ostatnich miesięcy stała się alternatywa dla kupowania książek, którą polscy czytelnicy szczególnie docenili podczas kwarantanny. Mowa tu o abonamentowym modelu dostępu do „czytanych” treści – tego samego, z którego korzystamy oglądając filmy czy słuchając muzyki w popularnych serwisach. To wygodne rozwiązanie, w ramach którego za stałą miesięczną opłatę mamy dostęp do większości pozycji wydawanych na naszym rynku i możemy z nich korzystać właściwie bez ograniczeń.

Do najpopularniejszych wypożyczalni należą polskie Legimi oraz Empik Go – w obu przypadkach możemy skorzystać odpowiednio z 14-sto i 7-mio dniowego bezpłatnego okresu próbnego Warto dodać, że np. z poziomu czytników inkBOOK możemy z nich korzystać bezpośrednio (tzn. bez konieczności używania komputera do zamawiania i pobierania treści. Usługi abonamentowe oferują także biblioteka cyfrowa IBUK oraz serwis Storytel, który skupia się głównie na audiobookach i słuchowiskach, które w podróży szczególnie polecamy kierowcom.

Dostęp do ebooków oferują również biblioteki publiczne w wielu miastach. Warunkiem wypożyczenia jest posiadanie karty bibliotecznej danej placówki oraz aplikacji Legimi. Dzięki udostępnionemu przez Miejską Bibliotekę indywidualnego kodowi otrzymujemy dostęp do bezpłatnej usługi wypożyczenia, która jest możliwa z poziomu urządzeń z systemami operacyjnymi: iOS lub Android (w tym na czytnikach inkBOOK).

Wyższość czytników nad telefonem czy tabletem?

Pomimo wielu podobieństw pomiędzy tabletami, smartfonami a czytnikiem (małe rozmiary, funkcjonalność czy mobilność) za wyborem czytnika e-booków przemawia jedna bardzo ważna różnica – ekran. Ekrany E Ink są pasywne, co oznacza, że nie świecą i nie odświeżają się nieustannie, jak ma to miejsce w wyświetlaczach LCD (wykorzystywanych w telefonach i tabletach). Ekrany czytników wykonane w technologii e-papieru nie obciążają wzroku emitowanym światłem i migotaniem oraz zapewniają doskonałą czytelność nawet w pełnym słońcu (można wygodnie czytać także w okularach przeciwsłonecznych!). Właśnie dlatego korzystanie z czytnika np. na plaży lub na ławce w parku nie stanowi najmniejszego problemu. Dodatkowo czytniki z systemem doświetlenia o regulowanej barwie (np. inkBOOK Prime HD) pozwalają na dostosowanie jasności i kolorystyki ekranu do własnych preferencji, dzięki czemu tekst jest wyraźny w każdą pogodę, o każdej porze dnia i dla osoby w każdym wieku (szczególnie za sprawą funkcji zwiększania czcionki).

Mobilność

Czytniki ebooków zostały zaprojektowane z myślą o nowoczesnych, mobilnych czytelnikach, ceniących sobie praktyczność e-papieru oraz możliwość posiadania przy sobie wielu pozycji. Energię pobierają tylko w trakcie odświeżania, które następuje na żądanie – dlatego bateria w czytniku wystarcza nawet na kilkanaście dni pracy, a nie, jak w przypadku smartfona na kilka godzin. Urządzenia dostępne na rynku są w stanie pomieścić w swojej pamięci tysiące pozycji w różnych formatach (m.in.: EPUB, MOBI, PDF) oraz materiały multimedialne, pomiędzy którymi przełączymy się jednym kliknięciem. Również korzystanie z notatek, zakładek i podkreśleń jest na czytnikach niezwykle wygodne i sprawia, że czytanie poradników lub nauka języków obcych nie stanowią najmniejszego problemu. Oczywiście czytniki ebooków są super mobilne, np. inkBOOK Prime HD waży tyle co tabliczka czekolady i z powodzeniem zmieści się w damskiej torebce. Dodatkowo otwarty system operacyjny wspomnianych czytników inkBOOK daje nam swobodę wyboru aplikacji i źródeł ebooków, a co najważniejsze – jest przystosowany do potrzeb polskiego czytelnika.

Trik dla podróżnika

Czytanie przewodników i oglądanie map jest doskonałym sposobem na przygotowanie się do wyprawy, ale przydaje się także w trakcie podróży. Z czytnikiem możemy mieć kilka przewodników „w kieszeni” i zamiast wertować kartki, w poszukiwaniu konkretnej treści, jedną ręką i kliknięciem przywołać notatkę lub wyszukać żądane słowo. Podróż jest jednym z najczęściej pojawiających się motywów w literaturze, a my polecamy podróżować z czytnikiem książek. Szczególnie, że wakacje są doskonałą okazją do uzupełnienia naszych literackich zaległości, a z czytnikiem całą naszą bibliotekę mamy zawsze pod ręką, bez względu na porę dnia i pogodę.

czytnik-inkbook

www.inkbook.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO