Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Najlepsze prezenty świąteczne dla dziecka

Święta coraz bliżej. To magiczny czas, szczególnie dla najmłodszych, którzy z wielką niecierpliwością wypatrują pierwszej gwiazdki i nadchodzącego Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów.

Ale to też nie lada zagwozdka dla rodziców i znajomych, którzy czasami pomagają zajętemu Świętemu Mikołajowi w wyborze prezentów. Pojawia się bowiem wiele pytań – jak dobrać prezent, żeby spodobał się dziecku, a jednocześnie nie znudził zbyt szybko, był dobrej jakości i pobudzał jego kreatywność i wyobraźnię?

Jak wybrać prezent dla dziecka?
Oczywiście rodzice mają łatwiej, bo wiedzą jaki gust ma ich dziecko, co go w danym momencie interesuje i jaki prezent będzie dostosowany do jego etapu rozwojowego. Jeżeli jesteśmy jednak dalszymi ciociami, wujkami albo kuzynami, to lepiej zasięgnąć informacji u rodziców dziecka i szukać u nich podpowiedzi, żeby nie kupić nietrafionego prezentu np. dla młodszego dziecka albo takiego, które dziecko już ma lub zupełnie nie trafimy w jego gust.

Czasami wystarczy zapytać
Nierzadko zamiast głowić się godzinami, co też spodoba się naszemu dziecku, warto je dyskretnie podpytać, jaka postać z bajki lub kreskówki jest teraz jego ulubioną, o czym rozmawia na przerwach z innymi dziećmi albo czy nadal kocha żuki w lesie, czy już inne zwierzątka zaprzątają jego głowę. Oczywiście do odpowiedzi należy podchodzić z rozsądkiem i gdy dziecko opowie nam o tym, że kocha Spidermana, to nie musimy od razu kupować mu terrarium z tarantulami, bo to może być ryzykowne rozwiązanie 😉

Wspierajmy hobby dziecka
Jeżeli nasze dziecko się czymś (nawet tylko przejściowo) interesuje, to warto je wspierać w tych pasjach – jeżeli przykładowo ma smykałkę do konstruowania rzeczy, to możemy sprezentować mu wyjście do muzeum nauki albo techniki czy na wystawę klocków Lego, aby poszerzać jego horyzonty. Jeśli interesuje się malowaniem, to można kupić mu książeczki do malowania po numerach, zabrać je do galerii albo wykupić kurs ceramiki.

 

ciasteczka

 

Mniej znaczy więcej
Małe dzieci zazwyczaj są otoczone zabawkami, lepszej lub gorszej jakości, często w nadmiernej ilości, więc kompulsywnie przerzucają się od jednej atrakcji do drugiej, szybko tracąc nimi zainteresowanie. Być może dobrym rozwiązaniem jest wobec tego postawienie na mniejszą liczbę zabawek, ale lepszej jakości, starannie wykonanych, które mogą mieć różne zastosowania i pobudzą wyobraźnię malucha? W końcu w dawnych czasach dzieci z prostego patyka w lesie były w stanie wyczarować strzałę indiańską, łódkę z żaglem czy waleczny miecz i świetnie się bawiły!

 

samochodzik_drewno

 

Nieśmiertelna przytulanka
Przytulanki to zawsze trafiony prezent dla dziecka, który nigdy nie wychodzi z mody. Być może zmieniają się wzory i materiały, ale przyjaciel do którego można się przytulić w nocy i znaleźć pociechę, gdy wydaje nam się, że pod łóżkiem są potwory, to podstawa dla wszystkich pokoleń! Oczywiście przy wyborze prezentu – przytulanki dobierzmy ją do wieku i wzrostu dziecka, sprawdźmy czy ma certyfikaty i z jakich materiałów została wykonana, żeby nie uczulała dziecka. Wiele dzieci ma też fazę na konkretne zwierzątka w danym momencie życia – dużą popularnością cieszą się dinozaury, postaci z kreskówek i bajek, ale miękkie, pluszowe misie również nie wychodzą z mody.

 

konik krokodyl

 

Rozwijaj dziecko intelektualnie i manualnie
Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego warto ten fakt wykorzystać. Możemy im sprezentować gry i zabawki, które poprawią ich zdolności manualne, ale też nauczą je skupienia, logicznego myślenia i cierpliwości (to szczególnie przydatne przy puzzlach, o czym wiedzą nawet dorośli). Istnieje też wiele współczesnych gier (i nie mówimy tu o grach komputerowych), które nawiązują do tradycyjnych planszówek, jak warcaby, szachy czy bierki i mogą dostarczyć niezapomnianej zabawy. Takie gry sprzyjają też integracji z rówieśnikami i rodzicami.

 

bierki

Hand made prezenty
Prezenty, które wykonamy własnoręcznie są niezwykle cenne, bo włożyliśmy trud i uwagę w ich wykonanie. Jeżeli mamy zdolności manualne, to możemy samodzielnie uszyć dziecku ręcznie lub na maszynie przytulankę albo patchworkowy kocyk. Jeżeli czujemy się niczym drugi Mickiewicz, to możemy też napisać bajkę, której bohaterem będzie nasze dziecko! Wszystko zależy od naszej inwencji i kreatywności, dziecko z pewnością doceni taki prezent.

Poczytaj mi mamo
Książki to kolejny prezent, który nie wychodzi z mody (na szczęście!). Rynek książek dla dzieci rozwija się bardzo prężnie, możemy wybierać z licznych, pięknie ilustrowanych książek o najróżniejszej tematyce – od klasycznych bajek znanych jeszcze naszym dziadkom, przez nowoczesne, osadzone we współczesności historie, z którymi dzieci mogą się z łatwością utożsamiać. Z łatwością można też znaleźć książki o najróżniejszej tematyce – od książek o podziemnym życiu robaczków po albumy dla dzieci o sztuce i designie, które kształtują ich gust i w prosty sposób wyjaśniają złożone pojęcia.

ksiazka3D

Najcenniejszy prezent, czyli… czas
No cóż, tego prezentu akurat nie da się kupić (a szkoda), ale z pewnością będzie to najlepszy możliwy podarunek dla każdego dziecka, czyli wspólne spędzanie czasu i bycie z dzieckiem “tu i teraz”, bez patrzenia w smartfon czy komputer. Naturalnie nie musimy silić się na szczególnie skomplikowane zabawy, spacer do lasu na wspólne zbieranie szyszek i wypatrywanie wiewiórek albo tworzenie budowli architektonicznych z kartonu z recyklingu to świetna zabawa, bo robimy ją razem z dzieckiem!

To oczywiście tylko kilka pomysłów. Więcej niebanalnych prezentów dla dzieci oraz designerskich inspiracji szukaj na stronie sklepu fabrykaform.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock