Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlęcia pod wieloma względami różni się od skóry dorosłego człowieka. To powoduje, że wymaga ona innej pielęgnacji i innych kosmetyków do codziennego użytku. Jak dobrać odpowiedni kosmetyk i o czym należy pamiętać radzi położna, Martyna Mączka, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Jedną z podstawowych czynności higienicznych jest kąpiel maluszka. Warto wiedzieć, że nie ma konieczności codziennej kąpieli dziecka, szczególnie w pierwszych dobach życia. Skóra jest w tym okresie bardzo wrażliwa, a przez to wyjątkowo narażona na podrażnienia. Rezygnacja z kąpieli nie oznacza jednak rezygnacji z przestrzegania zasad higieny okolic pieluszki. Jeśli mamy dostęp do bieżącej wody powinniśmy unikać stosowania chusteczek jednorazowych. Bardzo często mogą one powodować przesuszenie skóry maleństwa, a w dodatku w niektórych przypadkach działają alergizująco. Po każdym zabrudzeniu moczem i stolcem dokładnie myjemy pupę dziecka i smarujemy preparatem nawilżającym.

Kąpiel, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców, powinna być przede wszystkim przyjemnością i chwilą relaksu, a nie tylko obowiązkiem. Maluchy można kąpać zarówno w tradycyjnych wanienkach jak również w wiaderkach kąpielowych. Wiaderka świetnie wpływają na stymulację dziecka, dają poczucie bezpieczeństwa i mają działanie przeciw kolkowe.

Młodzi rodzice często pytają mnie, jakie preparaty stosować do kąpieli dziecka? Najbezpieczniejsze są emolienty, ponieważ chronią naturalną barierę skóry. Są wzbogacone w substancje nawilżające, które dodatkowo wiążą wodę w naskórku. Spośród preparatów pielęgnacyjnych dobrze wybierać te, które zawierają lipidy. Stawiajmy na kosmetyki, które pozbawione są konserwantów i substancji zapachowych. W wielu przypadkach, poza środkiem myjącym i kremem do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej, nie ma większej konieczności stosowania dodatkowych preparatów. Jedną z maści, którą polecam do pielęgnacji okołopieluszkowych niemowląt, jest alantandermoline maść pielęgnacyjna z witaminą F. Zawarte w niej składniki alantoina, d-pantenol i witamina F pielęgnują i chronią delikatną skórę niemowlaka. Pamiętajmy, że okresie noworodkowym, czyli do końca 28 dnia życia, nie stosować kosmetyków u dzieci o zdrowej skórze.

Gdy skóra po kąpieli ma tendencje do wysuszania można stosować emulsję, krem lub mleczko. Oliwki i oleje nierafinowane mogą nie zapewnić odpowiedniego nawilżenia skóry przez cały dzień, a w efekcie prowadzić do większego przesuszania się skóry. Istotną sprawą jest również ekspozycja na słońce, szczególnie w okresie zbliżającego się lata. Chcąc chronić młodą skórę powinno się stosować krem z filtrem SPF nie niższym niż 15.

Wszystkie środki bezpieczne dla skóry dziecka można znaleźć w aptece. Kierując swoje kroki właśnie do aptek mamy o wiele większy wybór specjalistycznych preparatów do pielęgnacji maluszków.

W niektórych przypadkach to kondycja zdrowotna skóry dziecka determinuje sposoby pielęgnacji i listę kosmetyków, które mogą być używane. Każde niepojące objawy na skórze np. wybroczyny, sińce, pęcherze albo zmiany ropne wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. Również skóra atopowa wymaga indywidualnego doboru bezpiecznych kosmetyków.

Tak jak w ciąży, okresie zaraz po porodzie czy w powrocie do formy, tak w opiece nad dzieckiem ważne jest zachowanie umiaru i rozsądku. Nawet najdroższe preparaty renomowanych marek mogą okazać się niekorzystne dla skóry naszego maluszka. Istotne jest indywidualne podejście w wyborze odpowiednich preparatów, a w razie problemów dopasowanie kosmetyków odpowiadających skórze dziecka.

Radzi Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Położna na Medal”

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO