Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt. Czym się kierować podczas wyboru?

Najlepsze zabawki dla dzieci to te, które pozwalają im wchodzić w interakcję ze swoim otoczeniem. Wydają interesujące dźwięki lub pobudzają wzrok, uczą kształtów i tekstur. Oczywiście muszą być bezpieczne i nieszkodliwe. Takie właśnie są zabawki sensoryczne. Które z nich będą najlepsze dla Twojego dziecka?

Czym są zabawki sensoryczne? Które będą dobre dla niemowlęcia?

Zabawki sensoryczne nie tylko cieszą, ale również rozwijają. Są to przede wszystkim zabawki o odmiennych fakturach, jaskrawych i kontrastowych kolorach oraz wydające różne dźwięki. Takie zabawki najbardziej zwracają uwagę niemowląt. Uwielbiają one również delikatne dźwięki i lekką, ładną muzykę. Na tym etapie rozwoju nadal nie mają kontroli nad swoimi zdolnościami motorycznymi. Oznacza to, że mogą podnosić duże rzeczy tylko całą ręką.

Typy zabawek sensorycznych dla najmłodszych

Zabawki sensoryczne dla niemowląt uczą je posługiwać się wszystkimi pięcioma zmysłami. Niejednokrotnie przedmioty te drżą lub wydają odgłosy pod wpływem dotyku. Pomaga to dzieciom rozpoznać mechanizmy przyczynowo-skutkowe. Dowiadują się również, że są w stanie przesuwać obiekty w środowisku.

Oto lista kilku najbardziej przydatnych zabawek sensorycznych:

Gryzaki dla niemowląt
Przydadzą się, gdy dziecku zaczną wyrastać pierwsze zęby – w wieku od czterech do sześciu miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gryzaków. Te wykonane z silikonu lub z naturalnego kauczuku są najbardziej podstawowe. W innych przypadkach są częścią większej zabawki. Stymulują zmysły wzroku, smaku i dotyku.

Karuzela
To ważny klasyk do łóżeczek i przewijaków. Umieszczone na podwieszeniu wisiorki mają różne kształty i kolory, które zapewniają rozrywkę dzieciom.
Rynek oferuje bogaty wybór karuzeli i pozytywek, które mogą poruszać się, błyszczeć i wygrywać różne melodie. Warto wybierać te w kontrastowych kolorach, choć najważniejsza jest różnorodność. Należy upewnić się, że artykuł jest bezpiecznie zainstalowany.

Stymulujące grzechotki
Mogą mieć formę walca lub obręczy ze stukającymi elementami. Wykonane z bezpiecznych materiałów, najczęściej z drewna, są bezpieczne dla malucha. Drewniane zabawki sensoryczne rozwijają zręczność i spostrzegawczość dziecka. Grzechotki kształtują dotyk, ale przede wszystkim aktywizują zmysł słuchu i pobudzają ciekawość malca.

Miękkie książki
Mogą być wykonane z tkaniny lub tworzywa sztucznego. Te zabawki wprowadzają je w świat książek w pierwszych miesiącach życia. Siedzenie z dzieckiem i oglądanie obrazków w książce nie tylko rozwija, ale także buduje więź emocjonalną między nim a rodzicem.

Przytulanki
Są miłe w dotyku, często posiadają wmontowane źródła dźwięku lub światła.

Krótko mówiąc, dla niemowląt świat jest ogromnym miejscem do odkrycia. Zabawki, które pobudzają zmysły, to najlepsza opcja dla niemowląt. Zapewnienie maluchom możliwości aktywnego korzystania ze wszystkich zmysłów może ułatwić im naukę ważnych rzeczy, a wczesne uczenie się wspomaga zdrowy rozwój mózgu.

www.sklep.raczkujemy.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock