Przed ciążą i w trakcie – jakie badania wykonać?
Okres ciąży to dla każdej rodziny, a szczególnie dla każdej kobiety radosny czas oczekiwania, ale też niemały powód do stresu. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że czas poprzedzający ciążę i kolejne 9 miesięcy nie jest jednorodny, a organizm matki nie zachowuje się cały czas tak samo. Odpowiednio dobrana opieka medyczna to taki zakres badań i konsultacji, który bierze pod uwagę aktualne potrzeby ciężarnej.
Kobiety, które planują macierzyństwo, powinny wykonać badania poprzedzające zajście w ciążę.
– W związku z tym, że ciąża to duże obciążenie dla organizmu matki, warto sprawdzić w jakim stanie jest organizm przyszłej mamy i uzupełnić ewentualne niedobory lub wyleczyć infekcje i inne schorzenia niezdiagnozowane wcześniej u przyszłej matki – radzi dr Ewa Śmiertka, ginekolog-endokrynolog z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. – W późniejszym czasie zakres profilaktyki ulega zmianie. Badania wykonywane w I trymestrze są ukierunkowane na ocenę stanu zdrowia matki i płodu, później kontroluje się przede wszystkim jego rozwój – dodaje dr Ewa Śmiertka.
Przed zajściem w ciążę należy wykonać przede wszystkim badania podstawowe: morfologię, poziom glukozy we krwi, badanie ogólne moczu, OB, poziom enzymów wątrobowych. Zalecane są również badania poziomu wapnia, żelaza, witaminy D, TSH, prolaktyny i kreatyniny. Ze względu na ryzyko zakażenia dziecka powinny zostać również wykonane badania na przeciwciała przeciwko toksoplazmozie i różyczce.
Aby uzyskać pełen obraz stanu zdrowia ciężarnej, w trakcie pierwszego trymestru należy rozszerzyć zakres badań o: progesteron, HCG (gonadotropina kosmówkowa – hormon kontrolujący rozwój ciąży), grupę krwi. W trosce o zdrowie dziecka warto wykonać badania przeciwciał w kierunku: wirusowego zapalenia wątroby, HIV, kiły, HCV, cytomegalii i różyczki.
W trakcie trwania ciąży bardzo ważne jest, aby kobieta była pod stałą opieką lekarza ginekologa, a w późniejszym czasie również miała okazję konsultować się z położną. Regularne badania USG, badanie KTG (kardiotokografia – badanie czynności serca płodu), pozwolą kontrolować rozwój płodu, aż do porodu.
Rosnąca świadomość zagrożeń jakie niesie ciąża wiąże się ze stresem i koniecznością wykonania wszystkich zalecanych badań. Warto rozważyć objęcie ciężarnej kompleksową opieką medyczną już na początku ciąży. Zwiększy to poczucie bezpieczeństwa i pozwoli kontrolować stan zdrowia matki i dziecka przez ten sam zespół specjalistów od początku ciąży aż do porodu.
Do końca marca, pakiety opieki medycznej w Centrach Medycznych Falck dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych i matek, można zakupić o 20% taniej:
- Sprawdź pakiet opieki medycznej dla kobiety w I trymestrze ciąży, w II trymestrze i w III trymestrze
- Zobacz jakie badania należy wykonać w I trymestrze ciąży, jakie w drugim oraz trzecim
- Zdrowie mamy, to pakiet badań profilaktycznych dla kobiet w każdym wieku
O Falck Medycyna
Falck jest największym dostawcą usług ratownictwa medycznego w Polsce oraz istotnym podmiotem zapewniającym opiekę medyczną dla firm, osób prywatnych oraz instytucji publicznych. Na terenie całego kraju Falck posiada 25 placówek medycznych, 66 stacji pogotowania ratunkowego oraz 150 nowoczesnych ambulansów. Zatrudniając 3000 osób, Falck zapewnia usługi dla ponad 2,5 miliona osób.
Działalność operacyjna spółki podzielona jest na dwie części: ratownictwo medyczne oraz nowoczesna opieka medyczna.