Wielkanoc z dzieckiem – 5 pomysłów na rodzinne spędzanie czasu
Wielkanoc to idealny czas na spędzenie wiosennych dni w rodzinnym gronie. Niektórzy organizują z tej okazji wyjazd na wakacje lub do dalszej rodziny. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość, czy to z powodu panującej pandemii, czy ze względów finansowych. Mając w perspektywie spędzenie Wielkanocy w gronie najbliższych, warto uczynić ten czas wyjątkowym dla naszych dzieci. Najmłodsi mogą wtedy poznać tradycje wielkanocne, nauczyć się ozdabiać pisanki czy gotować tradycyjne potrawy. Można też przypomnieć sobie stare tradycje ludowe takie jak walatka lub powoli odchodzący w zapomnienie Śmigus Dyngus. Oto 5 pomysłów jak spędzić Wielkanoc z dzieckiem w domu.
Kraszanki, pisanki, oklejanki
Świetnym pomysłem na kreatywną zabawę z dzieckiem jest wspólne ozdabianie jajek. Dzieci mogą je pomalować farbami, flamastrami, okleić kolorowym papierem albo włóczką. Wzory nie muszą być tradycyjne – pozwól dziecku działać zgodnie z jego wyobraźnią i namalować zwierzątka, minki czy dinozaury. Ekologicznym sposobem na jajka są kraszanki – ich nazwa wywodzi się od słowa “krasić”, czyli barwić. Jajka należy ugotować w barwnym wywarze z naturalnych składników takich jak łupiny cebuli, kora dębu, łupiny włoskiego orzecha, sok z buraka czy pędy młodego żyta. Następnie możecie wydrapać na nich różne wzory. Wspólne dekorowanie jest też dobrym czasem na zabawę w walatkę, która polega na stukaniu się czubkami jajek lub toczeniu pisanek po stole, tak by się zderzyły. Wygrywa ten, którego jajko rozbiło pisankę przeciwnika.
Świąteczne wypieki dla małych i dużych
Dzieci warto włączyć we wszelkie przygotowania świąteczne: gotowanie, robienie ozdób, a nawet wiosenne porządki. Dzięki temu pociechy nauczą się wypełniać drobne domowe obowiązki, a rodzice zyskają pomocników! Dobry pomysł na spędzenie wspólnego popołudnia to pieczenie mazurków lub świątecznych ciastek. Mniejsze dzieci mogą wykrawać ciasteczka, a starsze dekorować lukrem bądź wszelkiego rodzaju posypkami i bakaliami. Doskonali to zdolności manualne i jest świetnym ćwiczeniem przed nauką pisania. Wypieki mogą być w kształcie jajek, zajączków czy kurczaczków – wyobraźnia maluchów nie zna granic! Możecie uatrakcyjnić robienie ciastek korzystając z kolorowych akcesoriów kuchennych, czapek kucharskich lub specjalnych foremek w kształcie zwierzątek. Możliwości jest wiele, jednak najważniejsze, by przymykać oko na pierwsze niepowodzenia dzieci, docenić ich pomoc i sprawić, by poczuły się potrzebne.
Egg Hunt, czyli polowanie na jajka wielkanocne
W krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja dzieci nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez poszukiwania jajek ukrytych wcześniej przez dorosłych. W Polsce ta tradycja jest jeszcze nowa, ale najmłodsi ją uwielbiają – trudno się dziwić, każdy lubi poszukiwanie skarbów. Egg Hunt to świetna zabawa dla całej rodziny! Jajka mogą być prawdziwe, zabawkowe i oczywiście czekoladowe. Można też ukryć w plastikowym jajku drobne prezenty dla znalazcy. Jeśli aura na zewnątrz jest wiosenna schowajcie jajka w ogrodzie, a nawet w parku. Natomiast w deszczową pogodę poszukiwania mogą odbywać się w domu – tam też jest wiele miejsc, w których można ukryć skarb.
Śmigus Dyngus
Tak zwany Lany Poniedziałek jest tradycją, która powoli odchodzi w zapomnienie, jednak warto pokazać dzieciom na czym polega ten zwyczaj. Nie zawsze jednak pogoda sprzyja bieganiu po ogrodzie i polewaniu się nawzajem wodą. Gdy za oknem chłód i deszcz postawcie na zabawy w domu związane z wodą. Możecie wspólnie zrobić łódki z recyklingu, wykorzystując stare plastikowe opakowania, słomki czy styropianowe pojemniki po żywności. Sklejanie i ozdabianie statków i łodzi podwodnych będzie dla dzieci zabawą na długie godziny. Później możecie wspólnie wypróbować je w wannie lub dużej misce napełnionej wodą. Dla małych artystów świetna może się okazać wodna malowanka. Nie potrzebujecie farb, wystarczy woda i czysty pędzelek, a po chwili na kartach malowanki zaczną pojawiać się piękne, kolorowe obrazki! Doskonałym pomysłem na alternatywny Lany Poniedziałek będzie dla maluchów wieczorna kąpiel z dodatkiem kolorowych kul do kąpieli lub zabawek i akcesoriów przeznaczonych do pluskania się w wannie.
Święta na spokojnie
Dobrym sposobem na spędzanie czasu, gdy pogoda za oknem nie sprzyja zabawie w ogrodzie, może być wspólne oglądanie filmów, zabawy kreatywne – rysowanie, robienie świątecznych kartek, a nawet wspólna lektura! Wybierzcie książkę o tematyce wiosennej lub wielkanocnej, możecie czytać z podziałem na role, wtedy zachęcicie dzieci do składania literek. Jeśli potrzebujecie wypoczynku i wyciszenia warto usiąść wspólnie na kanapie i ułożyć puzzle lub całą rodziną pograć w planszówki. Takie spokojniejsze aktywności będą odpowiednie wieczorem, gdy wszyscy członkowie rodziny będą zmęczeni po całym dniu wrażeń.
Na rynku dostępne są książeczki o tematyce wielkanocnej dla dzieci w różnym wieku, które wprowadzą małych i dużych w świąteczny klimat. Wspólne czytanie poszerzy wiedzę najmłodszych i wprowadzi ich w zwyczaje, które warto kultywować.
Święta wielkanocne to dobra okazja do spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Bez względu na to, czy będziecie pielęgnować stare polskie tradycje, czy spróbujecie nowych sposobów na celebrowanie, warto pamiętać o włączaniu dzieci we wszystkie świąteczne aktywności, by czuły się doceniane i kochane.
zdj. otwierające pixabay