Jak właściwie przewijać noworodka? Podstawowe zasady bezpiecznej pielęgnacji maluszka
Zmiana pieluchy jest bez wątpienia jedną z procedur najczęściej wykonywanych przez rodziców noworodka. Choć wydaje się, że to rutynowe zadanie nie jest skomplikowane, to zastosowanie w praktyce wiedzy nabytej przed porodem bywa niemałym wyzwaniem dla opiekunów. Opanowanie prawidłowej techniki przewijania i dbałość o odpowiednie przybory są niezwykle istotne, by właściwie zadbać o zdrowie maluszka. Dlatego podpowiadamy, jakie zasady stosować krok po kroku, by zapewnić maleństwu komfort i bezpieczeństwo podczas zmieniania pieluchy.
1. Przygotuj bezpieczne miejsce do przewijania noworodka
2. Zaopatrz się w niezbędne produkty pielęgnacyjne
3. Potrenuj właściwą technikę
Przygotuj bezpieczne miejsce do przewijania maluszka
Wybierz stały kącik do przewijania. Będzie idealnie, jeśli wyposażysz go w specjalną wodoodporną, miękką matę. Staraj się, by był jak najbliżej łóżeczka lub miejsca, w którym śpi noworodek. Upewnij się, że jest stabilny (nie przesuwa się) i bezpieczny (z dala od nadmiaru przedmiotów), aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Zawsze trzymaj rękę na dziecku, aby zapobiec upadkowi maluszka. Nigdy nie zostawiaj bobasa samego na przewijaku. Weź pod uwagę fakt, że dzidziuś często wybudza się w nocy, więc musisz mieć łatwy dostęp do dziecka i przyborów do przewijania (pieluch, chusteczek, kremów, ubranek). Najlepiej, by podczas zmiany pieluszki zapalisz przytłumione światło, które nadmiernie nie rozbudzi noworodka, a Tobie pozwoli dokładnie przemyć wszelkie zabrudzenia. Upewnij się, że masz w pobliżu środek do dezynfekcji rąk oraz zamykany pojemnik na brudne pieluchy. To pozwoli Ci utrzymać porządek i uniknąć rozprzestrzeniania się zapachów. Cała ta staranna organizacja miejsca do przewijania pomoże w zapewnieniu Twojemu dziecku komfortu i higieny, a Tobie da poczucie dobrze wykonanej misji.
Zaopatrz się w niezbędne przybory pielęgnacyjne
Do produktów niezbędnych podczas przewijania, należą:
1. Pieluszki – wybierz takie, które zapewnią Twojemu dziecku komfort i ochronę skóry.
- Dopasuj rozmiar do wagi noworodka (najczęściej to rozmiar 1 dla wagi 3-5 kg lub 2-6 kg). Zbyt duże sprawią, że ciecz będzie wydostawać się w pasie lub pachwinach. Dodatkowo pielucha będzie się przesuwać i uwierać maluszka.
- Nie kupuj na zapas (lepiej pojedynczo lub małe opakowania), zanim ich nie wypróbujesz. Może okazać się, że wcale nie pasują, odparzają, a klej na rzepach nie jest trwały. Zobacz, czy dobrze pochłaniają wilgoć.
- Obserwuj dziecko. Dobre pieluchy to takie, które nie uciskają, nie podrażniają skóry, ani nie zasłaniają kikuta pępowinowego. Przy zakładaniu zadbaj o to, by pieluszka nie była zbyt ciasna, ale też zbyt luźna wokół pasa i pachwin.
- Postaw na własną wygodę. Gdy irytuje Cię ich zakładanie i zdejmowanie, po prostu zmień produkt na inny.
- Pamiętaj o częstotliwości. Zaleca się zmianę pieluchy średnio co 2 godziny lub od razu po zabrudzeniu. Zużyjesz kilkanaście pieluch na dobę. Profilaktyka odparzeń jest bardzo ważna, bo skóra noworodka jest cienka i wrażliwa.
2. Chusteczki nawilżające – przede wszystkim czytaj ich skład, posiłkuj się opiniami innych mam (np. z testów konsumenckich), zapytaj położnych i zaufaj własnej intuicji. Mokre chusteczki najlepsze dla Twojego maluszka to takie, które:
- nie uczulają, są przeznaczone dla skór problematycznych i alergicznych. Najlepiej by ich bezpieczny skład (tak jak w przypadku Kinder by Nature) był zatwierdzony pediatrycznie i dermatologicznie w badaniach laboratoryjnych, na osobach ze skórą wrażliwą.
- ich formuła oparta jest na wodzie i składnikach pochodzenia roślinnego (np. betaina, pulpa drzewna). Sprawdź, czy nie mają w swoim składzie cytrusów, które mogą podrażniać.
- nie są perfumowane i nie zawierają substancji szkodliwych dla dziecka, czyli alkoholu, parabenów, chloru, SLS, SLES, lanoliny, beznoesanów, ftalanów, propylenu, glikolu, fenoksyetanolu, triklosanu czy metyloizolinonu.
- są doskonale nawilżone, przez co skutecznie będą myć miejsca zbrudzone, a przy tym delikatnie je pielęgnować.
- łatwo się wyciągają i dobrze przechowują. Jeśli tak, jak Kinder by Nature mają w składzie konserwanty spożywcze używane w żywności, oznacza to, że posiadają naturalną i skuteczną ochronę przed rozwojem pleśni i bakterii.
3. Krem ochronny – po każdej zmianie pieluchy, nałóż cienką warstwę kremu ochronnego, aby zapobiec ewentualnym odparzeniom. Nie przesadzaj z ilością, ale też dbaj o regularne natłuszczanie wrażliwej skóry.
4. Pojemnik na brudne pieluchy – upewnij się, że masz zamknięty pojemnik na wrzucanie zużytych pieluch.
Potrenuj właściwą technikę
1. Przed i po przewijaniu zawsze dokładnie umyj ręce, aby uniknąć przenoszenia zarazków.
2. Delikatnie połóż maluszka na przewijaku. Staraj się utrzymywać z dzieckiem kontakt, mówić do niego. To w końcu ma być miłe doświadczenie, a nie trauma.
3. Zdejmij lub podwiń ubranie tak, by odsłonić nóżki i pępek. Nie podnoś za nóżki. Jeśli musisz umyć plecy, możesz przełożyć malucha na boczek, trzymając go za udo
4. Ostrożnie zdejmij brudną pieluchę, zwiń do środka i wyrzuć. Nie przesuwaj po skórze.
5. Umyj zabrudzone miejsca wilgotnymi chusteczkami, a następnie osusz skórę. Zawsze przemywaj od przodu do tyłu – nigdy odwrotnie!
6. Nałóż cienką warstwę kremu ochronnego na pupę, aby zapobiec odparzeniom.
7. Umieść nową pieluchę pod pupą dziecka, a następnie zapnij rzepy tak, aby zapewnić swobodę ruchów nóżek i nie uciskać brzuszka.
8. Załóż ubranie i gotowe!
Przewijanie noworodka do łatwych nie należy. Dzięki prawidłowej technice oraz odpowiedniemu przygotowaniu miejsca i przyborów można zapewnić dziecku komfort i zdrową skórę.