Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?
Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety. Często wówczas towarzyszą jej też skrajne emocje – od radości i ekscytacji, aż po strach i stres spowodowany zbliżającym się terminem porodu. Wiele kobiet nie wie, jak powinny o siebie dbać w trakcie ciąży, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, a maluchowi znajdującemu się w brzuchu, poprawny rozwój. O czym należy pamiętać w tym wyjątkowym czasie? Podpowiadamy.
Pielęgnacja skóry w trakcie ciąży
Odpowiednia pielęgnacja skóry w czasie ciąży jest niezwykle istotna, ponieważ w tym okresie naskórek często bywa przesuszony, a dodatkowo mogą pojawić się na nim rozstępy spowodowane przez szybki rozwój dziecka. Warto więc już w pierwszym trymestrze zaopatrzyć się w kosmetyki dla kobiet w ciąży. Dużą popularnością wśród przyszłych mam cieszą się głównie balsamy i olejki, które mają zapobiegać powstawaniu rozstępów. W takich preparatach powinny znajdować się jedynie przebadane substancje, z którymi mogą mieć kontakt ciężarne.
Prawidłowe odżywianie i suplementacja w trakcie ciąży
To, co je kobieta w ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Z tego powodu powinna szczególnie zwrócić uwagę na swoją dietę. Jej posiłki muszą być świeże i różnorodne, a przede wszystkim wysokiej jakości. Jadłospis ciężarnej powinien być skonstruowany w taki sposób, aby dostarczał jej wszystkim niezbędnych witamin, minerałów, mikro- i makroelementów. Dobrze jest też sięgnąć po witaminy dla kobiet w ciąży, które w odpowiednich dawkach pomogą uzupełnić niedobory najważniejszych składników, wzmacniając organizm przyszłej mamy. Ważne w tym szczególnym dla kobiet czasie jest również odpowiednie nawodnienie.
Regularne badania
Kobieta w ciąży powinna wykonywać regularne badania, nie tylko po to, aby móc ocenić rozwój dziecka, ale także kontrolować stan swojego organizmu. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się najpóźniej do 10 tygodnia ciąży (licząc od daty ostatniej miesiączki), jednak optymalny czas to 6-8 tydzień. Kolejne kontrole powinny być wykonywane tak często, jak zaleci lekarz – zazwyczaj przyszłe mamy odwiedzają tego specjalistę raz w miesiącu.
Aktywność fizyczna w ciąży
Aktywność fizyczna wpływa korzystnie zarówno na mamę, jak i dziecko. Dlatego kobiety, które nie mają przeciwwskazań medycznych do uprawiania sportu, powinny wykonywać regularne ćwiczenia. Treningi pozwalają zwiększyć przepływ krwi, usprawniają układ oddechowy i pomagają radzić sobie z wieloma dolegliwościami bólowymi, na przykład ze strony kręgosłupa. Warto więc zapytać swojego lekarza prowadzącego czy nie widzi przeciwwskazań do wykonywania umiarkowanej aktywności.