Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety. Często wówczas towarzyszą jej też skrajne emocje od radości i ekscytacji, aż po strach i stres spowodowany zbliżającym się terminem porodu. Wiele kobiet nie wie, jak powinny o siebie dbać w trakcie ciąży, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, a maluchowi znajdującemu się w brzuchu, poprawny rozwój. O czym należy pamiętać w tym wyjątkowym czasie? Podpowiadamy. 

Pielęgnacja skóry w trakcie ciąży

Odpowiednia pielęgnacja skóry w czasie ciąży jest niezwykle istotna, ponieważ w tym okresie naskórek często bywa przesuszony, a dodatkowo mogą pojawić się na nim rozstępy spowodowane przez szybki rozwój dziecka. Warto więc już w pierwszym trymestrze zaopatrzyć się w kosmetyki dla kobiet w ciąży. Dużą popularnością wśród przyszłych mam cieszą się głównie balsamy i olejki, które mają zapobiegać powstawaniu rozstępów. W takich preparatach powinny znajdować się jedynie przebadane substancje, z którymi mogą mieć kontakt ciężarne. 

Prawidłowe odżywianie i suplementacja w trakcie ciąży

To, co je kobieta w ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Z tego powodu powinna szczególnie zwrócić uwagę na swoją dietę. Jej posiłki muszą być świeże i różnorodne, a przede wszystkim wysokiej jakości. Jadłospis ciężarnej powinien być skonstruowany w taki sposób, aby dostarczał jej wszystkim niezbędnych witamin, minerałów, mikro- i makroelementów. Dobrze jest też sięgnąć po witaminy dla kobiet w ciąży, które w odpowiednich dawkach pomogą uzupełnić niedobory najważniejszych składników, wzmacniając organizm przyszłej mamy. Ważne w tym szczególnym dla kobiet czasie jest również odpowiednie nawodnienie. 

Regularne badania

Kobieta w ciąży powinna wykonywać regularne badania, nie tylko po to, aby móc ocenić rozwój dziecka, ale także kontrolować stan swojego organizmu. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się najpóźniej do 10 tygodnia ciąży (licząc od daty ostatniej miesiączki), jednak optymalny czas to 6-8 tydzień. Kolejne kontrole powinny być wykonywane tak często, jak zaleci lekarz zazwyczaj przyszłe mamy odwiedzają tego specjalistę raz w miesiącu. 

Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie zarówno na mamę, jak i dziecko. Dlatego kobiety, które nie mają przeciwwskazań medycznych do uprawiania sportu, powinny wykonywać regularne ćwiczenia. Treningi pozwalają zwiększyć przepływ krwi, usprawniają układ oddechowy i pomagają radzić sobie z wieloma dolegliwościami bólowymi, na przykład ze strony kręgosłupa. Warto więc zapytać swojego lekarza prowadzącego czy nie widzi przeciwwskazań do wykonywania umiarkowanej aktywności.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock