Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Kwas foliowy – witamina zdrowia i radości dla przyszłej mamy

Zielone warzywa, strączki czy orzechy szczególnie bogate w kwas foliowy, powinny być elementem codziennej diety. Wpływają bowiem nie tylko na nasze zdrowie, ale i na dobry nastrój czy koncentrację. Gdy jesteś w ciąży lub dopiero ją planujesz, kwas foliowy staje się jeszcze ważniejszy, bo zapewnia twojemu dziecku dobry rozwój.

Kwas foliowy, czyli…

…jedna z witamin z grupy B, a konkretnie witamina B9, nazywana też witaminą M lub folacyną. W żywności występuje pod postacią folianów. Zawierają go ciemnozielone i pomarańczowe warzywa (szpinak, fasola, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, kalafior, marchew), a z owoców pomarańcze i banany. Kwas foliowy jest związkiem wrażliwym na światło, długie przechowywanie i obróbkę termiczną (pieczenie niszczy go w ok. 20-30%, gotowanie w 40-70%). Aby uniknąć takich strat, warzywa i owoce należy przechowywać w ciemnym miejscu i spożywać je na surowo lub ograniczyć czas gotowania czy pieczenia do minimum, a dania spożywać od razu po podaniu. Warto też pamiętać, że przyswajalność folianów z naturalnych produktów jest, niestety, znacznie mniejsza niż syntetycznego kwasu foliowego przyjmowanego w gotowych preparatach

Jest ważny dla…

…każdego z nas, ponieważ reguluje funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu. Ostatnio zwraca się uwagę na to, że wielu ludzi cierpi na niedobór kwasu foliowego – w tym młode kobiety, planujące ciążę. O prawidłowy poziom folianów należy zadbać już na tym etapie. Kwas foliowy jest kluczowy zarówno dla rozwoju dziecka jak też dla samej mamy mamy.
Większości wad u dzieci, których przyczyną jest niedobór kwasu foliowego u ich mam podczas ciąży, można zapobiec. Tymczasem w Polsce co roku rodzi się około 2 tysięcy maluszków z wadami cewy nerwowej. Powstają one w pierwszych 4 tygodniach ciąży i nie są dziedziczne.

Znaczenie kwasu foliowego dla zdrowej ciąży…

…trudno przecenić, bo kwas foliowy jest wyjątkowo ważny dla rozwoju układu nerwowego dziecka, który zaczyna się tworzyć już w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Niedobór tego składnika może upośledzać prawidłowy rozwój płodu, powodując wady wrodzone (najczęstsze z nich to bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa). To jednak nie koniec zagrożeń. Niedobór witaminy B9 może być również przyczyną większego ryzyka wad serca i układu moczowego, a u przyszłej mamy poronienia oraz zakrzepicy. Braki kwasu foliowego odpowiadają także za uczucie zmęczenia, kłopoty trawienne oraz niedokrwistość u przyszłej mamy.

Sama dieta nie wystarczy…

…ponieważ by uchronić dziecko przed wadami cewy nerwowej, potrzebujesz nawet 3 razy więcej kwasu foliowego, niż możesz uzyskać z codziennej diety. Gdybyś chciała zaspokoić zapotrzebowanie na kwas foliowy w ciąży, musiałabyś każdego dnia zjeść nawet pół kilograma surowego szpinaku (lub kilogram gotowanego) albo około ¾ kg gotowanej brukselki, czy prawie pół kilo natki pietruszki. Nie każdemu uśmiecha się taka dieta – a poza tym kwas foliowy to przecież tylko jeden ze składników, jakie przyszła mama musi sobie zapewnić w odpowiednich ilościach. Właśnie dlatego dodatkowe przyjmowanie kwasu foliowego podczas ciąży jest konieczne. Nie obawiaj się tego, bo korzyści z suplementowania kwasu foliowego to jedna z najlepiej przebadanych procedur w położnictwie.

Kiedy i jaka dawka?

Jeśli dopiero planujesz ciążę, powinnaś przyjmować kwas foliowy co najmniej 6 tygodni przed planowanym poczęciem dziecka oraz w trakcie ciąży – do końca pierwszego trymestru. Rekomenduje się 400 µg (mikrogramów) kwasu foliowego dziennie. Natomiast przyszłe mamy z nadmiarną masą ciała (BMI powyżej 30) powinny przyjmować zwiększoną dawkę kwasu foliowego, ustaloną z lekarzem ginekologiem.

Tylko to, co niezbędne!

Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia.

FOLIK (Acidum folicum) Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: Tabletki. Tabletki barwy jasnożółtej, okrągłe, obustronnie płaskie. Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Polska Spółka z o.o. ul. ks. J. Poniatowskiego 5, 05-825 Grodzisk Mazowiecki. 24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych: +48-22-755-96-48 Adres e-mail: lekalert@grodzisk.rgnet.org

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO