Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Wszystko co musisz wiedzieć o badaniu VERACITY

Badanie VERACITY Premium to wyjątkowe badanie prenatalne najnowszej generacji. Jest całkowicie bezpieczne dla dziecka, nie wymaga skierowania od lekarza, wykonuje się je z próbki krwi od matki. Badanie prenatalne VERACITY Premium można wykonać już od początku 10. tygodnia ciąży, u każdej kobiety, niezależnie od wieku.

Badanie prenatalne VERACITY Premium można wykonać w dowolnym momencie ciąży, natomiast największą wartość diagnostyczną ma na początku ciąży. Zaleca się wykonywanie go od 10. tygodnia ciąży. Jest to badanie w pełni bezpieczne i zupełnie bezbolesne – wykonuje się je z próbki krwi pobranej z żyły łokciowej u kobiety. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Co wykrywa VERACITY Premium?

Badanie VERACITY Premium ma szerokie spektrum diagnostyczne. Wykrywa:

Aneuploidie autosomalne (zaburzenia liczby chromosomów autosomalnych):
zespół Downa (trisomia 21);
zespół Edwardsa (trisomia 18);
zespół Patau (trisomia 13).

Aneuploidie chromosomów płciowych (zaburzenia liczby chromosomów X lub Y):
zespół Turnera (monosomia X),
zespół potrójnego X (trisomia X),
zespół Klinefeltera (XXY),
zespół Jacobsa (XYY),
zespół XXYY.

Mikrodelecje (zmiany w obrębie struktury chromosomów):
zespół DiGeorge’a (22q11.2);
zespół delecji 1p36;
zespół Smith-Magenis (17p11.2);
zespół Wolfa-Hirschhorna (4p16.3).

Czy badanie VERACITY Premium określa ryzyko mukowiscydozy albo innych chorób monogenowych u dziecka?

Nie. Natomiast jest inne badanie genetyczne, więc w celu wykluczenia ryzyka zachorowania dziecka na choroby monogenowe, można wykonać badanie VERAgene, które oprócz najczęstszych zaburzeń liczby i struktury chromosomów obejmuje aż 100 chorób, takich jak mukowiscydoza, fenyloketonuria czy pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa). Jest to badanie droższe, jego cena wynosi ok. 2000 zł.

Kiedy wykonać badanie prenatalne? Czy może być to pierwsze badanie?

Badanie prenatalne VERACITY Premium można wykonać wcześniej niż inne badania prenatalne, czyli jeszcze przed USG I trymestru (które jest zalecane między 11. a 14. tygodniem ciąży). Do wykonania badania nie jest niezbędne skierowanie od lekarza. Wyniki otrzymują rodzice w przeciągu 5 do 7 dni od dotarcia próbki do laboratorium. O wykonaniu badania warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, który w określonych przypadkach może zasugerować wykonanie badania jeszcze przed USG I trymestru – ma to miejsce między innymi wtedy, kiedy u pacjentki występowały wcześniejsze poronienia z niewyjaśnionych przyczyn, jest to ciąża po 35. roku życia lub w rodzinie pojawiają się wady genetyczne. Wynik badania również należy pokazać i omówić z lekarzem.

VERACITY Premium a płeć

Dzięki badaniu można od razu określić płeć dziecka.

Wskazania do wykonania badania VERACITY Premium:

nieprawidłowości w wyniku badania USG płodu lub w wykonanym teście PAPP-A;
wiek matki powyżej 35. roku życia;
wiek ojca powyżej 55. roku życia;
wykrycie wad genetycznych we wcześniejszej ciąży;
wcześniejsze poronienia o nieznanej przyczynie;
występowanie aberracji chromosomowej u jednego z rodziców;
występowanie wad genetyczne w rodzinie.

Na czym polega badanie prenatalne VERACITY Premium?

Test VERACITY Premium polega na szczegółowej analizie wolnego, pozakomórkowego DNA płodu obecnego we krwi ciężarnej. Badanie pozwala na wykrycie wybranych trisomii, aneuploidii i mikrodelecji u płodu. Skuteczność badania została potwierdzona zarówno w przypadku ciąż pojedynczych, bliźniaczych, jak również powstałych w wyniku zapłodnienia in vitro.

Dokładność badania jest bardzo wysoka – poziom wykrywalności wynosi 99 proc. Test wykonuje się z krwi kobiety.

Czy do badania trzeba być na czczo?

Do badania nie trzeba być na czczo, nie jest wymagane także odstawianie lub modyfikacja przyjmowanych leków.

Czy badanie trzeba powtórzyć?

Nie, badań genetycznych nie powtarza się – wynik jest taki sam na początku, w trakcie i na końcu ciąży. Zaleca się wykonywanie testów genetycznych jak najwcześniej, aby lekarze mieli czas na wdrożenie leczenia i dalszą diagnostykę w wypadku wyniku pozytywnego.

Badanie VERACITY Premium – wyniki

Wyniki badania pacjentka otrzymuje w przeciągu 5 do 7 dni od dostarczenia próbki do laboratorium. Do badania nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Jak czytać wyniki badania?

Wynik negatywny oznacza bardzo małe ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Natomiast wynik pozytywny oznacza duże ryzyko, co wymaga dalszych badań. Najczęściej lekarze kierują w tej sytuacji kobietę na dalsze badania, w tym badania inwazyjne (np. amnipunkcję, biopsję kosmówkową czy fetoskopię). W przeważającej części przypadków wynik badania jest negatywny.

Po co robić badanie prenatalne VERACITY Premium?

Badania prenatalne wykonuje się w konkretnym celu – aby dowiedzieć się, czy płód rozwija się prawidłowo, czy nie jest obarczony ryzykiem rozwoju wad i chorób genetycznych. Badania mają na celu uspokoić rodziców lub wykryć wadę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Istnieją metody leczenia, które wdraża się jeszcze na etapie prenatalnym, a które mogą znacznie poprawić rokowania w przyszłości.

Dzięki wiedzy, że ciąża nie przebiega prawidłowo, przyszła mama będzie mogła także przygotować się do porodu oraz przyjęcia i opieki nad dzieckiem wymagającym. Warto pamiętać, że do porodu w przypadku ciąży powikłanej trzeba wybrać szpital o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności. W takiej placówce pracują lekarze wykwalifikowani do przyjęcia dziecka wymagającego specjalnej opieki. Szpital o III stopniu referencyjności jest także wyposażony w odpowiedni najnowocześniejszy sprzęt. Szpitale i niższym poziomie referencyjności nie zawsze mogą zapewnić opiekę na najwyższym poziomie i często odsyłają kobietę z dzieckiem lub ciężarną do bardziej wykwalifikowanej placówki.

Cena badania VERACITY Premium

Cena badania w placówkach Centrum Medycznego Damiana wynosi około 1700 zł. Badanie wykonywane jest w:
Centrum Medyczne Przy Bażantarni,
Centrum Medyczne Foksal,
Centrum Medyczne Al. Zjednoczenia,
Centrum Medyczne Wałbrzyska,
Centrum Medyczne Piaseczno,
Centrum Medyczne Kolejowa,
Centrum Medyczne Koneser,
Centrum Medyczne Lazurowa.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO