Amelia i Kuba. Złota karta Rafał Kosik

Milion złotych do wydania w jeden dzień? Do tego tylko na siebie? Brzmi super, ale to wcale nie jest takie proste. Ani przyjemne, jak się okazuje. Jak sobie z tym poradzili jedenastoletni Amelia i Kuba oraz ich młodsze rodzeństwo: dziewięcioletni superinteligentny Albert i zwariowana sześciolatka Mi?
I co ma do tego mycie rąk i kupowanie maseczek?

Kupujemy za dużo niepotrzebnych rzeczy. Przyjemność zamienia się w nałóg, nic już nas nie cieszy. Rafał Kosik jak zawsze bawiąc, uczy. Ta współczesna wersja legendy o Złotej Kaczce to nie tylko zabawne przygody, ale też przybliżenie dzieciakom świata finansów i pokazanie, że kupowanie coraz to nowych rzeczy nie czyni nas szczęśliwymi ludźmi.

Będzie trochę strasznie, trochę mądrze i na pewno bardzo zabawnie. Dla dzieci, ALE i dla rodziców!

Rafał Kosik:

„To książka, której akcja dzieje się w naszej rzeczywistości, tu i teraz. Od dawna wiemy, że kupujemy za dużo – ale dopiero teraz, w obliczu pandemii, wielu z nas zda sobie sprawę, jak wiele za dużo. Czeka nas zmiana dotychczasowego stylu życia i dobrze tłumaczyć dzieciom te zmiany w odpowiedni do ich wieku sposób, obrazowo, niebanalnie i… rozśmieszając je. Starałem się też, aby mali czytelnicy zrozumieli, że liczy się każda złotówka, a kredyt to nie przelewki i trzeba brać go mądrze albo wynikną z tego nie lada kłopoty. Pułapki finansowe, umowy pisane małym (lub bardzo małym) druczkiem – o tym wszystkim można rozmawiać z dziećmi, a ze Złotej karty już siedmiolatki dowiedzą się, czym są podatki. Ale jak zawsze najważniejsze dla mnie jest, aby czytanie było dla dzieciaków przyjemnością porównywalną z innymi rozrywkami. Musi więc być zabawnie i dynamicznie”.

Rafał Kosik to chyba najpopularniejszy w Polsce autor powieści dla dzieci i młodzieży, a jego seria dla nastolatków „Felix, Net i Nika” sprzedała się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Pierwszy tom, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, znalazł się w nowej podstawie programowej wśród lektur obowiązkowych dla klas IV-VI. Rafał Kosik to także wielokrotnie nagradzany pisarz science fiction dla dorosłych, scenarzysta filmowy i publicysta. Przygotowany na każdą okazję – zawsze ma przy sobie power bank, koc termiczny, zestaw do szycia, tabletki do uzdatniania wody, baterie, zapalniczkę i kawałek drutu. Uwielbia podróże, gotowanie i swojego psa – Omleta.

Seria „Amelia i Kuba” powstała z myślą o młodszych czytelnikach (7–12 lat). Ogromną popularność swojej prozy Rafał Kosik zawdzięcza specjalnej narracji, która uwzględnia percepcję współczesnych dzieciaków. Doceniają one wartką akcję, błyskotliwe poczucie humoru i pełne fantazji pomysły fabularne. Autor podejmuje prawdziwe problemy, unikając jednocześnie łatwego dydaktyzmu.

Monika Perkowska, psycholog dziecięcy:

„Przygody Amelii i Kuby są niezwykle ciekawe, opisywane przystępnym językiem. Jako psycholog jestem zachwycona przypisami, które wyjaśniają najtrudniejsze terminy (walor edukacyjny), a także podejściem do trudniejszych społecznie tematów (rozwijanie inteligencji emocjonalnej). Autor wyjaśnia bowiem, czym jest Zespół Aspergera, jakie ma cechy, jak może wpływać na relacje międzyludzkie. Nie jest to jednak główny wątek, a raczej pokazanie dzieciom przy okazji, jak różnorodny jest świat.

Ta powieść dotyczy wydawania pieniędzy, konsumpcjonizmu i nawiązuje do starej legendy. Temat jest aktualny, ponieważ zarówno dorośli, jak i dzieci zwracają uwagę na wartości: lepiej być, czy mieć? Czy pieniądze dają szczęście? Poza tym przygoda jak zawsze pełna jest emocji, wymaga też od przyjaciół podjęcia wielu wyzwań.

Książka pozwoli dzieciom na przeżycie emocji i poradzenie sobie z nimi: będzie trochę radośnie, czasem strasznie, niekiedy zaskakująco. Uczniowie czytając o przygodach Amelii, Kuby, Mi i Alberta, będą mogli utożsamiać się z bohaterami. Być może odnajdą cząstkę siebie w cechach i zachowaniach postaci. Wybór książek dla dzieci, które nie są już maluchami, ale nie dorosły jeszcze do roli dużych nastolatków, jest okrojony. Napisanie takiej powieści wymaga zrozumienia emocji, myśli i motywacji dzieci. Autor zrobił to doskonale. Książkę czyta się z zaciekawieniem, a narracja jest dopasowana do dzieci w wieku szkolnym. Czytelne opisy relacji pozwalają odbiorcom zastanowić się nad własnymi myślami, schematami postępowania, a także łatwiej zrozumieć, dlaczego inni mogą postępować inaczej. Ważne jest zwrócenie uwagi na współpracę najmłodszych, ale także wymianę poglądów. Istotnym zagadnieniem w książce jest zanurzenie się w świecie dziecięcym z małą ingerencją osób dorosłych – tak, jak powinno to mieć miejsce w prawdziwym życiu dzieci w grupie”.

Tytuły serii:

1. Amelia i Kuba. Godzina duchów.
2. Kuba i Amelia. Godzina duchów. (Dwa pierwsze tomy wydane zostały razem, a autor nazywa je dwuksiążką o empatii.)
3. Amelia i Kuba. Nowa szkoła. (O radzeniu sobie w nowym środowisku.)
4. Amelia i Kuba. Stuoki Potwór. (O ochronie prywatności i bezpieczeństwie w sieci.)
5. Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony. (O ratowaniu drzewa przed wycinką.)
6. Amelia i Kuba. Wenecki spisek. (O sile wspólnego działania.)
7. Amelia i Kuba. Mi się podoba. (O ratowaniu bezdomnych zwierząt.)
8. Amelia i Kuba. Złota karta. (O tym, że zakupy szczęścia nie dają.)

Każdy tom serii „Amelia i Kuba” jest całością i powieści można czytać bez znajomości wcześniejszych tomów serii.

https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/amelia-i-kuba-zlota-karta

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock