Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

„Jak nie zgubić dziecka w sieci”

Godzinami tkwią na TikToku albo Instagramie. Próba odciągnięcia ich od gry komputerowej wywołuje atak złości. Dzieci spędzają dziś często więcej czasu w świecie wirtualnym, ze smartfonem w ręku, niż w tym realnym. Czy to źle? Jak to zmienić? I czy da się wykorzystać nowe technologie tak, aby wspierały rozwój i edukację dziecka? Na te i wiele innych pytań, które stawiają sobie w nowej rzeczywistości rodzice, odpowiedzą Zyta Czechowska – nagrodzona tytułem Nauczyciela Roku 2019 terapeutka i pedagożka oraz Mikołaj Marcela – wykładowca akademicki, ekspert w tematyce edukacji. Książka „Jak nie zgubić dziecka w sieci” w księgarniach od 2 czerwca.

Coraz więcej rodziców czuje się rozdartych: z jednej strony słyszą, że ich rolą jest kontrolowanie i ograniczanie dzieciom dostępu do internetu, z drugiej chcą dla nich jak najlepszej edukacji – a ta coraz częściej wymaga dostępu do nowych technologii. Dużo mówi się o tym, że dla odnalezienia się na przyszłym rynku pracy konieczne jest odejście od tradycyjnego modelu edukacji i skupienie się na kształtowaniu podstawowych umiejętności, takich jak kreatywne i krytyczne myślenie, komunikacja czy kooperacja. A jak udowadniają autorzy „Jak nie zgubić dziecka w sieci” te cechy znacznie skuteczniej niż w szkole, kształtowane są w trakcie gry na komputerze lub podczas tworzenia treści w serwisach takich jak YouTube czy Instagram. Z drugiej strony widząc młodych ludzi z nosami w telefonach i martwimy się, że nowe media okradają ich z możliwości zawiązania głębokich relacji z innymi ludźmi w realnym świecie.

Zyta Czechowska i Mikołaj Marcela udowadniają, żę to właśnie za pośrednictwem nowych mediów młodzi ludzie budują relacje, komentują, lajkują, dzielą się informacjami, rozwijają pasje. Niestety ma to również swoje ciemne strony – dzieci są szczególnie narażone na wiele niebezpieczeństw: cyberprzemoc, dostęp do nieodpowiednich treści, nękanie, sexting, wyłudzanie danych, uzależnienie od gier komputerowych. Nawet najtroskliwsi rodzice i wychowawcy nie zdołają powstrzymać młodych ludzi przed kontaktem z mediami, nie mogą też monitorować wszystkich treści, z którymi stykają się one w internecie.

Na co więc zwrócić uwagę, kiedy najmłodsi korzystają z internetu? Czy da się je ochronić przed przemocą czy pornografią w sieci? Czy różne ograniczenia rodzicielskie rzeczywiście spełniają swoją rolę? Kiedy można uznać, że dziecko jest uzależnione? Jak nauczyć dzieci mądrego korzystania z nowych mediów? O czym pamiętać i na co zwracać uwagę? Jak chronić je przed nieodpowiednimi treściami? Jak rozmawiać o bezpieczeństwie w sieci?

Zyta Czechowska i Mikołaj Marcela stworzyli kompleksowy przewodnik, który pomoże rodzicom odnaleźć się nowej, częściowo cyfrowej rzeczywistości. „Jak nie zgubić dziecka w sieci” nie tylko odpowiada na dziesiątki pytań, które stoją przed współczesnymi rodzicami, lecz dostarcza również gotowe pomysły, jak pomóc dzieciom bezpiecznie wkroczyć w świat cyfrowy, dzięki czemu w przyszłości będą jego świadomymi użytkownikami.

Zyta Czechowska – absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od ponad 20 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Mistrzów Kodowania w zakresie programowania. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Ambasadorka Programu eTwinning. Nauczyciel Roku 2019.

Dr Mikołaj Marcela – pisarz, wykładowca akademicki, nauczyciel, ekspert w tematyce edukacji dzieci, a także autor tekstów piosenek. Na Uniwersytecie Śląskim wykłada na kierunkach sztuka pisania, filologia polska oraz projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Jego książki „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” oraz „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem” stały się bestsellerami i obowiązkowymi lekturami dziesiątek tysięcy rodziców w Polsce.

Tytuł: „Jak nie zgubić dziecka w sieci”

Autor: Zyta Czechowska, Mikołaj Marcela

Data premiery: 2.06.2021

Cena: 37.00 zł

Liczba stron: 300

Wydawnictwo Muza

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock