Jak radzić sobie z odparzeniami u maluszka?

Odparzenia skóry u dzieci to powszechny problem, który może wpływać na komfort zarówno maluszka, jak i rodziców.

Odparzenia zwykle pojawiają się w miejscach, gdzie skóra jest narażona na tarcie, wilgoć lub zbyt ciasne ubranie, takie jak okolice pieluszkowe, pachwiny, pod pachami oraz pod szyją.
W powstawaniu odparzeń odgrywa rolę wiele różnych czynników drażniących, które przekraczają naturalną barierę ochronną skóry. Przede wszystkim długotrwały kontakt skóry z moczem, kałem lub potem prowadzi do wzrostu temperatury, pH oraz wilgotności skóry.

Wilgotne środowisko prowadzi do maceracji naskórka i osłabienia funkcji ochronnej skóry. Osłabiona skóra jest podatna na otarcia spowodowane np. przez pieluszkę. Środowisko panujące pod pieluszką sprzyja również rozwojowi mikroorganizmów. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania podrażnień, które z kolei prowadzą do odparzeń skóry w okolicy pieluszki.
Odparzenia skóry w okolicy stosowania pieluszki charakteryzują się widocznym zaczerwienieniem skóry (rumieniem) oraz złuszczaniem się naskórka na pośladkach, podbrzuszu i narządach płciowych. Wraz z nasileniem zmian mogą pojawić się obrzęk i grudki wysiękowe, a także nadżerki na powierzchni skóry. Towarzyszy im ból i pieczenie, co sprawia, że niemowlę jest niespokojne i płaczliwe. Brak odpowiednich działań higieniczno-pielęgnacyjnych w przypadku podrażnionej skóry w okolicy pieluszki może prowadzić do pogorszenia zmian oraz pojawienia się nadkażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych. Skóra może wykazywać sączące się nadżerki i ropne strupy (nadkażenia bakteryjne) lub wypełnione białym płynem grudki i krostki (nadkażenia grzybicze).

Do wystąpienia odparzeń skóry w okolicy stosowania pieluszki predysponują liczne czynniki, takie jak:

  • Antybiotykoterapia, która wpływa na mikroflorę przewodu pokarmowego.
  • Ząbkowanie i infekcje, które mają negatywny wpływ na funkcje immunologiczne organizmu.
  • Zapalenie skóry kontaktowe i atopowe, które osłabiają naturalną barierę ochronną skóry, czyniąc ją bardziej podatną na działanie substancji drażniących.
  • Biegunka.
  • Zmiana diety dziecka, która prowadzi do zmian w składzie i rodzaju mikroflory bakteryjnej przewodu pokarmowego.
  • Niewłaściwa higiena okolic pieluszkowych, takie jak stosowanie nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych, niedokładne mycie lub zbyt rzadkie zmienianie pieluszek.
  • Wysokie temperatury, które sprzyjają odparzeniom i podrażnieniom skóry.

Aby zapobiegać odparzeniom, ważne jest odpowiednie dbanie o higienę dziecka. Należy regularnie zmieniać pieluszki, dokładnie myć skórę przy użyciu delikatnych środków myjących, takich jak preparaty emolientowe z serii Allerco BABY, które nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej skóry, oraz dokładnie osuszać skórę w miejscu stosowania pieluszki. Należy unikać stosowania kosmetyków nieprzeznaczonych dla dzieci lub zawierających składniki, które mogą zatykać pory.

Ważne jest również stosowanie kremu przeciwko odparzeniom przy każdej zmianie pieluszki. Idealnie sprawdzi się tutaj nasz ochronny krem multifunkcyjny S.O.S Allerco BABY. Zawiera on 98% składników pochodzenia naturalnego i zapewnia kompleksową pielęgnację i ochronę delikatnej i wrażliwej skóry dzieci i niemowląt, skutecznie zabezpieczając ją przed otarciami, odparzeniami i drażniącymi czynnikami. Przynosi natychmiastową ulgę skórze, wzmacnia i odbudowuje naturalną warstwę hydrolipidową naskórka. Zawiera unikalne połączenie molekuły REGEN7 z emolientami i składnikami pielęgnacyjno-ochronnymi pochodzenia naturalnego, takimi jak olej jojoba, gliceryna i prebiotyk Biolin. Molekuła Regen7 to składnik pochodzenia witaminowego, który chroni skórę przed podrażnieniami i korzystnie wpływa na jej kondycję. Niewielką ilość kremu należy nakładać okrężnymi ruchami na umytą i dokładnie osuszoną skórę w miejscu stosowania pieluszki. Należy delikatnie rozsmarować krem, aby utworzyć cienką warstwę ochronną. Wystarczy nakładać jedną warstwę kremu. Ważne jest także wietrzenie pupy niemowlęcia. Przed założeniem czystej pieluchy, po umyciu i osuszeniu skóry, warto potrzymać ją chwilę na powietrzu. Należy również wybierać odpowiednie ubrania, które nie będą uciskać skóry dziecka.

W przypadku nasilonych i rozległych zmian rumieniowych na skórze należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą.

allerco.eu

Materiał promocyjny marki Allerco

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock