Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Jak wybrać pierwszy kubek do picia dla dziecka?

W świecie każdego rodzica przychodzi moment, kiedy zastanawiamy się nad tym, czy już powinniśmy zacząć podawać dziecku kubeczek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego kubka do picia, by zapewnić prawidłowy rozwój jamy ustnej maluszka? By ułatwić rodzicom podjęcie decyzji, na najbardziej nurtujące pytania odpowiada Marcelina Przeździęk, neurologopeda, ekspert marki Canpol babies, która diagnozuje i prowadzi terapię niemowląt i małych dzieci z zaburzeniami mowy, artykulacji i karmienia. Pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka i Centrum Intensywnej Terapii Olinek w Warszawie.

Jak powinna wyglądać prawidłowa nauka picia według neurologopedy?

Po pierwsze powinniśmy sprawdzić, czy dziecko jest już gotowe na podejmowanie takich prób pojenia z kubeczka. Jednym z ważnych warunków jest to, by dziecko stabilnie utrzymywało pozycję siedzącą i/lub siedziało samodzielnie. Pierwsze momenty z kubeczkiem są zależne od osoby dorosłej – to rodzic będzie przytrzymywał kubeczek i kontrolował ilość wypitej wody. Oprócz standardowego kubka otwartego możemy zdecydować się na kubek z rurą, który jest stworzony z myślą o pierwszym piciu dziecka z kubka. Dodatkowo należy pilnować, by dziecko nie miało odchylonej głowy, skręconej do boku i było w miarę spokojne. Wówczas możemy zacząć naukę picia, pamiętając o tym, by wszystko odbywało się w spokojnej i przyjaznej atmosferze, tak by nie zniechęcić dziecka do nowej czynności.

Od kiedy można zacząć podawać dziecku kubek do picia?

W drugim półroczu pierwszego roku życia staramy się już powoli, wraz z rozpoczęciem procesu rozszerzania diety, wprowadzać również inny sposób picia. Przez pierwsze 6 miesięcy dziecko wykorzystuje funkcję ssania, a potem uczy się już krok po kroku coraz dojrzalszego sposobu picia. Dlatego można wówczas zacząć pierwsze próby picia z kubeczka. Warto pamiętać, że będą to tylko próby. Możemy do tego wykorzystać mały kubek otwarty albo wybrać kubek z rurą. Wszystko zależy od dziecka i jego indywidualnych predyspozycji. Niektóre dzieci potrzebują na naukę kilkunastu prób, a inne nawet kilkudziesięciu. Warto być cierpliwym i uważnym. Jeśli zaś chodzi o to, w jaki sposób powinna przebiegać nauka, to nasz kubek powinien być dostosowany w taki sposób, by zaangażować mięśnie, które w późniejszych miesiącach będą brały udział w artykulacji dziecka. Dlatego kubek z rurą i nauka picia z niego z logopedycznego punktu widzenia będzie dobrym wyborem, ponieważ wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej i motoryki warg. Pamiętajmy, że często pierwsze próby picia z kubeczka wyglądają właśnie tak, że dziecko próbuje przygryźć brzeg kubka lub rurkę. Dlatego uczymy pić powoli. Pomagamy dziecku trzymać kubek i powtarzamy taki trening kilka razy w ciągu dnia, po kilka łyków.

20220323_canpol_d2_0615_eye_1500

Jaki kubeczek najlepiej wybrać jako pierwszy kubek do picia dla dziecka? Jakie cechy powinien posiadać?

Ważnymi cechami jest wielkość kubeczka i jego ciężar. W związku z tym warto, aby pierwszy kubek nie był zbyt duży i zbyt ciężki. Można też wybrać taki kubeczek, który nie będzie przeciekał. Dzięki temu przy nauce picia dziecko nie będzie zrażało się tym, że się obleje, co może wywoływać w nim pewien dyskomfort.

Co więcej, jeśli zdecydujemy się na kubek z rurą – warto pamiętać, by słomka była zrobiona z hipoalergicznego materiału, najlepiej silikonu, będzie wtedy delikatna dla dziąseł dziecka. Staramy się wybrać taki, który nie zaburzy rozwoju jamy ustnej i późniejszej artykulacji. Zależy nam na tym, by wszystko działo się zgodnie z rozwojem malucha.

Jak pomóc dziecku w nauce picia z kubka?

Przede wszystkim dziecko rozwija umiejętności picia poprzez doświadczanie – zatem najważniejszym aspektem nauki jest po prostu próbowanie. Dlatego cierpliwość rodzica jest tutaj kluczowa. Jeśli dziecko zaczyna swoją przygodę z piciem od kubka z rurą, to warto pamiętać, że pijąc ze słomki, dziecko powinno obejmować ją wargami, a słomka powinna znajdować się na środku warg pomiędzy zębami a wargami. Rodzic pilnuje także odpowiedniej pozycji głowy dziecka. Z początku dziecko może zupełnie nie być zainteresowane kubkiem, może się krztusić i denerwować. Warto spokojnie przejść z nim przez wszystkie te etapy i z cierpliwością podejmować kolejne próby. Początki mogą być trudne, ponieważ dziecko może jeszcze nieprawidłowo układać wargi czy język. Jednak wysiłek rodziców z pewnością się opłaci i maluch w końcu opanuje tę sztukę. Jeśli zaś mama lub tata zauważą, że mija kolejny miesiąc, a nauka picia nie powoduje poprawy sposobu picia, warto skontaktować się z logopedą czy neurologopedą.

Canpol-babies-Insta-sesja-08-2021-0041

Nowość od Canpol babies – kubek z rurą i odważnikiem można podawać dzieciom już od 6. Miesiąca życia. Będzie on doskonałym pierwszym kubeczkiem w życiu maluszka. Ma unikalną obciążoną rurkę, która umożliwia picie do ostatniej kropli napoju. Dodatkowo nie ma ryzyka rozlania, ponieważ dzięki specjalnej membranie w rurce i szczelnej pokrywce kubek nie przecieka i nie wylewa się z niego napój. Można z niego pić pod każdym kątem, nawet gdy jest do góry dnem. Rurka została stworzona z miękkiego silikonu, w związku z tym jest delikatna dla dziąseł dziecka. Specjalnie wyprofilowane uchwyty sprawią, że dziecko z łatwością będzie próbowało utrzymać kubeczek w swoich rączkach. Kubek z rurą od Canpol babies dba o prawidłowy rozwój jamy ustnej, mowy i zgryzu u 99% dzieci. * co zostało potwierdzone w badaniu z udziałem neurologopedy.

* Na podstawie badania przeprowadzonego przez firmę Canpol Sp. z o.o. z udziałem neurologopedy na grupie 44 dzieci w wieku 6-36 miesięcy.

Więcej informacji w filmie:

Youtube

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO