
Kaszki jako źródło wartościowych zbóż w menu malucha
Każdemu rodzicowi zależy, aby maluszek prawidłowo się rozwijał i otrzymywał wraz z dietą to, co najlepsze. Właśnie dlatego poszukuje dla niego produktów wartościowych, o prostym składzie, które będą dobrym źródłem energii i składników odżywczych. Jednym z pierwszych pokarmów na etapie rozszerzania diety niemowlęcia, zaraz po warzywach i owocach, są kaszki zbożowe. Czy wiesz, że te przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, które zostały skomponowane z różnorodnych i bezpiecznych zbóż, odpowiadają na wyjątkowe potrzeby młodego organizmu?
W trosce o rosnące potrzeby malucha
Wraz z intensywnym rozwojem niemowlęcia zwiększa się jego zapotrzebowanie na energię i różne składniki odżywcze, takie jak: białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy czy składniki mineralne. Z tego względu niemowlę po ukończeniu 17. tygodnia życia zaczyna być gotowe na rozpoczęcie rozszerzania diety1. Cennym źródłem energii i ważnym elementem urozmaiconego jadłospisu są produkty zbożowe, które można podawać dziecku zaraz po tym, kiedy pozna ono smak warzyw i owoców. Te w postaci kaszek przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, z oznaczeniem wieku na opakowaniu, odpowiadają na szczególne wymagania żywieniowe intensywnie rozwijającego się organizmu dziecka. Co sprawia, że stanowią odpowiedni wybór dla maluszka?
Podstawą jest bezpieczeństwo
Zboża zawarte w kaszkach dedykowanych najmłodszym przede wszystkim spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości – znacznie bardziej surowe niż w przypadku zbóż przeznaczonych dla dorosłych. Ponadto, zanim powstanie kaszka, każda partia zbóż przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Pola przeznaczone do wysiewu nasion są wybierane ze względu na optymalne warunki do uprawy – w tym klimat, temperaturę, nasłonecznienie i wilgotność. Kaszki dedykowane najmłodszym posiadają także widoczne na opakowaniu oznaczenie wiekowe, świadczące o tym, że taka żywność jest odpowiednio zbilansowana i spełnia rygorystyczne wymagania jakościowe dla produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci. Wszystko po to, by rodzic miał pewność, że wybiera dla swojego maluszka produkt, który odpowiada na szczególne potrzeby młodego organizmu.
To ważne! Organizm małego dziecka w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia intensywnie się rozwija, a jego potrzeby żywieniowe różnią się od potrzeb osoby dorosłej. Dlatego jadłospis niemowlęcia powinien uwzględniać żywność sprawdzoną, odpowiedniej jakości i bezpieczną. Zboża w produktach przeznaczonych specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, jeszcze zanim powstanie z nich kaszka, są dokładnie badane pod kątem zanieczyszczeń, w tym pozostałości pestycydów i innych szkodliwych substancji. To daje pewność jakości produktu, którego rodzice poszukują. |
Różnorodne zboża mają moc
Poza tym, że kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci stanowią dla nich bezpieczny posiłek, ich konsystencja ułatwia dziecku przechodzenie z diety opartej wyłącznie o pokarm mamy na produkty bardziej stałe, które rozwijają umiejętność żucia i połykania. Ich delikatny i łatwy w akceptacji smak sprawia, że maluchy je lubią i chętnie jedzą. To niezwykle istotne, ponieważ przyzwyczajanie malucha do regularnego spożywania produktów zbożowych stanowi ważny krok w budowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Aby maluszek chętnie spożywał produkty zbożowe, już na etapie rozszerzania diety powinien poznać smak różnorodnych zbóż – to ważny element jadłospisu na każdym etapie życia człowieka.
To, co dobre dla maluszka Producenci żywności przeznaczonej dla najmłodszych oferują szeroki asortyment kaszek skomponowanych z różnorodnych zbóż, takich jak pszenica, owies, ryż, proso, kukurydza, jęczmień i żyto. Przykładem są kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ bez dodatku cukru. To propozycje, które zawierają tylko naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka modyfikowanego. Co je charakteryzuje?
Kaszki stanowią dla maluszka doskonałe źródło energii i odpowiednią kompozycję cennych składników odżywczych w wielu pysznych owocowych smakach. *Zgodnie z przepisami prawa |
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
1 Szajewska, Hanna, et al. „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.” Pediatria 11.3 (2014): 321-338.
Fot. BoboVita