Mądra higiena jamy ustnej u dzieci
Bez względu na to, czy masz 5, 25, 65 czy 85 lat – higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla twojego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Zdrowie jamy ustnej oznacza sprawność i dobrą kondycję wszystkich jej elementów. Dzięki zdrowej jamie ustnej możemy swobodnie mówić, uśmiechać się, czuć zapach, smak i dotyk, a także przeżuwać i połykać oraz wyrażać szereg emocji bez odczuwania przy tym bólu i dyskomfortu.
Jako rodzic dobrze wiesz, że prawidłowe nawyki dbania o higienę jamy ustnej należy wprowadzać jak najwcześniej. Zmiany próchnicowe mogą zacząć rozwijać się, gdy tylko w jamie ustnej dziecka pojawią się pierwsze zęby. Dlatego zaleca się, żeby pierwsza wizyta u dentysty miała miejsce, gdy tylko pojawi się pierwszy ząb i nie później niż po pierwszych urodzinach.
W domu:
• Zacznij czyścić dziąsła dziecka już w okresie noworodkowym, przemywając je czystą, wilgotną gazą lub ściereczką.
• Do butelek wlewaj wyłącznie mleko modyfikowane, mleko lub mleko matki.
• Nie dodawaj do mleka cukru w jakiejkolwiek postaci.
• Nie podawaj w butelce ze smoczkiem słodzonej wody, soków owocowych lub innych podobnych napojów.
• Dziecko powinno wypić całą zawartość butelki przed ułożeniem do snu. Nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką w ustach.
• Nie maczaj smoczka w cukrze lub w miodzie.
• Gdy dziecku zaczną się wyrzynać pierwsze zęby, zacznij je czyścić przed położeniem dziecka spać.
• Już przed pierwszymi urodzinami zachęcaj dziecko do picia z kubeczka.
• Jeśli twoje dziecko nie skończyło jeszcze trzech lat, rozprowadzaj na jego szczoteczce niewielką ilość pasty z fluorem (wielkości ziarnku ryżu).
• W przypadku dzieci od trzech do sześciu lat ilość pasty z fluorem powinna odpowiadać ziarnku grochu.
• Nie stosuj smoczka u dzieci powyżej dwóch i pół roku życia.
• Staraj się odzwyczaić dziecko od ssania kciuka.
• Od najmłodszych lat promuj dobre nawyki żywieniowe ograniczając ilość i częstotliwość słodkich przekąsek
Wielu rodziców dobrze wie, że mycie zębów u dzieci nie przebiega łatwo. Maluchy nie lubią tej czynności, unikają jej, a często nawet wyrywają się przy próbie mycia zębów. Z kolei według programu Monitorowania Zdrowia Jamy Ustnej, zgodnie z deklaracjami matek, tylko co 10 dziecko w wieku 6 lat szczotkuje zęby rzadziej niż raz dziennie. Jeśli deklaracje rodziców są prawdziwe, to czy dzieci mają zęby skutecznie? Niestety poziom próchnicy u dzieci 6-letnich jest wysoki – średnio 5 zębów zaatakowanych chorobą i tylko niecała 1/5 bez próchnicy. Należy jednak pamiętać, że dbanie o zęby mleczne jest bardzo istotne. – Dzieci ze zdrowymi zębami mlecznymi mają zdrowsze uzębienie stałe, co z kolei skutkuje mniejszymi problemami w dorosłym życiu. Ponadto osoby, które już we wczesnym dzieciństwie miały wpojone korzystne nawyki higieniczne, w dorosłym życiu częściej będą zachowywać te nawyki. Przyzwyczajenie dzieci do utrzymywania czystości zębów, będzie owocowało w przyszłości – przypomina stomatolog z Warszawy, dr Michał Ganowicz.
Wydaje się, że łatwo powiedzieć, a trudniej przyzwyczaić. Niekoniecznie – odkąd do dyspozycji dzieci i rodziców jest szczoteczka soniczna Philips Sonicare For Kids. Szczoteczka soniczna dla dzieci opiera się na unikatowej technologii sonicznej Philips Sonicare i wykonuje 500 ruchów szczotkujących na sekundę zapewniających dynamiczną akcję czyszczącą. Oznacza to także, że szczoteczka soniczna jest efektywniejsza w usuwaniu płytki nazębnej od szczoteczki ręcznej. – Przy nie w pełni wykształconych zdolnościach manualnych dzieci, ruchy włosia skutecznie wspomogą usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni zębów. Przy pierwszym myciu, może pojawić się delikatne łaskotanie, które dzieci często traktują ze śmiechem – opowiada dr Michał Ganowicz. Szczoteczka Sonicare For Kids posiada funkcje i programy przyjazne dla dziecka. Program delikatny jest dla młodszych (między 4 a 7 lat), a program regularny dla starszych dzieci. Wbudowany zegar KidTimer wskazuje prawidłowy, 2 minutowy czas mycia, zalecany przez dentystów. Radosne melodyjki KidPacer sygnalizują czas zmiany miejsca szczotkowania, aby wszystkie zęby zostały umyte.
Aby jeszcze bardziej zaangażować dzieci i pomóc rodzicom w wyrabianiu dobrych nawyków, szczoteczka Sonicare For Kids współpracuje z interaktywną, bezpłatną aplikacją zaprojektowaną specjalnie dla dzieci. Główną postacią aplikacji jest sympatyczny Sparkly, który pozostaje pod opieką dzieci, a podczas nauki stawia przed dziećmi wyzwania dotyczące dłuższego i lepszego szczotkowania. Aplikacja jest zsynchronizowana ze szczoteczką soniczną Philips Sonicare For Kids poprzez Bloototh™, przez co pomaga dzieciom podczas zabawy dowiedzieć się więcej o higienie jamy ustnej. Monitor postępu w aplikacji w czasie rzeczywistym śledzi ogólną skuteczność, dzięki czemu rodzice mogą sprawdzić, jakie postępy robi ich pociecha.
Philips Sonicare For Kids pod warunkiem stosowania zgodnie z zaleceniami jest bezpieczna dla dzieci. Szczoteczka dostępna jest w zestawie z dwoma główkami różniącymi się wielkością – mniejsza jest dla dzieci między 4 a 7 rokiem życiem, a większa powyżej 7 roku życia. Włosie jednej i drugiej główki jest ultra miękkie. – Zadanie dla rodziców: jeśli dzieci szczotkują zęby samodzielnie, należy sprawdzać, czy dziecko nie szoruje zębów zbyt mocno i zawsze sprawdzić efekty… nawet najlepsza szczoteczka sama nie da rady – podpowiada stomatolog, dr Michał Ganowicz, po czym dodaje, że podobnie jak w przypadku szczoteczek ręcznych zaleca się, żeby opiekunowie nadzorowali i poprawiali szczotkowanie zębów co najmniej do 6 roku życia dziecka. – Moja córka ma 10 lat i już od pewnego czasu sama szczotkuje zęby, ale co jakiś czas i tak sprawdzam efekty tego mycia. Mój 6-letni syn zwykle sam zaczyna myć zęby, ale ktoś mu zawsze pomaga doczyścić trudniej dostępne powierzchnie zębów – opowiada dr Ganowicz.
Wybierając szczoteczkę Sonicare For Kids, pomagasz dziecku prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i dajesz mu szansę na wyrobienie dobrych nawyków od najmłodszych lat.
Rekomendowana cena szczoteczki Philips Sonicare for Kids HX6322/04 wynosi 269 pln.