Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Nebulizator dla dzieci, czyli jak przygotować się na jesień

Przeziębienia i stany zapalne górnych dróg oddechowych to jesienna zmora wszystkich rodziców dzieci żłobkowych i przedszkolnych. Jak sobie z nimi radzić? Prócz wzmacniania odporności, warto zaopatrzyć się w nebulizator, który pomoże zarówno w aplikacji leków, jak i ułatwi oddychanie małym pacjentom. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Zachęcamy do lektury najnowszego artykułu.

 • Nebulizacja — co to jest i kiedy się ją stosuje?

 • Jakie są rodzaje i ceny nebulizatorów.

 • Jaka jest różnica między nebulizacją a inhalacją.

 • Zalety nebulizacji w domowym leczeniu.

Co to jest nebulizacja?

Nebulizacja to w prostym tłumaczeniu rodzaj inhalacji, umożliwiający dostarczenie leków w postaci aerozolu do dróg oddechowych. Polega na wdychaniu cząsteczek leku w postaci chłodnej mgiełki wytwarzanej przez specjalne urządzenie – nebulizator. Wyróżniamy trzy rodzaje nebulizatorów:

 • Nebulizator pneumatyczny ‒  lek zamieniany jest w aerozol dzięki sprężaniu powietrza. Nebulizatory pneumatyczne należą do najbardziej popularnych, koszt urządzenia to ok. 100-200 zł.

 • Nebulizator siateczkowy ‒ nazywany również membranowym, to nebulizator elektroniczny. Mechanizm tego typu urządzeń, wibrująca membrana, zamienia lek w aerozol, a następnie przepycha mgiełkę przez mikro milimetrowe otwory. Koszt tego rodzaju sprzętu, np. Lionelo Nebi Air Mask (PREMIERA w listopadzie 2021), to ok. 200 zł.

 • Nebulizator ultradźwiękowy ‒  lek w tych urządzeniach zamieniany jest w aerozol dzięki głowicy ultradźwiękowej, wytwarzającej falę akustyczną. Stosunkowo najdroższe urządzenia w zasięgu od 300 do 500 zł.

Nebulizacja polecana jest profilaktycznie, a także przy antybiotykoterapii i w leczeniu różnego typu chorób układu oddechowego. Poprzez nebulizację można podać zarówno antybiotyki, sterydy, jak i sól fizjologiczną.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nebulizatora

Poza sposobem tworzenia aerozolu równie istotnym parametrem jest wielkość wytwarzanych cząsteczek. Dlaczego? W przypadku tworzenia bardzo małych cząsteczek, uszkodzeniu może ulegać lek, natomiast przy za dużych – jedynie niewielka ilość specyfiku dotrze do oskrzeli i płuc, a większość osiądzie na gardle i w jamie ustnej. Jeżeli zależy nam na wybraniu rozwiązania uniwersalnego należy wybrać nebulizator generujący cząsteczki o wielkości 5-10 µm. Dla pacjentów stosujących sterydy, lepszym wyborem będą nebulizatory generujące aerozol o cząsteczkach mniejszych niż 5 µm. Podczas zakupów warto też zwrócić uwagę na:

 • kompaktowość i niewielkie rozmiary sprzętu,

 • cichą pracę (poniżej 30 dB),

 • dodatkowe akcesoria w zestawie (maska dla dorosłych, ustnik),

 • akumulator z możliwością szybkiego ładowania,

 • możliwość pracy bezprzewodowej.

Inhalacja jest pojęciem szerszym niż nebulizacja

Odnosi się do różnych zabiegów, mających na celu wprowadzenie do dróg oddechowych określonej substancji wraz z powietrzem. Inhalacją możemy określić więc zarówno domowe wdychanie pary z olejku eterycznego rozpuszczonego w gorącej wodzie, jak i zabieg leczniczy z użyciem specjalistycznego sprzętu, który jest częścią terapii w przypadku np. mukowiscydozy.

Zalety nebulizacji

Nebulizacja to zabieg często zalecany w przypadku leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci. Jest całkowicie bezbolesny, nie obciąża organizmu, a przy tym wykazuje dużą skuteczność. Doskonale sprawdza się także przy leczeniu rozmaitych schorzeń układu oddechowego. Badania dowodzą, że leki podawane tą drogą są bardziej skuteczne niż doustne i dojelitowe, a same dawki dużo mniejsze. Zminimalizowane są też skutki uboczne leczenia. – Trzeba pamiętać, by do nebulizacji używać tylko te preparaty, które są do niej przeznaczone. Bezwzględnie do nebulizacji nie można stosować olejków czy preparatów ziołowych, gdyż mogą być szkodliwe – podkreśla Adrianna Kruszona, Product Manager Lionelo.

Ile powinna trwać nebulizacja?

Osoby dorosłe zwykle inhalują się od 10 do 20 minut. U dzieci ten czas powinien być zdecydowanie krótszy – od 5 do 10 minut. Podczas zabiegu należy przypilnować, by maska do nebulizacji przylegała szczelnie do nosa i ust malucha. Po inhalacjach warto oklepać dziecko po plecach, aby ułatwić odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, przemyć mu twarz i opłukać usta.

Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju nebulizacje lekami powinny być wykonywane po konsultacji z lekarzem. Jedynie inhalacje roztworami soli fizjologicznej mogą być wykonywane samodzielnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości – skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

zdj.brandline

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock