Od noworodka do „roczniaka”. Etapy rozwoju niemowlaka, a dieta.
To fascynujące, jak zmienia się dziecko w ciągu pierwszego roku swojego życia. I choć każdy maluch rozwija się inaczej, w swoim tempie, należy zadbać o to, by czas ten był właściwie spożytkowany – zarówno przez niemowlaka, jak i jego rodziców. Jak powinny wyglądać prawidłowe etapy rozwoju maluszka?
W okresie niemowlęcym, który trwa 12 miesięcy, maluszek szybko się rozwija i z każdym dniem zdobywa nowe umiejętności. Rok ten warto wykorzystać, by wspomóc maluszka w poznawaniu świata, oswoić go z nowymi sytuacjami, nauczyć zabaw i oczywiście zadbać o jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
Cztery pierwsze tygodnie, czyli okres noworodkowy, to czas, w którym maluch „zadomawia się” w zupełnie nieznanym dla niego środowisku. Do tej pory znał jedynie bezpieczne łono mamy, teraz musi mierzyć się z nowymi obrazami, dźwiękami, zapachami i smakami. Choć noworodek większość dnia przesypia, by obudzić się na karmienie, po miesiącu potrafi już rozróżnić kontrastowe barwy, skupić wzrok na konkretnym przedmiocie i rozpoznać głos mamy.
W drugim i trzecim miesiącu po przyjściu na świat niemowlę śpi trochę mniej, ale sen nadal odgrywa w jego życiu niezwykle istotną rolę. Maluszek ma coraz bardziej rozwinięte zmysły: potrafi zlokalizować źródło dźwięku i je naśladować, lepiej wyraża emocje i odróżnia niektóre kolory.
Następne miesiące, czyli czwarty i piąty, to czas pierwszego gaworzenia niemowlaka. Z łatwością można zauważyć, że maluszek wyraźnie rozpoznaje twarze bliskich mu osób i jest bardzo wrażliwy na emocje. Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko intensywnie pracuje nad siadaniem, a około 10. miesiąca życia maluszka ulubionym sposobem przemieszczania staje się czworakowanie.
Po 6. miesiącu dziecko zaczyna również pewnie chwytać przedmioty. Fakt ten można wykorzystać, próbując nauczyć je trzymania łyżeczki, którą może jeść pierwsze pokarmy, np. przetarte owoce lub warzywa. Do tego czasu powinien być karmiony wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym – oba produkty gwarantują mu wszystkie niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju witaminy i składniki odżywcze.
Co ciekawe, w siódmym miesiącu życia maluszka wielu rodziców może zauważyć u swojej pociechy tzw. pierwsze oznaki smakowych preferencji, które objawiają się tym, że potrafi grymasić przy jedzeniu lub zareagować nieufnością na widok obcych. Nic w tym dziwnego! Niemowlę jest coraz pewniejsze siebie i doskonale wie, kto się nim troskliwie opiekuje. Oczywiście, nadal może być karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym, ale należy zadbać o rozszerzenie jego diety, wprowadzając do codziennego jadłospisu przeciery z kawałkami warzyw i owoców, kaszki lub musy.
Następne tygodnie maluch spędzi na doskonaleniu raczkowania, podnoszeniu się i siadaniu czy nawet wskazywaniu palcem wybranych przedmiotów. Łatwo zauważyć, ile radości sprawiają mu jego ulubione dźwięki: głos bliskich, melodie wydobywające się z zabawek czy piosenki, w rytm których energicznie się rusza. Aby stymulować jego mięśnie twarzy, co ma istotny wpływ na dalszy rozwój mowy, już pod koniec dziewiątego miesiąca dziecku powinny być podawane potrawy wymagające żucia i gryzienia, np. miękkie cząstki surowych lub gotowanych owoców, warzyw, mięsa lub ryb. Gdy zacznie wypowiadać pierwsze sylaby, wspierajmy go w nauce i nie przestawajmy do niego mówić i powtarzać pierwszych słów.
Ostatnie trzy miesiące okresu niemowlęcego, czyli dziesiąty, jedenasty i dwunasty, nierzadko bywają czasem refleksji dla rodziców, którzy nie mogą uwierzyć, że ich dziecko tak szybko urosło i z niemowlęcia stało się małym człowiekiem, które próbuje stawiać pierwsze kroki, jasno zakomunikować emocje, a nawet wyrazić swoje zdanie, wypowiadając pierwsze „nie!”.
Rozwój ruchowy a nawodnienie maluszka
Im bardziej wzrasta aktywność dziecka, tym większe staje się zapotrzebowanie organizmu na wodę. Ćwiczenie obrotów, intensywna praca na brzuszku, nauka podpierania mogą być dla malutkiego człowieka równie męczące jak dla osoby dorosłej treningi na siłowni. Odpowiednie nawodnienie oddziałuje na sprężystość tkanek i wspomaga właściwy rozwój małego organizmu. Nawodnienie maluszka karmionego piersią zapewnia mleko. Ważne jest, by mama – również przygotowując posiłki dla malucha, sięgała po wysokiej jakości wodę, najlepiej niskosodową i niskozmineralizowaną.
Tekst: Kamila Bosek, fizjoterapeutka dzieci i niemowląt, ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią
Zdjęcie otwierające: Freepik