Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Prawda czy fałsz? Dowiedz się, czy wiesz wszystko o zbożach w diecie najmłodszych

Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających w jadłospisie niemowlęcia. W gąszczu informacji na temat zbóż w diecie malucha łatwo się jednak pogubić, przez co wybór tych właściwych może nie być oczywisty. Czy wiesz po jakie produkty zbożowe sięgać i jak je wprowadzać, aby wspierać prawidłowy rozwój dziecka? Sprawdź swoją wiedzę na ten temat!

 

Produkty zbożowe to istotny element diety już w pierwszym miesiącu rozszerzania jadłospisu – PRAWDA
Produkty zbożowe należy wprowadzać do jadłospisu zaraz po tym, gdy niemowlę pozna i zaakceptuje smak pierwszych warzyw i owoców. Dzięki nim maluch może odkrywać nowe konsystencje, a także jego dieta uzupełniana jest o składniki pokarmowe, których wraz z rozwojem organizmu dziecko potrzebuje coraz więcej. Zboża dostarczają energię w postaci węglowodanów. Ponadto pomagają uzupełniać dietę m.in. o witaminy z grupy B czy magnez i cynk[1]. Komponując dietę malucha, warto uwzględniać w niej różnorodne odmiany zbóż, ze względu na ich zróżnicowaną wartość odżywczą. Co istotne – ich obecność w codziennym menu przyzwyczaja malucha do bardziej urozmaiconego jadłospisu w przyszłości.

 

Pamiętaj!

Rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia)[1].

 

8. miesięczne niemowlę jest gotowe na produkty zbożowe z rodzinnego stołu – FAŁSZ
Bułeczki, wafelki, płatki, chrupki, ciastka, sucharki. Choć wybór produktów zbożowych w sklepie jest duży, to jednak nie każde z nich będą odpowiednie dla rozwijającego się organizmu dziecka. Wiąże się to z jego wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych. W okresie wczesnego dzieciństwa bardzo ważna jest właściwie skomponowana dieta, która będzie wspierać intensywny rozwój maluszka. Należy pamiętać, że produkt z kolorową etykietą (np. z uroczym zwierzątkiem) czy posiłek o kuszącym wyglądzie i zapachu nie jest gwarancją odpowiedniej wartości odżywczej i jakości – dotyczy to zarówno produktów zbożowych, jak i innych kategorii żywności. Posiłki spożywane przez dorosłych mogą zawierać zbyt duże ilości przypraw, takich jak sól czy dodatki do żywności (np. konserwanty, barwniki i wzmacniacze smaku), które nie są odpowiednie dla młodego organizmu. Właśnie dlatego warto sięgać po produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, których receptury tworzone są przez ekspertów z zakresu żywienia najmłodszych. Wskazanie wieku (np. po 6. czy 8. miesiącu życia), które widoczne jest na etykiecie takiej żywności, pomaga rodzicom wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie jego rozwoju.

 

Kaszka ze wskazaniem wieku na opakowaniu to bardzo dobry sposób na podawanie produktów zbożowych o odpowiedniej jakości dla wrażliwego organizmu niemowlęcia – PRAWDA
Kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci odpowiadają na wyjątkowe potrzeby żywieniowe najmłodszych. Ich receptury opracowywane są przez specjalistów w zakresie żywienia, a zawarte w nich zboża przechodzą nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa. Porcja takiej kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi pełnowartościowy posiłek dla dziecka, dostarczający węglowodany, białko, tłuszcz, witaminy i składniki mineralne w zrównoważonych proporcjach, dopasowanych do wymagań maluchów na różnych etapach ich rozwoju.

 

Niemowlęta nie mogą jeść produktów zbożowych zawierających gluten – FAŁSZ
Choć gluten jest popularnym alergenem, zgodnie z zaleceniami ekspertów jego niewielkie ilości należy zacząć podawać niemowlęciu w tym samym momencie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia, przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka na nowy produkt[3]. Kaszka manna, która powstaje z ziaren pszenicy, to dobry sposób na rozpoczęcie podawania maluchowi pokarmów zawierających gluten.

 

Niemowlęta nie mogą jeść produktów zbożowych pełnoziarnistych – FAŁSZ
Zboża pełnoziarniste, czyli te z pełnego przemiału są bardzo wartościowe, ponieważ zawierają cenne składniki odżywcze i dostarczają organizmowi energię. Stanowią ważny element diety także w okresie niemowlęcym – już podczas rozszerzania jadłospisu malucha. Poszukując produktów pełnoziarnistych dla najmłodszych warto sięgnąć po kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które zawierają nawet 7 rodzajów zbóż, także tych z pełnego przemiału. Różnorodne zboża, takie jak owies, jęczmień, żyto, pszenica, kukurydza, ryż i proso, uprawiane są wyłącznie na kontrolowanych polach, z troską o odpowiednią jakość. Normy jakości i bezpieczeństwa wobec tych zbóż są 800 razy bardziej surowe niż dla zbóż dla dorosłych*. Rodzice mają do wyboru warianty w wielu uwielbianych przez dzieci smakach – mleczne i bezmleczne, z dodatkiem owoców lub skomponowane wyłącznie ze zbóż. To propozycje bez dodatku cukru (zawierają naturalnie występujące cukry), a ponadto zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. Dzięki takim kaszkom rodzice mają pewność, że komponują jadłospis maluszka w oparciu o odpowiednie produkty – naturalnie, bez zbędnych dodatków.

 

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

* Dotyczy norm dotyczy norm dla pestycydów w zbożach.

[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.

[2] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.

[3] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO