Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Problem wielkiej wagi. Odparzenia

Skóra noworodka w stosunku do skóry człowieka dorosłego jest pięć razy cieńsza, ma zupełnie inny skład hydrolipidowy, wykazuje niską aktywność gruczołów potowych i ma nie w pełni wykształcone gruczoły łojowe. Dlatego należy poświęcić jej więcej troski, uwagi i odpowiednio pielęgnować. Szczególnie okolice intymne skłonne do podrażnień i odparzeń.

(Zdj. ELEFANTTI)

Różnice w budowie skóry dziecka są obecne do ok. 3 roku życia i stąd większa skłonność do podrażnień i odparzeń skóry u niemowląt i małych dzieci. Odparzenia są stanem zapalnym skóry wywołanym współdziałaniem gorąca, nadmiernej wilgotności (pot) i tarcia dwóch przylegających do siebie powierzchni skóry lub tarcia skóry o inną powierzchnię (np. odzież). Częściej na odparzenia narażone są dzieci o skórze wrażliwej, skłonnej do atopii. Narażenie na odparzenia wzrasta u dzieci w zakażeniu układu moczowego, w okresie ząbkowania, antybiotykoterapii oraz po szczepieniu. Odparzenia występują w okolicy pośladków, narządów płciowych i w pachwinach. Mogą mieć postać wyprysku rumieniowego, rumieniowo-złuszczającego lub rumieniowo-sączącego w miejscu przylegania czynnika drażniącego do skóry oraz głęboko w fałdach skóry.

Jak zapobiegać?

• Aby zapobiegać odparzeniom, musisz przede wszystkim dbać o higienę całego ciała dziecka. Codzienna kąpiel usuwa ze skóry substancje drażniące, alergeny, zmiękcza skórę i pomaga wnikać w jej głąb kremom i emulsjom stosowanym do pielęgnacji.
• Najlepiej kąpać malucha w wodzie z dodatkiem emolientów lub innych delikatnych kosmetyków bez soli i siarczanów. Dokładnie osuszać.
• Możesz też dodatkowo używać na miejsca najbardziej narażone środka nawilżająco-natłuszczającego, który stanowi barierę ochronną dla skóry i blokuje parowanie wody z jej powierzchni.
• Preparaty warto dobierać odpowiednio do wieku dziecka, najlepiej z tej samej serii, o tym samym składzie, ponieważ uzupełniają one swoje działanie.
• Unikaj stosowania pudru, oliwki, kremu w tym samym czasie na tę samą okolicę.
• Okolice intymne myj dokładnie (najlepiej czystą wodą) i starannie osuszaj.
• Często zmieniaj pieluszki i dokładnie usuwaj ze skóry resztki moczu i kału.
• Unikaj stosowania chusteczek jednorazowych nawilżających (są przydatne do stosowania poza domem).
• Używaj pieluch jednorazowych, które dobrze wchłaniają mocz. Zwróć uwagę, czy nie podrażniają skóry dziecka. Nie zapinaj ich zbyt ciasno, nie zakładaj za małych pieluch.
• Stosując pieluszki tetrowe, nie zakładaj dodatkowo ceratek, folii, ponieważ nie przepuszczają powietrza.
• Stosuj odpowiednie detergenty do prania ubrań i bielizny dziecka.

Dlaczego powstają odparzenia?

• Zła pielęgnacja skóry – zbyt rzadkie zmiany pieluszki, niemycie pupy dziecka po oddaniu kału lub moczu.
• Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji – wysuszających i drażniących skórę lub używanie zbyt dużej ilości kosmetyków, które powodują brak dopływu powietrza do skóry.
• Używanie nieodpowiednich detergentów, które mogą zawierać czynniki drażniące.
• Zbyt ciepłe ubieranie dziecka w stosunku do temperatury otoczenia i nieodpowiednie jakościowo ubranie (nieprzepuszczające powietrza).

Jak leczyć?

Leczenie odparzeń polega przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji chorej skóry. Musisz więc bardzo często zmieniać pieluszki, delikatnie, ale dokładnie myć pupę i starannie osuszać podrażnioną skórę. Pozytywne efekty przyniesie też częste „wietrzenie” pupy, czyli niezakładanie pieluszki od razu po jej zmianie czy kąpieli. Na odparzoną skórę stosuj maść z cynkiem, która działa wysuszająco, ściągająco i przeciwzapalnie.
Na oczyszczoną i osuszoną ranę dobrze jest też nakładać preparaty, które łagodzą ból, zapobiegają nadkażeniu bakteryjnemu czy grzybiczemu, a także przyspieszają gojenie się ran (tj. nadmanganian potasu, wodny roztwór gencjany).
Jeżeli zmiany na skórze długo się utrzymują lub ulegają nadkażeniu, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci preparaty przeciwgrzybicze lub maści z antybiotykiem i wdroży odpowiednie leczenie.

Tekst: Dorota Dąbek, położna

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock