Sposób na katar
Drożny nosek u malucha to podstawa. Zapchany utrudnia mu oddychanie, ssanie oraz sen. Drożny nosek naturalnie nawilża wdychane powietrze i je ogrzewa, a także zabezpiecza organizm dziecka przed zanieczyszczeniami. Co jednak zrobić kiedy u bobasa pojawi się katarek?
Rozwiązanie: odsysanie
Ponieważ maluszek sam nie umie wydmuchiwać wydzieliny lub kataru gromadzącego się w nosku, trzeba mu pomóc w jego usunięciu. Przy katarze nosek należy oczyszczać często, aby spływająca wydzielina nie spływała do gardła i ucha, ponieważ infekcja może się rozszerzyć i wywołać zapalenie ucha.
Do odsysania najlepiej sprawdza się aspirator, ponieważ jest bezpieczniejszy niż gruszka. Wystarczy włożyć końcówkę aspiratora płytko w dziurki noska, a on skutecznie i głęboko usunie zalegającą wydzielinę. Można użyć również gruszki, ale tylko takiej z szeroką końcówką. Odsysanie gruszką jest mniej delikatne i może uszkodzić naczynia włosowate śluzówki nosa.
Lepiej zapobiegać
Śluzówka noska małego dziecka jest bardzo delikatna i cienka podatna na wysychanie i podrażnienia, do których dochodzi najczęściej z powodu zbyt suchego powietrza oraz zbyt wysokiej temperatury otoczenia. Przesuszona jest podatna na infekcje bakteryjne i wirusowe, co może doprowadzić do jej obrzęku lub kataru.
Jak więc postępować by nie dochodziło do podrażnień noska?
• Nie dopuścić do przesuszenia
Pokój, w którym przebywa dziecko powinien być odpowiednio nawilżony – zwłaszcza w okresie grzewczym (wilgotność optymalna to ok. 50%), a temperatura w nim panująca nie powinna być zbyt wysoka (19-21°C). Pokój dziecka należy wietrzyć oraz nawilżać powietrze używając nawilżaczy lub mokrych ręczników niepranych w detergentach.
• Używać odpowiednich preparatów
W aptekach można kupić preparaty do nawilżania i codziennej higieny małego nosa. Charakteryzują się one delikatną aplikacją i łagodną dawką. Najczęściej zalecane to 0,9% chlorek sodu (sól fizjologiczna) w ampułkach lub roztwór wody morskiej najlepiej w kroplach lub w aerozolu. W infekcjach wirusowych warto sięgnąć po roztwory izotoniczne z naturalnymi wyciągami roślinnymi.
• Pomagać w naturalnym oczyszczaniu
W okresie zimowym śluzówki noska dobrze jest nawilżać i oczyszczać kilka razy w ciągu dnia, szczególnie przed i po karmieniu oraz przed snem. Do każdego otworu nosowego podajemy 1-2 krople soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej. W przypadku niemowląt dobrze jest położyć dziecko na boku lub na brzuszku, by z noska wypłynęły zanieczyszczenia. Można je wtedy usunąć gazikiem lub chusteczką higieniczną.
***
Tekst: Dorota Dąbek, położna