To powinien wiedzieć każdy rodzic – fakty o zbożach w diecie niemowlęcia

Zboża należą do ważnych składników diety każdego człowieka. Ze smakiem i konsystencją produktów zbożowych dziecko oswaja się już w okresie wczesnego dzieciństwa. To właśnie te produkty, w tym kaszki, pomagają dostarczyć młodemu organizmowi wiele ważnych dla rozwoju składników odżywczych, a ich spożywanie stanowi jeden z etapów budowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Dlaczego warto uwzględniać produkty zbożowe w codziennym jadłospisie niemowlęcia? Poznaj kilka ważnych faktów na ten temat!

Pamiętaj o tym, zanim wprowadzisz zboża do diety niemowlęcia! Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia dopiero oswaja się z otaczającym je światem – obserwuje, poznaje zapachy, smaki i kształty. Na początku idealnym pożywieniem  dla niemowlęcia jest mleko mamy. Z czasem jego dietę uzupełniają inne pokarmy – warzywa, owoce, produkty zbożowe, a następnie także ryby i mięso. To niezbędne, aby zasilić szybko rozwijający się organizm właściwą ilością składników odżywczych. Zgodnie z zaleceniami ekspertów rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż od ukończenia 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia)[1].

FAKT: Właściwy dobór produktów ma fundamentalne znaczenie na początku rozszerzania diety

Wybór produktów zbożowych w sklepie jest bardzo duży. Nawet tych rzekomo przeznaczonych dla dzieci – sucharków, krakersów, paluszków i innych. Warto jednak pamiętać, że nie każda żywność z kolorowym opakowaniem czy uroczą ilustracją będzie odpowiednia dla najmłodszych członków rodziny. Niemowlęta i małe dzieci mają bardzo delikatny organizm, który jest wyjątkowo wrażliwy na składniki zawarte w pożywieniu. Tym, na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze produktów zbożowych, jest przede wszystkim ich jakość oraz skład. Wiele z nich zawiera sól czy inne zbędne dodatki. Właśnie dlatego rodzice powinni sięgać po żywność stworzoną z myślą o najmłodszych, np. kaszki i kleiki. Zawarte w nich zboża przechodzą nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa, a ich skład jest zgodny z wymaganiami prawa – zarówno krajowego, jak i Unii Europejskiej – dla tej kategorii produktów. Znalezienie takiej żywności w sklepie jest proste – najczęściej znajdują się na specjalnie wydzielonych półkach, a na opakowaniu widnieje charakterystyczny napis, np. po 8. czy 10. miesiącu życia. Wskazanie wieku daje rodzicom potwierdzenie, że produkt jest dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka na określonym etapie rozwoju.

FAKT: Nie należy obawiać się wprowadzania do diety malucha zbóż zawierających gluten

Wiele produktów, również tych przeznaczonych dla najmłodszych, zawiera gluten. To białko roślinne obecne w takich zbożach jak pszenica, żyto czy jęczmień. Nie należy obawiać się wprowadzania ich do diety na etapie jej rozszerzania. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów małe ilości glutenu należy wprowadzać do diety dzieci w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia, przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka na nowy produkt[2]. Wprowadzanie glutenu warto rozpocząć od delikatnych kaszek – jako pierwsza idealnie sprawdzi się kaszka manna, która powstaje z ziaren pszenicy.

FAKT: Różnorodne produkty zbożowe dostarczają ważne dla rozwoju składniki pokarmoweWszystkie odmiany zbóż to wartościowe składniki diety! Różnorodne zboża zawierają węglowodany, które dostarczają organizmowi energię niezbędną dla rozwoju układu nerwowego, a także dla codziennej aktywności fizycznej. Poza tym uzupełniają zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, w tym witaminy z grupy B oraz magnez, żelazo czy cynk[3].

FAKT: Kaszka zbożowa to idealny posiłek dla niemowlęcia

Kaszki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci to wsparcie w żywieniu najmłodszych. Zawierają pełen wachlarz składników odżywczych – węglowodanów, białka, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych – w zrównoważonych proporcjach dopasowanych do wymagań najmłodszych na różnych etapach rozwoju[4]. Wśród nich znaleźć można kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ, które zawierają nawet 7 rodzajów starannie wyselekcjonowanych zbóż – pszenicę, orkisz, proso, żyto, owies, ryż i grykę. Te różnorodne zboża pochodzą wyłącznie z kontrolowanych upraw – przy ich wyborze brane są pod uwagę takie czynniki jak klimat, temperatura, nasłonecznienie i wiatr. Każda partia zbóż jeszcze przed przyjęciem do fabryki przechodzi nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa. Kaszki te charakteryzuje 0% dodatku cukru*, a także 0% konserwantów**, 0% barwników** i 0% oleju palmowego. Są dostępne w wariantach bezmlecznych oraz mlecznych (stanowiących odpowiednią kompozycję mleka modyfikowanego, zbóż i owoców). Dzięki takim produktom rodzice mają pewność, że wybierają to, co dobre dla maluszka.

* Zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka.

** Zgodnie z przepisami prawa wszystkie kaszki dla niemowląt i małych dzieci nie mogą zawierać konserwantów i barwników.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.

[2] Tamże.

[3] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.

[4] Kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ przygotowane zgodnie z rekomendacją producenta stanowią pełnowartościowe posiłki, które wspierają prawidłowy rozwój niemowląt i małych dzieci. Kaszki mleczne BoboVita PORCJA ZBÓŻ zawierają m.in. żelazo dla wsparcia układu odpornościowego oraz jod dla prawidłowego rozwoju poznawczego.

zdj. biuro prasowe nutricia

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock