W XV edycji „Kubusiowych Przyjaciół Natury” podstaw ekologii uczy się ponad 1 200 000 dzieci!

Ziemia to nasz wspólny dom. A to, w jakim stanie zostawimy ją kolejnym pokoleniom, zależy w głównej mierze od nas samych. Właśnie dlatego ważnym zadaniem dorosłych jest kształtowanie wśród dzieci właściwych postaw ekologicznych. Tego, jak troszczyć się o naturę, już od 15 lat uczy skierowany do najmłodszych program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Ze wsparcia w przekazywaniu wiedzy na temat dbania o środowisko w roku szkolnym 2022/2023 skorzysta ponad 52 tysięcy nauczycieli przedszkoli i ponad 27 tysięcy nauczycieli szkół podstawowych. W sumie ponad 1 200 000 dzieci weźmie udział w zajęciach dotyczących życia w zgodzie z naturą. Partnerem merytorycznym tegorocznej edycji jest UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych [ONZ] ds. Środowiska.

Edukacja ekologiczna najmłodszych – dlaczego jest ważna?

Mimo że Ziemia daje nam schronienie, powietrze i pożywienie – eksploatacja jej dóbr, nadmierna konsumpcja, marnowanie energii czy wody sprawiły, że natura potrzebuje naszej pomocy. Aby zapobiec pogłębiającemu się zanieczyszczeniu środowiska, zmianom klimatycznym oraz ochronić przed wyginięciem wiele gatunków roślin i zwierząt, obowiązkiem każdego z nas jest zmiana myślenia i przyzwyczajeń w wielu obszarach codzienności. Poza wprowadzaniem nowych nawyków w życie, istotne jest również mądre przekazywanie wiedzy najmłodszym. Bo to, czego nauczą rodzice w domu lub nauczyciele podczas zajęć wczesnoszkolnych czy szkolnych, wpłynie na decyzje dzieci w kwestiach przyrody już w niedalekiej przyszłości” ​– tłumaczy dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki, ekspert współpracujący z programem edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – tłumaczy dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki, ekspert współpracujący z programem edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Program edukacyjny, który od 15 lat buduje świadomość ekologiczną wśród dzieci

Doświadczanie za pomocą zmysłów to najlepszy sposób na zrozumienie przez dziecko zagadnień dotyczących ochrony środowiska. Bardzo istotne jest również, aby takie inicjatywy towarzyszyły im długofalowo – bo tylko wtedy mogą okazać się efektywne. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to bezpłatny program edukacyjny skierowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych, który pomaga najmłodszym uczyć się ekologii w bezpośrednim zetknięciu z naturą. Projekt organizowany jest już od 15 lat przez markę Kubuś należącą do Grupy Maspex – w ramach strategii zrównoważonego rozwoju „Efekt Kolibra” i do tej pory objął zasięgiem już ponad 9 milionów dzieci z całej Polski. W tegorocznej edycji (2022/2023) bierze udział ponad1 200 000 dzieci z ponad 8400 przedszkoli i ponad 6000 szkół podstawowych, czyli z co trzeciego przedszkola i co drugiej szkoły podstawowej w Polsce. Dzięki programowi najmłodsi uczą się zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, zasad segregacji odpadów i recyklingu, tego skąd biorą się zmiany klimatyczne oraz właściwego odżywiania, gospodarowania pieniędzmi czy aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą.

Praktyczna edukacja ekologiczna we współpracy z UNEP/GRID-Warszawa

XV edycja „Kubusiowych Przyjaciół Natury” to jeszcze więcej wiedzy i angażujących zajęć praktycznych. Scenariusze obejmują cztery misje, które dotyczą różnych elementów najbliższej okolicy – domu, szkoły, sklepu oraz terenów zieleni. Realizując kolejne zadania, dzieci będą mogły lepiej zrozumieć, z czego wynikają problemy klimatyczne, i samodzielnie dochodzić do tego, jak je rozwiązać, wdrażając te działania w swoim otoczeniu. Materiały edukacyjne obejmują filmy, piosenki i audiobooki, zostały przygotowane przez zespół ekspertów – metodyka i psychologa, a partnerem merytorycznym XV edycji – jest organizacja pozarządowa UNEP/GRID-Warszawa. Partnerzy współtworzący tegoroczny projekt to również Czepczyński Family Foundation oraz Interzero.

Świadomość ekologiczną można rozwijać na wiele sposobów. Jednak najlepsze efekty nauki są wtedy, gdy teoria poparta jest praktyką. Działania projektowe, takie jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, to forma edukacji, która pomaga wykształcać trwałe nawyki i szacunek do przyrody wśród najmłodszych. W ramach programu dzieci mogą uczyć się dbania o środowisko w sposób aktywny i w bezpośrednim zetknięciu z naturą, przez co chętniej angażują się w działania, a co za tym idzie – przekazywana wiedza jest przez nie lepiej rozumiana. Cieszymy się, że będąc częścią tego projektu, możemy mieć realny wpływ na budowanie właściwych postaw ekologicznych wśród najmłodszych pokoleń – komentuje Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, dyrektorka ds. edukacji w UNEP/GRID-Warszawa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO