Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Położna to nie tylko opiekuńczość czy troska

Zawód położnej zalicza się do zawodów wolnych. Wiąże się to z tym, że nadzór nad pracą położnych sprawuje samorząd zawodowy, a wykonywać ją można zarówno pracując na etacie, jak i prowadząc samodzielną praktykę. Fundamentem pracy położnej, sprawującej opiekę medyczną nad kobietami w ciąży, rodzącymi, będącymi po porodzie oraz nad noworodkami, jest trzymanie się zasad etyki zawodowej.

Być położną

Często zaznaczam, że nasz zakres obowiązków jest dość szeroki i co utarło się w powszechnej świadomości, nie ogranicza się jedynie do pomagania kobietom w trakcie czy tuż po porodzie. Po zdobyciu co najmniej 2 letniego doświadczenia i uzyskaniu dyplomu położnej można wybrać specjalizacje, które ukierunkują późniejsze zadania zawodowe. Pamiętajmy, że dziś położna może samodzielnie rozpoznawać ciążę, monitorować płód, opiekować się kobietą ciężarną i sprawować opiekę nad kobietą w każdym okresie życia.

Poza tym, w naszych kompetencjach jest też badanie noworodków i niemowląt oraz nie mniej ważna edukacja zdrowotna kobiet w zakresie planowania rodziny. I tak mamy położne pracujące w poradniach i na szpitalnych oddziałach, ale mamy też koleżanki, które pracują z kobietami w środowisku i opiekują się kobietami w każdym wieku. Powinno się mówić otwarcie, że to, co robimy sprowadza się też do edukowania w kwestii zdrowia, i to zarówno nastolatek, jak i kobiety po menopauzie. Podobnie jest z opieką po porodzie i nie sprawdza się ona jedynie do wizyt patronażowych matek i noworodków. Do codziennych naszych obowiązków należy również zajmowanie się kobietami po operacjach ginekologicznych.

Z położną można rodzić w domu

Tak, położne mogą samodzielnie przyjmować porody. Również w warunkach poza szpitalnych. Czy są jakieś konkretne wymogi, które powinny spełnić położne, które chcą towarzyszyć kobiecie w porodzie domowym? Istotne jest zdobycie co najmniej dwuletniego doświadczenia w zakresie fizjologii oraz patologii ciąży.

W ramach przygotowania do przyjmowania porodów w warunkach domowych konieczne jest odbycie specjalistycznych kursów w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Szykując się do pracy położnej trzeba wiedzieć o kilku ważnych formalnościach. Na przykład o tym, że przyszła położna powinna spełniać wymogi jakie są stawiane przed kimś, kto prowadzi działalność gospodarczą. Może też wybrać inną formę zatrudnienia i podjąć współpracę z podmiotem leczniczym. Poza tym, ważnymi kwestiami są ubezpieczenie OC czy umowa na odbiór odpadów medycznych. W ramach przygotowania do przyjmowania porodów w warunkach domowych konieczne jest odbycie specjalistycznych kursów w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej osoby dorosłej oraz noworodka, a także kurs przygotowujący do przyjmowania porodów domowych, który pomaga przygotować się do pierwszego wyjazdu. Na liście wymogów jest też odpowiednie wyposażenie torby wyjazdowej i przygotowanie koniecznej dokumentacji.

506ea43d-bb3a-4aaf-a295-0d00f9616363

Szkoła rodzenia wspiera

W ramach opieki okołoporodowej położne, po odbyciu odpowiednich kursów i szkoleń, mogą samodzielnie prowadzić szkoły rodzenia. W dzisiejszych czasach, często decydują się na łączenie ich z doradztwem laktacyjnym, które jest tak istotne w trakcie trwania połogu i nie tylko. Dzięki takiemu podejściu rodzice otrzymują konkretną i wartościową wiedzę oraz nabywają umiejętności w opiece nad dzieckiem. Jest jeszcze inny obszar aktywności, w który angażują się położne. To nauczanie zawodu, prowadzenie prac naukowo-badawczych w swojej dziedzinie, a często także zarządzanie placówkami medycznymi. Aby dziś zostać położną, trzeba zdobyć co najmniej tytuł licencjata położnictwa, czyli ukończyć 3-letnie studia. Jednak wszystkie te informacje nie miałyby znaczenia, gdyby nie cechy, bez których położne nie mogłyby być profesjonalistkami. Na pytania o to, co powinno cechować przyszłą położną odpowiadam – opiekuńczość, serdeczność i otwarcie na potrzeby innych kobiet. Ważne, że jako położne dbamy też o stałe podnoszenie jakości pracy, którą wykonujemy. Aktualizujemy i uzupełniamy wiedzę, poszerzamy umiejętności zawodowe. Szczególnie, kiedy uczestniczymy w zajęciach w ramach studiów podyplomowych czy kursów zawodowych.

Głos położnych, głos na położne

Bliższe poznanie „położnictwa położnych” umożliwia prowadzona od 9 lat kampania społeczno-edukacyjna Położna na medal. Stara się ona uwrażliwiać na kwestie związane z jakością opieki okołoporodowej oraz zaangażowaniu i roli położnej w życiu kobiety i jej rodziny w tym ważnym dla nich czasie. Ważnym elementem całej kampanii jest konkurs, który co roku wyłania trzy najlepsze położne ogólnopolskie oraz trzy najlepsze położne z każdego województwa. Moim zdaniem, jako położnej, oddanie głosu czy zgłoszenie do plebiscytu to swego rodzaju podziękowanie za zaangażowanie i empatię, jaką położna obdarza rodzinę, za poświęcony czas, za zrozumienie i wysłuchanie w czasie, kiedy rodzi się wiele pytań i obaw związanych z ciążą i porodem.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock