To musisz wiedzieć, zanim urodzisz
Pojawienie się dziecka z pewnością odmieni wasze życie zarówno w sferze emocjonalnej, jak i w sprawach dotyczących codzienności. Powiększenie rodziny wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko samego domu, ale także zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad noworodkiem. Dzięki temu przyjście na świat dziecka będzie dla rodziców momentem cudownym i niezapomnianym.
WYBÓR POŁOŻNEJ
W Polsce jest możliwość prowadzenia całej ciąży przez położną -warto o tym wiedzieć! Szczególnie przy ciężkiej dostępności lekarzy. Ale również wg najnowszego standardu okołopoporodowego lekarz prowadzący ciążę powinien skierować ciężarną do położnej środowiskowej najpóźniej w 21 tygodniu ciąży. I to u niej już może się odbywać sprawdzanie podstawowych parametrów ciężarnej i płodu (min. 1x/tydzień, a po 32 tygodniu 2x/tydzień). A także omawianie ich, całe badanie fizykalne i szeroko pojęta edukacja przedporodowa. To właśnie wtedy jest na to czas, wtedy też zaczynają się pojawiać pytania odnośnie do ciąży, porodu, noworodka i połogu.
Po powrocie do domu ze szpitala młodych rodziców oprócz wielkiej radości przepełnia także mnóstwo wątpliwości i rodzi się wiele pytań. Dlatego warto jeszcze przed porodem pomyśleć o odpowiedniej pomocy w tych pierwszych tygodniach (przyjaciółka, siostra). Przy wypisie ze szpitala będziesz też musiała podać lekarza pediatrę i położną środowiskową, którą wybrałaś, dlatego warto o tych sprawach pomyśleć jeszcze przed porodem. Dlaczego dobrze zapoznać się z położną środowiskową przed narodzinami dziecka? Ponieważ będzie to wasza pomoc na najbliższe dni i tygodnie, skarbnica wiedzy i doświadczenia, która pomoże wam przebrnąć przez gąszcz wątpliwości i wesprze we wszystkich sprawach związanych z opieką nad noworodkiem i jego pielęgnacją. Powie, jak karmić, przewijać i myć małe dziecko. Omówi fizjologię i najszybciej jak się da, rozpozna patologię okresu noworodkowego. Szybko zareaguje i wskaże, dokąd się udać w razie wątpliwości. Dzięki niej nie będą też potrzebne tak częste wizyty w przychodni. Skontroluje przyrost wagi dziecka, sposób karmienia, gojenie się kikuta pępowiny, zachowanie dziecka, skonsultuje powody płaczu, prawidłowości rozwoju.
WYBÓR SZPITALA DO PORODU
Narodziny dziecka to najważniejsze wydarzenie w życiu kobiety, pełne wzruszenia, ale i bólu. To kilka lub kilkanaście godzin ogromnego wysiłku, dlatego powinnaś wybrać takie miejsce, w którym będziesz czuła się bezpiecznie, a poród będzie pięknym przeżyciem. Sama możesz wybrać dowolny szpital, w którym chcesz urodzić, niezależnie od miejsca zamieszkania. Ponieważ teraz kobiety mają dużą swobodę wyboru, szpitale konkurują ze sobą, chcąc zachęcić do siebie coraz więcej pacjentek. Zapytaj o możliwości i warunki porodu z osobą towarzyszącą, nie musi to być partner, powinien to być ktoś, komu ufasz i czujesz się dobrze przy tej osobie. Zapytaj też o możliwość porodu z wybraną położną tzw. prywatną położną – często to możliwość dodatkowo płatna. Pamiętaj, że szpitale różnią się między sobą organizacją oddziału, podziałem obowiązków między położnymi i lekarzami, liczbą oraz wyposażeniem sal, dlatego warto wcześniej, o ile to możliwe, odwiedzić placówkę, która wydaje ci się najlepsza, i zasięgnąć informacji. W tym celu zadzwoń na oddział położniczy i umów się na wizytę, wówczas kiedy przyjdą pierwsze skurcze, będziesz spokojna, że miejsce, do którego pojedziesz, spełnia twoje oczekiwania.
JAK ZNALEŹĆ ODPOWIEDNIĄ POŁOŻNĄ?
Najprościej zapytać inne znajome mam. Są grupy na portalach społecznościowych, gdzie mamy zaproponują położną z okolic. Będą mogły polecić pomoc, z której były zadowolone.
ODPOWIEDNI SZPITAL
Zanim wybierzesz szpital, zdobądź informacje o nim.
• Czy tata może być przy porodzie?
• Czy jeśli zdecydowałaś się rodzić razem z partnerem, jest dostępna sala do porodów rodzinnych?
• Czy możesz liczyć na znieczulenie do porodu i na jakich warunkach?
• Czy masz możliwość wyboru pozycji podczas porodu?
• Czy na sali porodowej będziesz miała przy sobie swoje maleństwo przez cały czas?
• Co szpital zapewnia noworodkowi, a co musisz przygotować dla dziecka zaraz po porodzie?
• Czy rodzina i znajomi mogą cię odwiedzić w szpitalu i w jakich godzinach są pory odwiedzin?
BÓL JEST WAŻNY
|