Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

To musisz wiedzieć, zanim urodzisz

Pojawienie się dziecka z pewnością odmieni wasze życie zarówno w sferze emocjonalnej, jak i w sprawach dotyczących codzienności. Powiększenie rodziny wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko samego domu, ale także zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad noworodkiem. Dzięki temu przyjście na świat dziecka będzie dla rodziców momentem cudownym i niezapomnianym.

WYBÓR POŁOŻNEJ

W Polsce jest możliwość prowadzenia całej ciąży przez położną -warto o tym wiedzieć! Szczególnie przy ciężkiej dostępności lekarzy. Ale również wg najnowszego standardu okołopoporodowego lekarz prowadzący ciążę powinien skierować ciężarną do położnej środowiskowej najpóźniej w 21 tygodniu ciąży. I to u niej już może się odbywać sprawdzanie podstawowych parametrów ciężarnej i płodu (min. 1x/tydzień, a po 32 tygodniu 2x/tydzień). A także omawianie ich, całe badanie fizykalne i szeroko pojęta edukacja przedporodowa. To właśnie wtedy jest na to czas, wtedy też zaczynają się pojawiać pytania odnośnie do ciąży, porodu, noworodka i połogu.

Po powrocie do domu ze szpitala młodych rodziców oprócz wielkiej radości przepełnia także mnóstwo wątpliwości i rodzi się wiele pytań. Dlatego warto jeszcze przed porodem pomyśleć o odpowiedniej pomocy w tych pierwszych tygodniach (przyjaciółka, siostra). Przy wypisie ze szpitala będziesz też musiała podać lekarza pediatrę i położną środowiskową, którą wybrałaś, dlatego warto o tych sprawach pomyśleć jeszcze przed porodem. Dlaczego dobrze zapoznać się z położną środowiskową przed narodzinami dziecka? Ponieważ będzie to wasza pomoc na najbliższe dni i tygodnie, skarbnica wiedzy i doświadczenia, która pomoże wam przebrnąć przez gąszcz wątpliwości i wesprze we wszystkich sprawach związanych z opieką nad noworodkiem i jego pielęgnacją. Powie, jak karmić, przewijać i myć małe dziecko. Omówi fizjologię i najszybciej jak się da, rozpozna patologię okresu noworodkowego. Szybko zareaguje i wskaże, dokąd się udać w razie wątpliwości. Dzięki niej nie będą też potrzebne tak częste wizyty w przychodni. Skontroluje przyrost wagi dziecka, sposób karmienia, gojenie się kikuta pępowiny, zachowanie dziecka, skonsultuje powody płaczu, prawidłowości rozwoju.

WYBÓR SZPITALA DO PORODU

Narodziny dziecka to najważniejsze wydarzenie w życiu kobiety, pełne wzruszenia, ale i bólu. To kilka lub kilkanaście godzin ogromnego wysiłku, dlatego powinnaś wybrać takie miejsce, w którym będziesz czuła się bezpiecznie, a poród będzie pięknym przeżyciem. Sama możesz wybrać dowolny szpital, w którym chcesz urodzić, niezależnie od miejsca zamieszkania. Ponieważ teraz kobiety mają dużą swobodę wyboru, szpitale konkurują ze sobą, chcąc zachęcić do siebie coraz więcej pacjentek. Zapytaj o możliwości i warunki porodu z osobą towarzyszącą, nie musi to być partner, powinien to być ktoś, komu ufasz i czujesz się dobrze przy tej osobie. Zapytaj też o możliwość porodu z wybraną położną tzw. prywatną położną – często to możliwość dodatkowo płatna. Pamiętaj, że szpitale różnią się między sobą organizacją oddziału, podziałem obowiązków między położnymi i lekarzami, liczbą oraz wyposażeniem sal, dlatego warto wcześniej, o ile to możliwe, odwiedzić placówkę, która wydaje ci się najlepsza, i zasięgnąć informacji. W tym celu zadzwoń na oddział położniczy i umów się na wizytę, wówczas kiedy przyjdą pierwsze skurcze, będziesz spokojna, że miejsce, do którego pojedziesz, spełnia twoje oczekiwania.

JAK ZNALEŹĆ ODPOWIEDNIĄ POŁOŻNĄ?

Najprościej zapytać inne znajome mam. Są grupy na portalach społecznościowych, gdzie mamy zaproponują położną z okolic. Będą mogły polecić pomoc, z której były zadowolone.

ODPOWIEDNI SZPITAL

Zanim wybierzesz szpital, zdobądź informacje o nim.
• Czy tata może być przy porodzie?
• Czy jeśli zdecydowałaś się rodzić razem z partnerem, jest dostępna sala do porodów rodzinnych?
• Czy możesz liczyć na znieczulenie do porodu i na jakich warunkach?
• Czy masz możliwość wyboru pozycji podczas porodu?
• Czy na sali porodowej będziesz miała przy sobie swoje maleństwo przez cały czas?
• Co szpital zapewnia noworodkowi, a co musisz przygotować dla dziecka zaraz po porodzie?
• Czy rodzina i znajomi mogą cię odwiedzić w szpitalu i w jakich godzinach są pory odwiedzin?

BÓL JEST WAŻNY

Ból porodowy jest tak naprawdę kluczowym elementem w porodzie naturalnym. Zwany „piątym parametrem życiowym”, obok temperatury ciała, ciśnienia tętniczego. Jest niezbędny dla poprawnego wyzwalania kolejnych wyrzutów hormonów porodowych. Naturalny poród (z towarzyszącym mu bólem), łatwiej przeżyć w spokojnym, intymnym miejscu, ze wsparciem i pod opieką mądrej i cierpliwej położnej, która naprawdę ma czas na towarzyszenie w tym wydarzeniu. Przy wyrozumiałej, dobrze wyedukowanej osobie towarzyszącej i pod okiem cicho czuwającego personelu medycznego poród stanie się wyjątkowym przeżyciem. W Domach Narodzin położna siedzi cichutko w pokoju narodzin (nie sali porodowej), np. robiąc na drutach! Subtelnie obserwuje postęp porodu i zachowanie rodzącej, delikatnie podsuwając swoje wskazówki. Czyż nie tak powinien wyglądać poród? Dobrze jest też wiedzieć, że każda kobieta ma inny próg bólu. Nie spodziewajmy się, że poród to ogromny ból – jeśli jest to nasz pierwszy „sprawdzian bólowy”, to tak naprawdę nie wiemy, jaka jest nasza granica bólu. Grono rodzących czeka na ciężki ból porodowy, a tu poród ma się ku końcowi i ze zdziwieniem stwierdzają: „To ja już urodziłam? Ale przecież mówili, że będzie strasznie bolało.” Miałam też pacjentkę, która niemalże przegapiła swój poród – w oczekiwaniu na „straszne bóle” – nie pojechała do szpitala, twierdząc, że „to jeszcze nie boli tak bardzo, jak mówili, więc pewnie to jeszcze nie poród” – Iwona Gogol, mgr położnictwa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock