Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dekalog matki (nie)idealnej. Mój dekalog

1. Kochaj. Z całych sił. Całym sercem. Wszystkie dzieci razem i każde osobno. Są w końcu owocem miłości i zasługują na nią samą swoją obecnością. Nie musisz mieć powodu, żeby kochać – po prostu to rób.

2. Szanuj. Twoje dzieci to też ludzie. Trochę mniejsi, ale należy im się szacunek tak samo, jak tym nieco większym i starszym. Szanuj je, a one odwdzięczą ci się tym samym.

3. Wspieraj. Motywuj do działania. Jeśli coś się nie uda, niech próbują dalej. Podpowiadaj, ale nie podawaj gotowych rozwiązań.

4. Nie wyręczaj. Niech się uczą samodzielności. Ale stawiaj im wyzwania na miarę ich możliwości.

5. Przytulaj. Zawsze i wszędzie. Nic nie daje takiego poczucia bliskości i bezpieczeństwa, jak przytulanie.

6. Nagradzaj. Słownie lub materialnie. Niech dziecko wie, że zrobiło coś naprawdę dobrze. I karz, kiedy zrobi coś źle. Niech wiedzą, co jest dobre, a co złe.

7. Wyjdź z domu. Należy ci się. Tyrasz całe dnie, zapewniając dzieciom wszystko, co jest im potrzebne, a i czasem zarywasz noce. Masz prawo na chwilę dla siebie. Dla własnego lepszego samopoczucia. Dzieci zostaw tacie, babci, cioci. Kino, restauracja, spacer dobrze ci zrobią.

8. Pamiętaj, że mąż jest mężem, a nie tylko ojcem. Idźcie na randkę. Jak za starych, dobrych czasów. Pobądźcie tylko we dwoje.

9. Czytaj, opowiadaj, śpiewaj. To rozwija wyobraźnię. Dzieci znają twój głos od początku i zawsze lubią go słuchać. Piosenki w ciągu dnia, a wieczorem opowiadanie na lepszy sen.

10. Baw się, śmiej się. Im bardziej wesoła mama, tym weselsze dzieci. Zabawa rozwija i tu nie ma dyskusji. A śmiech to zdrowie. Czasem trzeba się powygłupiać – niech się śmieją kochane buźki.

Anna Grzymisławska, autorka bloga www.normalnematkowanie.com.pl

 

Jesteś nielukrującą mamą?

Skorzystaj z formularza www.dobra-mama.pl/mama-nie-lukruje i prześlij nam swoje teksty, a być może któryś z nich zostanie wybrany TEKSTEM MIESIĄCA, który nagrodzimy upominkiem, opublikujemy w naszym magazynie i na stronach internetowych.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO