Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Laktacja bez tajemnic, czyli o sztuce karmienia piersią

Laktacja to fizjologiczny proces, do którego organizm kobiety przygotowuje się już w czasie ciąży i polega na wydzielaniu mleka przez gruczoły mlekowe zlokalizowane w piersiach. Podstawowe znaczenie dla jej przebiegu ma wydzielanie się dwóch hormonów – oksytocyny i prolaktyny. Co zrobić, aby laktacja przebiegła jak najbardziej komfortowo, podpowiada położna Karolina Pityńska-Maga, ekspertka marki Mama i ja, wody źródlanej dedykowanej kobietom w ciąży, niemowlętom i kobietom karmiącym.

Żołądek noworodka, tak jak wszystkie jego organy, bardzo szybko się rozwija, dlatego w pierwszych tygodniach życia karmienie powinno odbywać się od 8 do 12, a czasem nawet do 16 razy na dobę. Pobudza to produkcję mleka, a także zapewnia odpowiednią podaż składników odżywczych i odpornościowych.

Jest to proces będący wyzwaniem dla młodych mam, które często czują się przytłoczone nowymi obowiązkami, a do tego stresują się czy będą miały wystarczająco dużo pokarmu dla maluszka i czy będą potrafiły go prawidłowo nakarmić. Choć obawy te są w pełni zrozumiałe należy podkreślić, że każde dziecko rodzi się z wrodzoną umiejętnością ssania, a laktacja, oprócz głównego zadania, czyli dostarczenia maleństwu pokarmu, jest też formą budowania więzi. Częste przystawianie niemowlęcia do piersi zapewnia mu poczucie bliskości i jednocześnie pozwala na trening koordynacji ssania, połykania i ddychania. To wszystko wpływa na rozwój laktacji i wydajniejszą produkcję mleka, mówi Karolina Pityńska-Maga.

Wygoda to podstawa – dla mamy i dziecka

Noworodek jest bardzo wrażliwy na emocje mamy, dlatego należy zadbać o to, aby karmienie przebiegło w spokojnej atmosferze. Ważne jest również, aby kobieta miała właściwe podparcie pleców, rąk i nóg. Maluch powinien przylegać brzuszkiem, klatką piersiową i brodą do ciała mamy, tak by jego nos znajdował się na wysokości brodawki, a grawitacja ułatwiała głębokie uchwycenie piersi. Wpływa to nie tylko na jakość ssania, ale również na ilość mleka wytwarzanego podczas laktacji. Do karmienia mama powinna wybrać zaciszne i przede wszystkim wygodne miejsce, w którym nic nie będzie rozpraszało jej uwagi. Doskonale sprawdzą się łóżko, wygodny fotel czy kanapa i koniecznie w zasięgu ręki poduszki oraz koc. Jeśli dziecko będzie niespokojne, będzie często cmokało, a zamiast ssania zauważy się kąsanie, to znak, że pozycję trzeba poprawić, dodaje ekspertka.

Dieta młodej mamy, a laktacja

Do mleka matki przenikają smaki i zapachy spożywanych przez nią potraw, dlatego dobrze zadbać o to, by były jak najlepszej jakości. Aby wyprodukować pokarm dla maluszka na cały dzień, kobieta traci ok. 650 kcal, które powinna uzupełnić produktami bogatymi w zdrowe tłuszcze, jak oleje roślinne, masło, awokado, białko, które odnaleźć można m.in. w rybach, nabiale czy nasionach roślin strączkowych, oraz węglowodanów, w które obfitują kasze, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo i dziki ryż. Podstawą zdrowej diety podczas laktacji są oczywiście warzywa, po które warto sięgać bez ograniczeń. Owoce najlepiej spożywać 1-2 razy dziennie i wybierać te sezonowe, co do których ma się pewność, że nie były traktowane chemią podczas długiego transportu, podkreśla Karolina Pityńska-Maga.

Karmienie piersią wzmaga u kobiety pragnienie, dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Dobrym wyborem jest niegazowana, naturalna woda źródlana ze sprawdzonego źródła, jak np. certyfikowana woda Mama i ja.

karolina_pitynska-magaKarolina Pityńska-Maga

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku położnictwo na Uniwersytecie Rzeszowskim i certyfikowany doradca laktacyjny. Posiada doświadczenie w pracy na sali porodowej oraz jako położna środowiskowa pomaga świeżo upieczonym rodzicom w opiece nad noworodkiem. W 2017 roku uzyskała tytuł specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego. Nieustannie poszerza i aktualizuje wiedzę w tematyce położnictwa i innych dziedzin medycznych, które są związane z kobietą i opieką nad noworodkiem. Posiada podyplomowe studia z dietetyki i planowania żywienia. Ukończyła również szkolenia z prowadzenia aktywnego porodu i pozycji wertykalnych, a także zaburzeń uroginekologicznych i rozejścia mięśnia prostego brzucha.

www.upoloznych.pl

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:

1,5 l – 2,39 zł

0,5 l – 1,79 zł

0,33 l – 2,19 zł

Współpraca reklamowa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock