Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Na przekór opresyjnym dietom

Początek roku to czas postanowień, wśród których prym wiodą te dotyczące wagi. Najczęściej oznaczają one jednak przejście na restrykcyjną dietę. Warto spojrzeć na tę kwestię z perspektywy naszego ciała i umysłu. To właśnie czynią współzałożycielki Fundacji „Kobiety bez diety”-Elżbieta Lange, psycholożka i psychodietetyczka oraz Agata Ziemnicka, dietetyczka, psycholożka i ekspertka Kneipp w nowych podcastach Kneippa.

Elżbieta_Lange_1
Elżbieta Lange, psycholożka i psychodietetyczka

 

Agata_Ziemnicka
Agata Ziemnicka, dietetyczka, psycholożka i ekspertka Kneipp w nowych podcastach Kneippa

Podcasty Kneippa o talerzach pełnych emocji i jedzeniu intuicyjnym

Początek roku to czas, gdy mamy apetyt na bycie lepszymi w wielu aspektach. Jednak to często apetyt właśnie przeszkadza nam w osiągnięciu jednego z najbardziej popularnych noworocznych postanowień-schudnięcia. Kult chudych ciał zdominował kulturę masową i „obsesyjnie wręcz dążymy do zbliżenia się do panujących kanonów mierząc się z niemożliwym, obwiniając się, wpędzając w kompleksy i nierzadko w chorobę.”-mówi Agata Ziemnicka.

Musimy przyjrzeć się naszemu odżywianiu. Czy jemy, bo jesteśmy głodni, czy może zaspokajamy głód emocjonalny. Obecne czasy promują intelekt i życie w oderwaniu od ciał i emocji. Tymczasem to one objaśniają nam rzeczywistość i są mocno zintegrowane z naszymi potrzebami-mówi Ela Lange, i dodaje-zależność emocje-jedzenie buduje się w chwili urodzenia, towarzyszy nam przez całe życie i pogłębia wraz z ilością doświadczeń. Jedzenie oddziałuje na ośrodek nagrody, w czasie posiłku wydzielają się dopamina i serotonina, co sprzyja zaspokajaniu emocjonalnych potrzeb.

Problemy z wagą często wynikają z tego, że nie kierujemy się intuicją, nie słuchamy siebie. „Stajemy w opozycji do naszego ciała, a w takim trybie walki nigdy nie uda nam się z nim porozumieć. Brakuje nam wrażliwości i wyrozumiałości w stosunku do naszych ciał, traktujemy je roszczeniowo, wręcz przedmiotowo. Kiedy mamy suche usta, sięgamy po pomadkę, by je nawilżyć i złościmy się, że nie są gładkie, tymczasem nasz organizm prosi wówczas o wodę, bo to jeden z sygnałów odwodnienia. Warto na nowo nauczyć się słuchać naszych ciał, zacząć odczytywać sygnały, które nam wysyłają-mówi Agata Ziemnicka.

Zapraszamy do wysłuchania rozmów pełnych cennej wiedzy i dobrych emocji:
„Jedzenie intuicyjne. Jak słuchać siebie i nie zajadać emocji” https://www.youtube.com/watch?v=9pQgCsV9sGA&t=830s

„Dlaczego zajadamy smutki ? Czyli o talerzach pełnych emocji” https://www.youtube.com/watch?v=sbfcsL88fYg&t=471s

zdj. otwierające Kneipp

KAMPANIA_NATURALNIE SZCZESLIWE_Kneipp

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock