Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Odtajnione 2: 2 pierwsze tygodnie bycia mamą

Nie jestem idealna, choć przyznaję, że zawsze starałam się dążyć do doskonałości. To właśnie ta cecha odrobinę mnie zgubiła na początku mojej macierzyńskiej ścieżki… Przed porodem naiwnie myślałam, że jak urodzę, to oprócz nowych zadań, którym przecież podołam, kompletnie nic się nie zmieni… Jednak zmieniło się prawie wszystko, a ja nie tylko musiałam nauczyć się być mamą, ale także na nowo poukładać moje codzienne obowiązki, a wręcz przestawić całe życie.

Nie napiszę tutaj wyłącznie o tym, jak to cudownie i różowo było na początku mojego macierzyństwa. Przyznaję, że dzień narodzin mojego synka był dla mnie najpiękniejszy w życiu, ale nie byłabym z wami do końca szczera, gdybym powiedziała, że było lekko.

Na początku bardzo zmęczył mnie szpital. Próbowałam urodzić naturalnie. Nie udało się, bo pod koniec tętno mojego synka zaczęło gwałtownie spadać i lekarz podjął błyskawiczną decyzję o cesarskim cięciu. Z samego zabiegu pamiętam tylko, że pozwoliłabym się pokroić nawet bez znieczulenia. Trwał zaledwie kilka minut. Kiedy Adaś zaczął krzyczeć, poczułam niesamowitą ulgę i ciepło w sercu, a gdy położyli go na mojej piersi, a on malutkimi rączkami dotknął mojej szyi, zaczęłam płakać ze szczęścia. Pomyślałam sobie: „Już wszystko dobrze. Jestem już mamą”.

Po jakichś 9 godzinach zostałam przeniesiona do sali, gdzie dołączyły do mnie dwie kolejne dziewczyny. Przez cały ten czas czułam się strasznie. Dziękowałam Bogu za cewnik i że dzięki niemu nie muszę wstawać z łóżka. Następnego dnia rano wszystko bolało jeszcze bardziej, ale dowiedziałam się, że już nie dostanę żadnego środka przeciwbólowego, bo przecież zaczynam karmić piersią. Do tego usunięto cewnik, więc po jakimś czasie, zgięta w pół, wyruszyłam na poszukiwanie łazienki. Wracając, zabrałam mojego synka i przywiozłam jego łóżko do mojego pokoju. I od tej pory musiałam już sobie radzić sama.

Urodziłam we wtorek, ze szpitala wyszłam po 4 dniach, w piątek. Gdy mąż przywiózł mnie do domu, posadził w nowym miejscu do karmienia, poczułam się najszczęśliwszą kobietą na świecie, bo nic więcej nie potrzebowałam. Dostałam mój kąt, zapewniono mi spokój, opiekę i w komfortowych warunkach wreszcie mogłam poświęcić się maleństwu. W szpitalu panował zaduch, przewijała się masa odwiedzających, nie byłam w stanie spać ani odpocząć choć trochę. Do domu wróciłam na skraju wyczerpania. Pomyślałam, że najgorsze już za nami. Tylko wtedy właśnie zaczęły się kolki Adasia. Karmiłam – przewijałam – uspokajałam. I tak w kółko, bez chwili wytchnienia. Pierwsze nieprzespane noce dały mi się nieźle we znaki. Wtedy pomyślałam: „Chyba mam dość”…

Czy dopadł mnie baby blues? Chyba trochę tak. Choć twarda ze mnie baba, to nieraz podczas tych dwóch tygodni chciało mi się płakać. Po porodzie dotarło do mnie, że muszę już inaczej patrzeć na swoje życie, że raczej nieprędko wrócą idylliczne poranki z laptopem i filiżanką kawy i że nie wyjdę już beztrosko sama z domu, jak dawniej. A bardzo chciałam, żeby nic się nie zmieniło…

Zaraz po powrocie ze szpitala myślałam, że bez problemu zajmę się moim synkiem, domem, będę gotować,piec, wdrażać moje plany, pisać blog etc. Niestety życie napisało swój scenariusz. Zmęczenie wzięło górę, nie byłam w stanie praktycznie nic zrobić, nawet rozkład moich obowiązków macierzyńskich był chaotyczny, nie mówiąc już o tym, że brakowało mi czasu na posiłki. Czułam, że fatalnie sobą zarządzam i za wszelką cenę chciałam działać tak jak dawniej.

Tak minął pierwszy tydzień, drugi, a potem cały miesiąc. W końcu poczułam się pewniej w roli matki. Zaakceptowałam w pełni nieprzespane noce i nauczyłam się odsypiać w dzień. Pisanie, które było na początku niemożliwe, zaczęło przychodzić z łatwością. Kiedy trochę odpuściłam, zwolniłam tempo, poczułam się spokojna i szczęśliwa.

Niektóre z was powiedzą pewnie, że powinnam była się z tym liczyć. Przed porodem wiedziałam, że będzie trudno, jednak moje wyobrażenia o macierzyństwie były trochę inne. To trzeba przeżyć, poczuć na własnej skórze. Tylko wtedy tak naprawdę wiemy, jak to jest zostać po raz pierwszy w życiu mamą.

Macierzyństwo to dla kobiety prawdziwe wyzwanie. Najpierw jest ciąża – radosny okres, który jednak pod koniec zaczyna odrobinę męczyć. Po niej poród, podczas którego musimy przebyć maraton, dla wielu z nas pierwszy w życiu… I po tym maratonie, kiedy chciałybyśmy wreszcie odpocząć, przychodzą nowe wyzwania i nie ma miejsca na słabość. Kobieta musi się dość szybko wziąć w garść i stanąć twarzą w twarz z nową rzeczywistością. Niesamowicie szczęśliwa, bo została mamą i jednocześnie bardzo zmęczona biegiem, który właśnie przebyła, a tak naprawdę to dopiero jego początek.

Piszę szczerze o tej sytuacji, bo wizja macierzyństwa ukazywana w mediach odbiega od rzeczywistości. To niesamowicie piękny moment w życiu kobiety, ale też ogromny trud i wysiłek. Jeśli jesteście zmęczone, jeśli macie dość i miałybyście ochotę rzucić to wszystko, to chcę, żebyście wiedziały, że nie jesteście same, że nie jesteście jedynymi, które tak czują.

W wirtualnej rzeczywistości, w której ciągle pokazywane są zadbane celebrytki, opisujące, jak świetnie sobie radzą po ciąży, możemy odczuć, że powinnyśmy tak samo, że nie wolno nam narzekać, powinnyśmy być piękne, zadbane, z uśmiechem na ustach. Nic bardziej mylnego. Gwiazdy z reguły mają wiele rąk do pomocy. Poza tym są gwiazdami i to jest w końcu wpisane w ich wizerunek publiczny, że ciągle muszą prezentować się dobrze. Ale mimo wszystko oczekuję od społeczeństwa innego myślenia, zrozumienia, że ten pierwszy etap macierzyństwa jest trudny dla każdej kobiety. Martwi mnie, że bardzo często jesteśmy wtedy same.

Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że macierzyństwo czyni nas silniejszymi, bez względu na to, jak trudne były jego początki. Mama potrafi się dobrze zorganizować, lepiej zarządza sobą i czasem, odkrywa zdolności, o których nie miała wcześniej pojęcia. Dlatego uwierzcie w siebie, drogie mamy, bo macie siłę, z której może jeszcze nie zdajecie sobie sprawy. Pierwsze tygodnie i miesiące szybko miną, a wy cieszcie się nimi z waszymi maluchami, bo ze wszystkim dacie sobie radę! 🙂

Tekst: Maja Falkiewicz-Gancarz, mama 4-miesięcznego Adasia, www.bemam.pl

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock