Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

SERIS, Instytut Curie oraz psy z programu KDOG we wspólnej walce z rakiem piersi!

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rak piersi jest najczęstszym – zaraz po chorobach układu krążenia – zabójcą. Bez względu na płeć i wiek to właśnie nowotwory stanowią główną przyczynę zgonów wśród ludzi na całym świecie. Do walki z tym mordercą tuż obok wszystkich kobiet stanęły… czworonogi! Jak się okazuje, psi węch może nieinwazyjnym sposobem wykrywania raka piersi na miarę mammografii!

Warszawa, 7.07.2021 – Psi węch jest kilkadziesiąt razy bardziej czuły na zapachy niż węch ludzi – psy mają zmysł węchu od 100 000 do 1 miliona razy bardziej wrażliwy niż ludzki. Stąd też w 2017 roku naukowcy z francuskiego Institut Curie postanowili stworzyć program KDOG, który zakładał wykorzystanie naturalnego talentu naszych psich przyjaciół. Jego założeniem było wyszkolenie psów tak, by były w stanie wykryć guza nowotworowego, którego zapach znajdował się w kobiecym pocie. Na sukces nie trzeba było długo czekać.

Kobiety, które brały udział w badaniu, nakładały na piersi kompresy, które przez noc wchłaniały pot, a następnie próbki wysyłały do instytutu. Dalej swoją rolę odgrywały psy, które wąchając materiał z płynem ustrojowym analizowały go. Gdy wyczuwały charakterystyczny dla nowotworu zapach, siadały w wyuczony sposób. Wyniki wstępnych badań były spektakularne! Dwóm wyszkolonym psom udało się wykryć spośród 130 przesłanych próbek aż 90% pozytywnych! Ten wynik otworzył furtkę do dalszych badań i prac nad rozwojem tej niekonwencjonalnej metody walki z rakiem piersi. W 2018 roku podjęto decyzję o kontynuacji badań, a projekt badawczy został rozpisany na trzy lata. Badanie kliniczne ma zostać przeprowadzone na znacznie większą skalę i finalnie obejmie 450 próbek pobranych od kobiet z nieprawidłowymi wynikami mammografii, natomiast wyniki biopsji będą znane dopiero pod koniec badania i posłużą jako odniesienie do analizy wyników uzyskanych od psów. Wyniki badań poznamy w 2022 roku.

– Badania nad tą niezwykle innowacyjną metodą walki z rakiem piersi są możliwe dzięki patronatowi francuskiej centrali firmy Seris – mówi Jacek Trujnara, Dyrektor ds. Marketingu, Seris Konsalnet Holding. – We współpracy z Instytutem Curie, Seris od trzech lat wspiera projekt wczesnego wykrywania raka piersi, udostępniając instytutowi profesjonalnie wyszkolone psy. Grupa Seris znana jest ze świadczenia usług ochrony i bezpieczeństwa. Dba także o rozwój medycyny w dziedzinie wykrywania nowotworu piersi sponsorując program KDOG i sprawując pieczę nad szkoleniem kolejnych trzech psów! Szkolenia te odbywają się we Francji, w miejscowości Champvoisy.

Obecnie tylko czasochłonna mammografia jest stosowana do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, który pozostaje główną przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet. Celem projektu KDOG nie jest zastąpienie mammografii, ale zaoferowanie nieinwazyjnego testu wstępnego, który będzie dostępny dla większej liczby osób, a dzięki współpracy Seris, KDOG oraz Institut Curie, możliwe jest stawienie czoła wrogowi – nowotworowi piersi.

Żródło : Raport International Agency for Research on Cancer

KDOG(1)

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock