Udany start laktacyjny
Czyli jak się przygotować, by bez problemów karmić piersią?
Wszystkie liczące się w świecie organizacje zajmujące się tematyką zdrowia, profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego stylu życia zdecydowanie propagują karmienie piersią. Laktacyjny początek nie zawsze jest jednak tak łatwy, jakby się to mogło wydawać, dlatego przygotowaliśmy listę wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć i kontynuować przygodę z karmieniem naturalnym, tak długo jak zechcesz.
O sukcesie karmienia naturalnego decyduje kilka ważnych czynników, m.in. psychika mamy, jej nastawienie, emocje, poród, sposoby przystawiania maluszka do piersi. Kluczowe jest też kilka pierwszych godzin życia noworodka, opieka medyczna i pomocne akcesoria. Jak zatem właściwie przygotować się do laktacyjnej przygody?
• W okresie ciąży uśmiechaj się, zachowuj spokój i wiarę w to, że wszystko będzie w najlepszym porządku. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyglądu twoich piersi, skonsultuj się z ginekologiem bądź poradnią laktacyjną.
• Zadbaj o to, aby twoje maleństwo było prawidłowo powitane na tym świecie (najlepiej, gdyby szpital spełniał standardy „szpitala przyjaznego dziecku”).
• Zapytaj, czy szpital ma na wyposażeniu sprzęt laktacyjny – laktatory. Jeśli odciągacza nie ma na oddziale, postaraj się go kupić lub wypożyczyć. W przypadku cesarskiego cięcia będziesz musiała pobudzić wypływ pokarmu, używając laktatora kilka razy dziennie.
• Pamiętaj o wygodnej bieliźnie! Nie kupuj biustonoszy w okresie ciąży i karmienia, które zawierają fiszbiny. Wszelkie usztywnienia mogą powodować ucisk przewodów mlecznych i doprowadzić do bolesnego zapalenia piersi. Materiał, z jakiego wykonany jest biustonosz, musi dopasowywać się do rosnącego biustu, bez utraty pierwotnego kształtu. Dlatego też wybierz bieliznę np. z dodatkiem elastanu. Żeby ją zabezpieczyć przed wyciekającym mlekiem po porodzie, noś jednorazowe lub wielorazowe wkładki laktacyjne.
• Przy nieplastycznych, wklęsłych lub płaskich brodawkach kup specjalne osłony korygujące lub w ostateczności nakładki Contact. To pomoże dziecku w przystawieniu się do piersi, a w razie problemów skonsultuj to z położną lub konsultantką laktacyjną.
• Tuż po urodzeniu dziecko powinno być położone na twoim brzuchu bądź w ramionach, gdzie powinno spędzić pierwsze dwie godziny swojego życia ,,na zewnątrz”. W tym czasie pojawi się u niego odruch szukania piersi, gdy to zauważysz, delikatnie pomóż mu odnaleźć właściwą drogę. Rozpoczęcie ssania w trakcie pierwszych dwóch godzin życia ma niebagatelne znaczenie dla dalszego, bezproblemowego karmienia piersią.
• Położne opiekujące się tobą i dzieckiem, powinny pokazać ci, jak w prawidłowy sposób należy przystawić dziecko do piersi. Poproś też, by sprawdzono, czy po stronie twojego dziecka nie ma problemów ze ssaniem. Jeśli nikt z personelu szpitala nie będzie w stanie poprawnie ocenić odruchów dziecka, zorganizuj sobie prywatną wizytę konsultantki laktacyjnej lub logopedy zaraz po wyjściu ze szpitala.
• Jeżeli zdarzy się, że nie będziesz mogła być ze swoim dzieckiem w pierwszych dniach jego życia, to rozpocznij (w przeciągu dwóch godzin po porodzie) regularne (co 2,5–3 godziny) odciąganie pokarmu, używając do tego najlepiej profesjonalnego laktatora elektrycznego. Dzięki temu utrzymasz laktację do momentu, kiedy bez przeszkód będziesz mogła realizować karmienie piersią.
• Pierwszym zewnętrznym pokarmem, jaki otrzyma twoje dziecko, powinna być twoja pierwsza siara.
• Zdrowe dziecko nie powinno być niczym dokarmiane ani dopajane na terenie szpitala. Przez dokarmianie zwykłą butelką ze smoczkiem można zaburzyć odruch ssania, a poprzez fakt nasycenia dziecko straci chęci do efektywnego ssania twojej piersi. Jeżeli widzisz, że dziecko ma potrzebę ssania, przystawiaj je do piersi tak często jak tego potrzebuje, jednak nie rzadziej, niż co 2,5–3 godziny.
• Jeżeli zdarzy się, że zalecone zostanie dokarmienie maleństwa zadbaj o dwie rzeczy: po pierwsze poproś, aby dziecko nie zostało dokarmione przez zwykły smoczek (najlepiej jest metodę dokarmiania skonsultować z doradcą laktacyjnym, jeśli taki pracuje w szpitalu), po drugie sama w tym czasie przeprowadź pełną sesję odciągania pokarmu.
• Jeżeli martwisz się ilością pokarmu, pij regularnie herbatki lub ziółka laktacyjne. Działają one mlekopędnie, poprawiają przemianę materii oraz działają uspokajająco.
Pamiętaj!
Większość porodów to porody fizjologiczne, przy których nie występuje zagrożenie dla dziecka, ani dla Ciebie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ze względów medycznych od powyższych zasad należy odstąpić. Zaufaj lekarzowi i nie przeszkadzaj mu w pracy. Jeżeli postanowi zrezygnować z którejś z powyższych zasad, ma ku temu z pewnością ważny powód, a jego głównym celem jest bezpieczeństwo twoje i twojego dziecka.
Karmisz? Pij wodę!
W czasie laktacji zapotrzebowanie organizmu kobiety na wodę drastycznie wzrasta – nawet do 3 l na dobę! Taka podaż płynów pozwala zaspokoić nie tylko potrzeby mamy, ale też umożliwia prawidłową produkcję pokarmu dla maluszka.
Najlepiej jest mieć zawsze butelkę z niegazowaną wodą w zasięgu ręki, by pić małymi porcjami, w ciągu całego dnia. W ten sposób najlepiej uzupełnisz płyny, które organizm najefektywniej spożytkuje.
Jeśli karmisz piersią, unikaj kawy i mocnej herbaty, nie pij też kolorowych, słodkich napojów. Lepiej zastąpić je ziołowymi i owocowymi herbatkami czy naturalnymi sokami.
Tekst: Tomasz Chodkowski, Medela Polska