Jak przygotować się na wycieczkę z maluszkiem?

Planując pierwszą podróż z niemowlęciem, rodzice często mają wiele obaw i wątpliwości. Zdarza się, że rezygnują z niej na rzecz pozostania z dzieckiem w domowym zaciszu. Pojawienie się na świecie maluszka nie musi jednak oznaczać przekreślonych planów wyjazdowych. Przeciwnie! Jeśli dziecko jest zdrowe, wycieczka jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy jedynie odpowiednio ją zaplanować i wiedzieć, jakie niezbędne rzeczy ze sobą zabrać. O czym warto pamiętać przed wyjazdem z maluszkiem?

Czas na pierwszą wycieczkę

Tak naprawdę pierwsza podróż maluszka to ta, kiedy niedługo po narodzinach niemowlę wraca ze szpitala do domu. W pierwszych miesiącach życia organizm dziecka jest bardzo wrażliwy i dopiero adaptuje się do warunków poza bezpiecznym brzuchem mamy, przez co w większym stopniu może odczuwać zmiany temperatury, ciśnienia czy wilgotności powietrza. Pamiętaj o tym, planując pierwszą wspólną podróż.

Dobra organizacja to podstawa

Spakowanie ubranek na zmianę to „bułka z masłem”, jednak podczas gdy w domu panuje przedwyjazdowy harmider, łatwo zapomnieć o niektórych ważnych rzeczach. Przed dłuższą podróżą z niemowlęciem przede wszystkim warto udać się do pediatry, który na podstawie wywiadu i badania stwierdzi, czy maluch jest zdrowy i może wybrać się na wycieczkę. W czasie wizyty rodzic dowie się również, co powinien zapakować do podręcznej apteczki i jak reagować na różne objawy ze strony młodego organizmu. Oczywiście należy również pamiętać o zabraniu w podróż książeczki zdrowia maluszka. Przygotowując się do wycieczki, istotne jest właściwe jej zaplanowanie. Wybierając się w dłuższą trasę samochodem, należy pamiętać o czasie na odpoczynek poza fotelikiem, jak również o postojach na nakarmienie czy przewinięcie dziecka. Niezbędnymi akcesoriami są pieluszki na zmianę, butelki, smoczki czy kosmetyki pielęgnacyjne. Podczas jazdy zbawienna może okazać się uwielbiana przez malucha przytulanka lub kocyk. W trakcie podróży warto także pamiętać o zapewnieniu optymalnej temperatury powietrza i nawadnianiu malucha odpowiednią ilością płynów (jeśli niemowlę jest karmione wyłącznie piersią, nie ma potrzeby, aby je dopajać – mleko mamy w pełni zaspokoi jego pragnienie). W czasie kilkugodzinnej wycieczki maluszek, który jest na etapie rozszerzania diety, na pewno zgłodnieje, dlatego rodzice powinni zapakować również dostosowane do jego potrzeb posiłki, które będzie można mu podać podczas postoju, a także pobytu na miejscu.

Wyjazdowy posiłek dla malucha

W domu rodzice pilnują, by ich pociechy jadły regularnie, a ich menu wypełniały wartościowe pokarmy. Maluszkom, które są karmione wyłącznie piersią, do zaspokojenia potrzeb żywieniowych wystarczy mleko mamy. Niemowlęta na etapie rozszerzania diety i małe dzieci mają jednak większe zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, dlatego wymagają podawania im pokarmów uzupełniających. Przygotowanie zbilansowanych i bezpiecznych posiłków dla małego dziecka podczas pobytu w pensjonacie czy na letnisku może być dla rodziców wyzwaniem. Jeśli niemowlę nie jest już karmione wyłącznie piersią, idealne na taką okazję okażą się produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Ich receptury są dopasowane do wyjątkowych potrzeb młodego organizmu. Świetnie sprawdzą się np. obiadki w słoiczkach czy kaszki, które stanowią pełnowartościowy posiłek i są łatwe w przygotowaniu (o ich podgrzanie w kąpieli wodnej możemy poprosić także obsługę restauracji). Z myślą o dzieciach, które ukończyły 1. rok życia, powstała nowa linia BoboVita dla Malucha – to pyszne obiadki w miseczkach i talerzykach, które wprowadzą różnorodność do diety malucha, również podczas wyjazdu. Posiłki można podgrzewać i podawać bezpośrednio z miseczki czy talerzyka, dzięki czemu rodzice mają więcej czasu na wspólne chwile z maluchem, które są szczególnie ważne podczas pierwszego rodzinnego wyjazdu. Nowości to ciekawe połączenia smaków z większymi kawałkami do gryzienia – idealne, aby dziecko doskonaliło naukę samodzielnego jedzenia, także na wyjeździe.

Warto pamiętać, że podczas wycieczki maluch będzie bacznie obserwował swoich rodziców – to świetna okazja, by wykorzystać ten czas na pokazanie mu zasad prawidłowego żywienia także na swoim talerzu. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, dlatego jeśli posiłek opiekunów będzie kolorowy i pełny warzyw, maluszek chętniej przekona się do marchewki czy brokułu i częściej będzie po nie sięgał. Wspólne utrwalanie prawidłowych nawyków żywieniowych na pewno będzie miało korzystny wpływ zarówno na dziecko, jak i na rodziców.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe „NUTRICIA” dla portalu DOBRA MAMA.

fot. Pexels

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO