Jakie mleko jest najlepsze dla rocznego dziecka?

Mleko to podstawa żywienia niemowlęcia. Jakie mleko najlepiej podawać, kiedy dziecko skończy już roczek? Czy pierwsza świeczka na torcie oznacza, że może przejść na dietę dorosłych? Nic bardziej mylnego! Po skończonych 12 miesiącach życia junior wciąż intensywnie się rozwija, dlatego jego organizm wymaga szczególnej troski. Jego brzuszek wciąż jest niezwykle wrażliwy i ma szczególne potrzeby żywieniowe, zupełnie inne niż te mamy czy taty! Jak zatem postępować, by zapewnić dziecku właściwą dietę?

Wielkie wymagania małego brzuszka

Każdego roku między 1. a 3. rokiem życia junior wzrasta około 10 cm i przybywa mu 2-3 kg masy ciała1. Uczy się nowych umiejętności, dojrzewa m.in. jego system odpornościowy, układ nerwowy czy programuje się metabolizm. Układ pokarmowy dziecka rozwija się aż do ok. 5.-7. roku życia! Jego brzuszek w dalszym ciągu jest bardzo delikatny, a jadłospis niedopasowany do potrzeb młodego organizmu może spowodować niedobory w diecie ważnych składników odżywczych.

Czy wiesz, że…

…organizm dziecka po 1. roku życia potrzebuje nawet od 4 do 6 razy więcej2 niektórych składników pokarmowych niż dorosły?

Brzuszek juniora wymaga odpowiednio zbilansowanego menu, co przekłada się na staranny dobór produktów pokrywających całodzienne zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Do prawidłowego rozwoju i wzrostu na tym etapie niezbędna jest odpowiednia ilość takich składników odżywczych jak białko, wapń, witamina D, żelazo, kwasy tłuszczowe omega 3. Roczne dziecko potrzebuje aż 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż dorosły i aż 6 razy więcej witaminy D3.

Rola mleka w diecie juniora

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem mamy do ukończenia 6. miesiąca życia. Do tego czasu pokarm kobiecy pokrywa zapotrzebowanie na prawie wszystkie niezbędne składniki odżywcze (dzieciom karmionym piersią zaleca się jedynie suplementacje witamin D i K4). Nie ma górnej granicy, która by mówiła o tym, jak długo powinno trwać karmienie piersią – zalecana jest kontynuacja tego sposobu karmienia do 2. roku życia lub dłużej – tak długo, jak chce tego mama i dziecko.

Wyniki badań5 Instytutu Matki i Dziecka z 2017 r. pokazują, że aż 94% rocznych dzieci otrzymuje niewystarczającą ilość witaminy D wraz z dietą! Dodatkowo 42% ma niedobory wapnia w diecie. Zalecenia mówią, że dzieci w wieku 1-3 lata powinny każdego dnia spożywać 2 porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i 1 porcję przetworów mlecznych6. Należy pamiętać, że mleko krowie nie dostarcza wystarczającej ilości takich składników jak witamina D, żelazo czy wapń, a przecież roczne dziecko – by mogło prawidłowo i harmonijnie się rozwijać – potrzebuje tych składników dużo więcej niż dorosły! Ponadto mleko krowie zawiera zbyt duże ilości białka, które w nadmiarze mogą w przyszłości przyczynić się do rozwoju otyłości.

Jeśli z pewnych przyczyn karmienie piersią nie jest możliwe lub nie jest kontynuowane, najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego. Zostało ono stworzone jako odpowiednio dostosowany do potrzeb dziecka ważny element żywienia najmłodszych. Produkty mleczne – takie jak jogurty, twarożki, kefiry – mogą zostać wprowadzone do jadłospisu dziecka pod koniec 1. roku życia, jednak mleko krowie nie powinno być stosowane jako główny produkt mleczny. Zastosowanie odpowiedniego do wieku dziecka mleka modyfikowanego może stanowi

ułatwienie w zbilansowaniu diety juniora na tym etapie.

Dostarcza ono składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, także z uwzględnieniem tych komponentów, których junior potrzebuje w większej ilości niż osoba dorosła. Przykładem takiego mleka jest Bebiko Junior 3 Nutriflor+7, którego już dwa kubki dziennie pokrywają 70% dziennego zapotrzebowania dziecka na wapń oraz żelazo, 80% dziennej zalecanej suplementacji witaminą Di 90% dziennego zapotrzebowania na jod8.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

8 W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe NUTRICIA dla portalu DOBRA MAMA.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO