Na talerzu nie ma miejsca na nudę

Jak komponować zróżnicowane (i ekscytujące) posiłki dla malucha? 1000 pierwszych dni życia dziecka – okres liczony już od poczęcia – to czas, w którym młody organizm rozwija się najintensywniej, a jego potrzeby są naprawdę wyjątkowe. Żywienie we wczesnym dzieciństwie ma kluczowy wpływ na stan zdrowia pociechy zarówno teraz, jak i w przyszłości. Warto dobrze wykorzystać ten czas – w pierwszych latach życia rozpoczyna się bowiem kształtowanie preferencji żywieniowych dziecka. Jak zbudować prawidłowe nawyki u swojej pociechy? W jaki sposób sprawić, by każdy posiłek był dla malucha atrakcyjny, a dziecko zjadało go ze smakiem?

W rodzicach siła

Przez pierwsze pół roku życia – zgodnie z zaleceniami ekspertów – wyłącznym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy (jeżeli mama nie może karmić piersią, powinna podawać mleko modyfikowane dopasowane do potrzeb malucha). W pewnym momencie nadchodzi jednak czas, w którym do diety niemowlęcia należy wprowadzić pierwsze pokarmy uzupełniające. To konieczne, ponieważ po ok. 6 miesiącach od narodzin zapotrzebowanie dziecka na energię i składniki odżywcze wzrasta, dlatego maluch potrzebuje urozmaicenia w codziennej diecie. Ponadto jego przewód pokarmowy dojrzewa, więc może już trawić i wchłaniać inne produkty niż mleko.

Prawidłowe i różnorodne żywienie w tym kluczowym dla rozwoju okresie ma istotny wpływ na programowanie metabolizmu dziecka i kształtowanie jego nawyków żywieniowych, które pozostaną z nim także w przyszłości! Warto przy tym pamiętać, że niemowlę to nie mały dorosły i potrzebuje żywności dopasowanej do jego szczególnych wymagań. Właśnie dlatego podając dziecku posiłki, należy zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo i odpowiednią jakość. Podejmując prawidłowe wybory w kwestii diety najmłodszych, rodzice wpływają na przyszłe zdrowie swoich pociech, a poprzez urozmaicanie jadłospisu poszerzają kulinarne horyzonty malucha.

Wielu świeżo upieczonych rodziców może mieć wątpliwości, jak prawidłowo karmić swoje dziecko w tym szczególnym czasie. Z myślą o opiekunach najmłodszych powstał kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc), dostępny na stronie www.1000dni.pl/kalendarz-zywienia. Dokument ten w prosty graficzny sposób w jednym miejscu przedstawia najważniejsze zalecenia żywieniowe dla dzieci od urodzenia aż do 3. roku życia.

Kiedy nadchodzi właściwy moment na nowe produkty w jadłospisie?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu. życia. Po 6. miesiącu należy zmieniać konsystencję dań: początkowo gładkie puree, potem z grudkami, następnie produkty posiekane i rozdrobnione, w końcu do samodzielnego jedzenia. To czas, w którym maluch uczy się żuć i gryźć.

Mali odkrywcy smaków

Rozszerzanie diety to ważny moment w życiu niemowlęcia, jak również wyzwanie dla jego opiekunów. Rodzice muszą wiedzieć, co może znaleźć się w jadłospisie malucha, on zaś decyduje, czy chce zjeść łyżeczkę nowego dania, czy całą porcję. Prawidłowa dieta niemowlęcia powinna być skomponowana w taki sposób, aby wspierała kształtowanie się młodego organizmu. Wartościowe posiłki to takie, które dostarczą maluchowi składniki ze wszystkich grup produktów: produktów zbożowych, białkowych, zdrowych tłuszczów, a także owoców i warzyw. Danie musi być przede wszystkim zdrowe – ale, żeby mogło dostarczyć maluchowi niezbędne składniki odżywcze, dziecko musi chcieć je zjeść. Jak zatem urozmaicić maluchowi przygodę w poznawaniu nowych smaków?

Obiad może być prawdziwą przygodą!

Świetnym pomysłem na zachęcenie dziecka do spożywania proponowanych mu posiłków mogą okazać się wspólne zakupy. Stworzenie (w ramach zabawy) listy produktów do kupienia, obrazowe opowieści o znaczeniu warzyw w diecie, a także zapytanie malucha o jego preferencje to świetny wstęp do wyjścia do sklepu. Po zakupach maluch chętniej zje potrawę, jeśli będzie mógł uczestniczyć w jej przygotowaniu – będzie miał też poczucie, że samodzielnie zadecydował o tym, co zje. Poza tym mycie warzyw, mieszanie czy ugniatanie może okazać się dla niego świetną zabawą!

Również sam wygląd dania może istotnie wpłynąć na decyzję dziecka – czy zje tylko trochę posiłku, czy cały talerz. Maluchowi łatwiej będzie oswoić nowe smaki, jedząc z talerza z ulubioną postacią z bajki, zaś kanapki będą dla niego znacznie bardziej apetyczne, jeżeli przybiorą ciekawe kształty. Tutaj prawdziwym sprzymierzeńcem każdego rodzica mogą okazać się foremki do ciastek – mama może wyciąć w ich kształcie zarówno kanapki na zdrowym pieczywie, jak i umieścić w nich porcje warzywnego purée czy zapiekanki. Poza tym im więcej przyjaciół przy stole, tym lepiej – warto zaprosić do posiłku ulubioną przytulankę dziecka. Może maluch zechce dać jej wspaniały przykład i ze smakiem zje całą podaną mu porcję warzyw i kaszy?

Żywieniowe ABC dla rodzica

Warto pamiętać, że dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeśli rodzic chce zadbać o prawidłową dietę maluszka, sam musi dawać mu przykład. Wspólne posiłki, woda na ugaszenie pragnienia, unikanie niezdrowych przekąsek i słodkich napojów, mniej cukru oraz soli, a więcej warzyw i owoców to solidny fundament przyszłego zdrowia dziecka. Okres 1000 pierwszych dni już nigdy się nie powtórzy, dlatego pierwsze lata życia malucha to jedyna taka okazja do zbudowania prawidłowych nawyków żywieniowych, które mają szansę na przetrwanie aż do życia dorosłego.

Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe „1000 pierwszych dni dla zdrowia” dla portalu DOBRA MAMA.

fot. Pixabay

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO