Magia porodu domowego
„Poród jest jak wędrówka w góry. Na szczycie czeka na Ciebie nagroda – cud życia – twoje dziecko”
Poród domowy budzi bardzo skrajne emocje, jak w każdej dziedzinie mamy zwolenników jak i przeciwników. W Holandii, od dawna nastawionej na porody domowe, w takich warunkach przychodzi na świat co piąte dziecko. Co drugi poród przyjmowany jest wyłącznie przez położną. Warto podkreślić tu, iż prowadzenie ciąży fizjologicznej, jak i przyjęcie porodu zarówno w warunkach szpitalnych jak i domowych, to kompetencje położnej. Poród domowy to jedna z opcji narodzin – wybór należy do rodzącej, to Ty dokonujesz wyboru, personel to tylko towarzysz w twojej wędrówce na szczyt. O tym, jak wygląda poród w domu – opowie Anna Wojtyla, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.
Magia zacisza domowego
Dom to wyjątkowe miejsce, miejsce kobiety – jej azyl i poczucie bezpieczeństwa. Kobiety, które zdecydowały się na poród w domu, chętnie podkreślają, że mogły doświadczyć cudu narodzin, cudu nieskalanego często niepotrzebnymi procedurami medycznymi. W relacjach kobiet z porodów domowych, którym towarzyszę, kobiety podkreślają, że dzięki temu, że rodziły w domu, mogły robić to tak, jak podpowiadała im sama natura. To one decydowały o pozycjach porodowych, muzyce i osobach, które im towarzyszyły.
PAMIĘTAJ
W domu to położna jest twoim gościem – w szpitalu to ty jesteś gościem położnej.
Ewolucja porodu
Współczesny styl życia sprawił, że mocno odsunęliśmy się od natury i jej naturalnych fizjologicznych instynktów, przyjęliśmy nienaturalne wzorce postępowania, zatraciliśmy wrodzoną inteligencję, samozadaniowość naszych ciał. Wskutek często niewłaściwej diety, zbyt małej lub zbyt dużej ilości ćwiczeń fizycznych, negatywnego myślenia, nieustannego stresu i chronicznego przemęczenia, zaburzyliśmy stan równowagi naszych organizmów. Do tego dochodzi paniczny strach przed porodem – porodem który od wieków jest jednym z etapów fizjologii życia każdej kobiety. Ciąża to cudowny czas w życiu każdej kobiety, przygotowanie do porodu przez położną zmniejsza w znacznym stopniu stres przed nieznanym. Każda ciężarna, zgodnie z Standardem Opieki Okołoporodowej z 01.01.2019, powinna zgłosić się do położnej środowiskowej, Szkoły Rodzenia aby świadomie przejść przygotowanie do najcudowniejszej roli w życiu – ROLI MATKI I OJCA – to zawód w którym w pracy jest się 24 godziny na dobę i nie ma możliwości urlopu – to najodpowiedzialniejsze zadanie jakie czeka nas, Rodziców.
Naturalne podejście do ciąży, porodu i macierzyństwa opiera się na założeniu, że kobieta może świadomie wpływać i kształtować przebieg tych procesów. Wymaga to zaufania do siebie samej, pewności siebie oraz podjęcia konkretnych działań w sferze fizycznej, emocjonalnej jak i duchowej.
Dziś kobiety mają strach przed porodem, kojarzą go z bólem, cierpieniem, niepewnością oraz często złym traktowaniem. Dziś młode matki często opisują swoje doświadczenia porodowe na portalach społecznościowych, na FB powstała specjalna grupa zrzeszająca kobiety, które planują przeżyć swój poród w domu. Trzeba pamiętać, że poród jest stanem fizjologicznym, a nie chorobą. Zdolność rodzenia jest w nas zakodowana i zupełnie normalna. Trzeba się tylko do porodu dobrze przygotować i dowiedzieć się o nim jak najwięcej, co będzie się działo z naszym ciałem podczas rozwiązania, jakie są naturalne metody pracy z bólem, techniki relaksacyjne. Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna, która spodziewa się co dzieje się z jej ciałem. Poza tym strach i obawy mogą spowodować, że poród będzie trwał dłużej – jeden z mechanizmów obronnych. Strach powoduje – napięcie i ból. Skurcze są takie, a nie inne i trzeba być na nie przygotowaną.
Odpowiednie przygotowanie się do porodu niesie za sobą same korzyści. Kobiety rodzą średnio kilka godzin krócej, rzadziej występują u nich zaburzenia czynności skurczowej macicy, zmniejsza się częstotliwość zabiegów nacięcia krocza, rzadziej też zachodzi konieczność zastosowania operacji położniczych, w tym cięcia cesarskiego, a po porodzie kobieta zachowuje lepszą kondycję i szybciej wraca do pełnej sprawności fizycznej.
Kto może rodzić w domu
Porodu w warunkach domowych z asystą położnej/ położnych może doświadczyć każda kobieta, która jest w ciąży fizjologicznej i pragnie rodzić w domu. W granicach 35/37 tygodnia ciąży odbywa się pierwsze spotkanie z położną przyjmującą porody domowe, gdzie odbywa się kwalifikacja do porodu domowego, czyli ocena przebiegu ciąży, ocena badań, między innymi: morfologia, HBS, WR, CMV, Toksoplazmoza. Położna rozmawia z kobietą – wspólnie omawiają Plan Porodu, aby w porodzie to położna była strażnikiem oczekiwań rodzącej. PORÓD W DOMU TO MAGIA, przepełniony domowym poczuciem bezpieczeństwa, naturalnością i normalnym BYCIEM w porodzie. Na dzień dzisiejszy poród domowy to usługa komercyjna.
Uwierz w Siebie – jesteś warta najlepszych wspomnień – daj wiarę swoim siłom wewnętrznym. Wybieraj świadomie, miejsce porodu to twój wybór, zastanów się co jest dla Ciebie ważne w porodzie, jesteś teraz najważniejsza i nikt nie powinien Ci tego zabrać. Magia porodu to twój Czas. Trzymam za Ciebie kciuki.